18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia Konina Ryszarda Kapuścińskiego [ZDJĘCIA]

Izabela Kolasińska
Unikatowe zdjęcia Konina wykonane w 1959 roku przez światowej sławy reportażystę Ryszarda Kapuścińskiego można już oglądać na wystawie „Konin jak Colorado” w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

- To pierwszy i jedyny istniejący fotoreportaż krajowy Kapuścińskiego - podkreśliła Karolina Wojciechowska, kurator wystawy.

Wystawę otworzyła Alicja Kapuścińska, żona nieżyjącego już pisarza. Wcześniej spotkała się z prezydentem Konina Józefem Nowickim w magistracie. Jak wspominała, jej mąż dopiero w 1956 roku sprawił sobie pierwszy aparat. Była to używana radziecka Zorka, kupiona na bazarze.

- Jeżdżąc po Polsce w zasadzie nie robił zdjęć. O dziwo, Konin dość dokładnie obfotografował, ale nigdy z tych zdjęć nie zrobił użytku. Zaraz po Koninie, późną jesienią pojechał pierwszy raz do Afryki i wtedy to się zaczęło. Wtedy równocześnie z pisaniem wykonywał masę zdjęć. Gromadził je. Dopiero po wielu latach zaczął myśleć o jakichś wystawach - wspominała Alicja Kapuścińska.

Ryszard Kapuściński wyznawał zasadę „kiedy piszę, nie fotografuję". Podczas pobytu w Afryce, w Ugandzie przytrafiła mu się przygoda, która nauczyła go szacunku dla uwiecznianych na kliszy osób. Kapuściński z zaskoczenia „cyknął" zdjęcie czarnoskóremu służącemu, który przerażony uciekł. Dopiero potem ktoś mu uzmysłowił, że tubylcy wierzą, że fotografia odbiera duszę.

Na wieczorny wernisaż w CKiS przyszły prawdziwe tłumy. A wszystko zaczęło się od koperty z kilkudziesięcioma starymi negatywami, jaką odnalazła Izabela Wojciechowska w powierzonych jej przez Kapuścińskiego zbiorach. Na początku myślała, że ilustrowały one reportaż z Nowej Huty, ale na jednym zdjęciu dostrzegła drogowskaz z napisem Konin. Potem przez internet odnalazła Izę Bobrowską, która podjęła się opisać zdjęcia i odnaleźć uwiecznione na nich osoby.

Część z nich pojawiła się na wystawie. Między innymi dr Jerzy Ławnicki, lekarz z kopalnianej przychodni, który swoją skodą obwoził Kapuścińskiego po okolicy oraz Piotr i Wojciech Bobrowscy, których jako dzieci reporter sfotografował wraz z ich mamą Zdzisławą.

Zidentyfikowano także Jana Ziółkowskiego i Stanisława Majewskiego, nieżyjących już pracowników kopalni. Ale wiele osób ze zdjęć nadal pozostaje anonimowa. Może ktoś rozpozna trzy uśmiechnięte uczennice, rodzinę jadącą na rowerach, mężczyznę w kapeluszu albo strażaków z jednostki w Marantowie?

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto