Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Koninie szkolą się w kraju i za granicą

Aleksandra Polewska-Wianecka
Aleksandra Polewska-Wianecka
Urząd Miasta w Koninie
Udostępnij:
Od lipca do grudnia 2021 roku nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 15 w Koninie wzięli udział w 24 zagranicznych wyjazdach w ramach realizowanych dwóch projektów Erasmus+ - Mobilność Edukacyjna Kadry Szkolnej.

Motywowanie do pracy i nauki, radzenie sobie ze stresem

Pedagodzy uczestniczyli w szkoleniach z zakresu: pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych (Grecja – Saloniki), motywowania do pracy i nauki (Hiszpania – Sevilla), radzenia sobie ze stresem (Hiszpania – Sevilla), nauki w ruchu (Islandia - Rejkiawik), zrównoważonego rozwoju (Hiszpania - Teneryfa), wykorzystania elementów jogi w edukacji (Hiszpania – Barcelona) oraz nauki języka angielskiego (Saint Paul's Bay - Malta).

Systemy edukacyjne innych państw

Oprócz udziału w sesjach wykładowych konińscy nauczyciele mieli okazję zapoznać się z systemami edukacyjnymi różnych krajów, wziąć udział w wycieczkach kulturalno-krajoznawczych, spróbować regionalnych przysmaków jak i również zaprezentować swoją placówkę. Trzy nauczycielki odwiedziły również, na początku grudnia, szkołę w Gandii (Hiszpania), gdzie przez tydzień obserwowały pracę w ramach mobilności zwanej job shadowing.

Odwiedziny w "Piętnastce"

Na początku listopada „Piętnastkę” odwiedzili koordynatorzy projektu ponadnarodowa mobilność uczniów. Ten projekt Erasmus+ szkoła realizuje we współpracy ze szkołami z Austrii, Danii i Hiszpanii, a dotyczy on przybliżania uczniom i propagowania celów zrównoważonego rozwoju. Spotkanie z koordynatorką ds. młodzieży i projektów kreatywnych Urzędu Miejskiego Agnieszką Gołębiowską oraz radną Emilią Wasielewską było doskonałą okazją do rozmowy na temat idei zrównoważonego rozwoju naszego miasta, edukacji oraz młodzieży. Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem Gepetto - Anna Leśna-Szymańska przybliżyła gościom specyfikę funkcjonowania mieszkania wspomaganego „Azymut-Samodzielność” w Koninie dla osób ze spektrum autyzmu. Temat pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej w wyniku termicznego przekształcania odpadów komunalnych został omówiony podczas wizyty w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Kolejnym punktem była wizyta w Kopalni Soli w Kłodawie oraz rozmowa na temat pozyskiwania zasobów naturalnych oraz ich przetwarzania.

W Hiszpanii wspólnie z partnerami z Austrii i Danii

W ramach działań tego projektu uczniowie biorą udział w spotkaniach oraz warsztatach na terenie szkoły, w międzynarodowych spotkaniach on-line oraz w wymianie młodzieży. W marcu 2020 r. uczniowie odwiedzili swoich kolegów w Hiszpanii, gdzie wspólnie z partnerami z Austrii oraz Danii podczas tygodniowych warsztatów realizowali zagadnienia zrównoważonego rozwoju.

Doskonała okazja do rozwoju

Projekty Erasmus+ to również doskonała okazja do rozwijania umiejętności językowych oraz poszerzania horyzontów kulturowych i społecznych. Nauczyciele, uczestnicy mobilności wdrażają poznane metody do swojej codziennej pracy i na bieżąco dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami poprzez m.in. organizację lekcji otwartych, wprowadzanie innowacji pedagogicznych, realizację projektów eTwinning (za które szkoła otrzymała Odznakę Szkoła eTwinning), organizowanie Dni Erasmusa oraz prowadzenie fanpage’u projektów. Szkoła Podstawowa nr 15 w Koninie realizuje obecnie dwa projekty Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej oraz jeden Ponadnarodowa Mobilność Uczniów. W ramach projektu Erasmus+ jest to projekt „Poczuj siłę do działania”, którego wartość wynosi 52868 euro oraz w ramach projektu PO WER – „By inspirować i być inspirowanym”, którego wartość wynosi - 56891 euro W ramach projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów szkoła realizuje projekt “Rzucamy wyzwanie przyszłości. Odkrywanie nowych horyzontów w budowaniu zrównoważonej Europy” o wartości 28 790 euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie