Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZE PAK, Carlson i Społem Plus chcą kupić kopalnie

Izabela Kolasińska
Trzy firmy chcą kupić kopalnie
Trzy firmy chcą kupić kopalnie Fot. Ola Braciszewska
Trzy firmy są zainteresowane kupnem obu konińskich kopalni węgla brunatnego. Jak poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa, oferty wstępne złożyły ZE PAK, Carlson Private Equity Limited z siedzibą w Londynie oraz Społem Plus sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Warszawie.

Początkowo zainteresowanie było znacznie większe, bo memoranda informacyjne pobrało dziesięć firm. Państwo chce sprzedać 85 procent akcji KWB "Konin" i KWB "Adamów". Pozostałe 15 procent otrzymają pracownicy kopalni.

ZE PAK, w którym blisko połowę udziałów i władztwo operacyjne ma Elektrim, spółka należąca do Zygmunta Solorza-Żaka, już jakiś czas temu deklarował zainteresowanie kupnem obu kopalni i zapowiadał, że złoży ofertę. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem obie kopalnie od lat dostarczają węgiel do elektrowni wchodzących w skład PAK-u. Sam ZE PAK przygotowuje się obecnie do wejścia na giełdę. Ma to nastąpić w przyszłym roku. Gdyby PAK kupił kopalnie, wartość przedsiębiorstwa z pewnością by wzrosła.

O pozostałych dwóch spółkach wiadomo niewiele

Carlson Private Equity Ltd działa od 2003 roku. Od tego czasu zainwestował w ponad 30 przedsiębiorstw z różnych branż. Carlson inwestuje swoje fundusze tylko na 3 lata. Potem sprzedaje swoje akcje inwestorowi strategicznemu, ewentualnie wprowadza na giełdę. CPE Ltd kieruje Polak - Artur P. Jędrzejewski, który wcześniej pracował jako menedżer w BRE Banku, Netia Telekom czy Commercial Union.

Społem Plus nie ma na pewno nic wspólnego ze znaną wszystkim spółdzielnią spożywców. To firma zajmująca się między innymi doradztwem biznesowym. Kontroluje ją Fundacja Komunalna, której prezesem jest przedsiębiorca Ryszard Janiszewski. Sama Fundacja Komunalna jest organizacją publiczną, która zajmuje się między innymi promowaniem alternatywnych źródeł energii.

Faworytem w negocjacjach będzie ZE PAK, związany od lat z kopalniami

Wszystko wskazuje na to, że faworytem w negocjacjach będzie jednak ZE PAK, który jest od lat związany z obiema kopalniami, a nawet uzależniony od dostaw węgla z pobliskich odkrywek. Pozostali dwaj konkurenci to inwestorzy na krótką metę. Ale jak ich intencje i potencjał oceni resort, okaże się za kilka miesięcy. Wybory i zmiany w rządzie na pewno opóźnią decyzję.

Resort oceni intencje firm i ich potencjał

Dziś wiadomo jedynie, że przedmiotem negocjacji będzie przede wszystkim łączna cena za pakiety akcji spółek (nominalnie akcje opiewają na około 310 mln złotych). Dodatkowo brane będą pod uwagę również inne zobowiązania: program rozwoju, obejmujący m.in. zobowiązania inwestycyjne, ochronę środowiska, ochronę interesów pracowników spółek i innych osób związanych ze spółkami oraz sposób zabezpieczenia wykonania tych zobowiązań.

Doradcą resortu skarbu przy prywatyzacji obu kopalni jest spółka KPMG Advisory. Resort spodziewa się, że sprzedaż obu kopalń uda się sfinalizować na początku przyszłego roku.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto