MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęło się zebranie Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zakonów w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu
Dziś w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu rozpoczęło się 148. Zebrania Planarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr – przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich w Sanktuarium w Licheniu

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abpa Antonio Guido Filipazzi, Nuncujsza Apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski. Abp Filipazzi przypomniał, że tego dnia wspominany jest w kalendarzu liturgicznym również św. Jerzy. Jak podkreślił Nuncjusz Apostolski, jest to patron Papieża Franciszka, który to właśnie imię Jerzy otrzymał na chrzcie świętym. Ksiądz arcybiskup podkreślił także modlitwę o siłę i światło dla nominowanego dzisiaj nowego biskupa diecezji sosnowieckiej, którym został bp. Andrzej Ważny, dotychczasowy biskup pomocniczy tarnowski.

W homilii abp Filipazzi zachęcił do refleksji nad Eucharystią i jej związkiem z męczeństwem, który przypomina o podstawowych aspektach życia konsekrowanego. Przedstawił życie konsekrowane jako sposobów całkowitego ofiarowania się Bogu. – Ta wizja (…) stanowi kryterium zarówno do weryfikacji jakości osobistego poświęcenia się Bogu, jak i do kierowania, jako przełożona, powierzonymi sobie osobami. Przełożona, podobnie jak każda siostra zakonna, powinna nieustannie zadawać sobie pytanie: czy naprawdę oddaję wszystko Bogu? Ale musi także zadawać sobie pytanie: czy mój sposób prowadzenia pomaga moim siostrom oddać wszystko Bogu? Chodzi o to, aby wszyscy w pełni przyjęli logikę ziarna, które obumiera, aby przynieść plon – mówił abp Filipazzi. W czasie spotkania z siostrami przypomniał, że cnoty życia konsekrowanego mają w podstawie cnoty ludzkie, a łaska buduje na naturze, nie niszcząc jej, ale ją doskonaląc.

Tematem przewodnim 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich jest „Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych”. Jak informuje s. Urszula Fabisiak MChR, rzeczniczka prasowa Konferencji WPZŻ, siostry podejmą także tematy związane z tzw. „Ustawą Kamilka”. Dotyczy ona nowelizacji szeregu ustaw na temat ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy.

Zaplanowano wykłady, warsztaty grupowe a także w panel dyskusyjny. Spotkanie jest także czasem wymiany doświadczeń. Każdego z trzech dni odbywać się będzie wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu, Liturgia Godzin oraz Eucharystia. W środę Mszę Świętą w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej przewodniczył będzie bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a czwartek bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny KEP.

Rozpoczęło się zebranie Konferencji Wyższych Przełożonych Że...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto