Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze w biurze Rady Miasta

Ola Braciszewska
Radni muszą rozpatrzyć złożone przez mieszkańców projekty uchwał, pod którymi podpisało się co najmniej 200 osób
Radni muszą rozpatrzyć złożone przez mieszkańców projekty uchwał, pod którymi podpisało się co najmniej 200 osób Fot. Ola Braciszewska
Miały być martwym zapisem, albo nazbyt często wykorzystywanym do mało istotnych spraw. Obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze stały się jednak narzędziem, z którego koninianie korzystają w ważnych społecznie kwestiach. Do biura Rady Miasta wpłynęły już dwa projekty uchwał przygotowanych przez mieszkańców.

Radni poprzedniej kadencji z obawami, ale zgodzili się oddać władzę w ręce mieszkańców. Tym samym obywatelska inicjatywa uchwałodawcza weszła w życie. Wystarczy przygotować odpowiedni dokument z uzasadnieniem, uzyskać opinię radcy prawnego i zebrać minimum 200 podpisów.

Koninianie chcą współdecydować w mieście

W ten sposób pierwszy w Koninie projekt uchwały przygotowali członkowie stowarzyszenia "Akcja Konin", którzy chcą nazwania nowego ronda na osiedlu Glinka imieniem doktora Piotra Janaszka. Jak mówili zbierający podpisy przedstawiciele "Akcji Konin", przecierali szlaki i zachęcali koninian do korzystania z inicjatywy.

Okazuje się, że w ich ślady poszli członkowie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Niedawno złożyli oni projekt dotyczący przywrócenia opłaty za posiadanie psa. W zamian za podatek właściciel psa mógłby zaczipować swojego czworonoga. To pomysł przedstawicieli konińskiego TOZ na walkę z bezdomnością zwierząt. Oba projekty jeszcze nie zostały poddane ocenie radnych, ale okazuje się, że mieszkańcy zaczynają korzystać z możliwości danej im w marcu ubiegłego roku.

- Cieszę się, że takie uchwały pojawiają się w Koninie. To kolejny krok w otwieraniu miasta i czynieniu go przyjaznym dla mieszkańców - mówi Dariusz Wilczewski, wiceprezydent Konina, który jako radny był inicjatorem wprowadzenia obywatelskich uchwał. - Skuteczność tej formuły polega na tym, że Rada Miasta nie ma możliwości nie zająć się złożonym przez mieszkańców projektem. Radni oceniają uchwały i potrafią wycofać projekt wskazując błędy merytoryczne, albo przyjąć uchwały społecznie pożyteczne.

Do Rady Miasta wpłynęły już dwa projekty uchwał

Na rozsądne obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze liczy Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta. - Staram się trzeźwo spojrzeć na te pomysły. Zebranie 200 podpisów nie jest trudne, a my chcielibyśmy uniknąć kuriozalnych projektów. To jest narzędzie, z którego powinniśmy korzystać w sytuacjach poważnych, które mają poprawić życie mieszkańców. Póki co widać, że nie idziemy w ilość, a w jakość. To właściwy kierunek - mówi Steinke. - Na razie do biura rady wpłynęły dwie takie inicjatywy. Projekt dotyczący nazw rond musi poczekać. Zostanie rozpatrzony, kiedy powstanie rondo.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto