Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europarlamentarzyści z wizytą na farmie fotowoltaicznej w Brudzewie

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Energia wolności z Polski – europarlamentarzyści z wizytą na wybudowanej przez ESOLEO farmie fotowoltaicznej w Brudzewie.

Europarlamentarzyści z wizytą na wybudowanej farmie fotowoltaicznej w Brudzewie

4 kwietnia, farmę fotowoltaiczną w Brudzewie, wybudowaną przez firmę ESOLEO, odwiedziło czworo europarlamentarzystów. Franc Bogovič, Seán Kelly i Maria Spyraki z Europejskiej Partii Ludowej oraz Margarita de la Pisa z Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Członkowie parlamentu europejskiego przebywają w Polsce z wizytą poświęconą transformacji rejonów górniczych oraz wdrażaniu systemów zrównoważonego pozyskiwania energii

  • Członkowie parlamentu europejskiego przebywają w Polsce z wizytą poświęconą transformacji rejonów górniczych oraz wdrażaniu systemów zrównoważonego pozyskiwania energii
  • „Kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, dzisiaj produkcja zielonej energii – Farma w Brudzewie to realny symbol polskiej transformacji energetycznej napędzanej przez polski biznes” – mówił Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu ESOLEO, podczas spotkania
  • OZE to niezależność energetyczna dla Europy

„Energia pochodzącą z odnawialnych źródeł energii to energia wolności.

W porównaniu do tej pozyskiwanej z paliw kopalnych jest ona wolna nie tylko od zawirowań ekonomicznych i społecznych, ale także od negatywnego wpływu na środowisko, zapewniając długoterminową stabilizację.

Kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, a dziś produkcja zielonej energii. Brudzew to symbol polskiej transformacji energetycznej napędzanej przez polski biznes” – powiedział podczas spotkania z Europarlamentarzystami. Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu ESOLEO.

Podczas spotkania podkreślano, że w czasie ekonomicznej niepewności rozwiązania OZE są pewnym źródłem przewidywalność kosztów i niezależność energetycznej. Energii niezależnej od sytuacji politycznej, nieprzewidywalnych wstrząsów geopolitycznych czy kryzysów ekonomicznych na świecie.

Członkowie Parlamentu Europejskiego przyjechali do Polski z wizytą studyjną

, by obserwować transformację regionów górniczych oraz rozwój pozyskiwania energii odnawialnej w naszym kraju.A właśnie takie inwestycje jak w Brudzewie są przykładem pozyskiwania alternatywnych systemów zrównoważonej energii przez polski biznes prywatny, niezbędnych do realizacji celów pakietu Fit-for-55 i przy okazji zapewnienia zatrudnienia pracownikom związanym wcześniej z przemysłem górniczym.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 70MWp powstała na terenie, który jeszcze niedawno był wykorzystywany do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego przez Kopalnię Adamów. Dzięki inwestycji wykonanej przez ESOLEO teren zniszczony przez działalność górniczą, odzyskał wartość biznesową i przyrodniczą.

Co więcej przy budowie elektrowni zatrudniono byłych górników Kopalni Adamów, którzy wcześniej zostali przeszkoleni w centrum szkoleniowym dla instalatorów OZE w Koninie.

Elektrownia fotowoltaiczna w Brudzewie była pierwszą inwestycją o tej skali w naszym kraju

i jest przykładem na to, jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie.

Rocznie elektrownia produkuje ponad 70 tysięcy MWh czystej energii, co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56 698 322 kg w skali roku.

„Inwestycje takie jak ta w Brudzewie udowadniają, że przy porozumieniu wszystkich stron: mieszkańców, samorządu i biznesu, wygrać wyścig na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, taniej energii i ochrony klimatu” – dodał Krzysztof Dziaduszyński.

Europarlamentarzyści z wizytą na farmie fotowoltaicznej w Brudzewie

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto