MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Koninie wzrosły podatki od nieruchomości i gruntów. Ile teraz wynoszą stawki?

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Pixabay
Wraz z nowym rokiem w Koninie wzrósł podatek od nieruchomości. Różnice odczują zarówno mieszkańcy, jak i osoby prowadzące działalności gospodarcze oraz pożytku publicznego. O ile wyższe są stawki w 2024 roku?

Podatki od nieruchomości i gruntów poszły w górę

Rada Miasta Konina już pod koniec października ubiegłego roku uchwaliła nowe stawki podatku od nieruchomości. Weszły one w życie wraz z 1 stycznia. We wszystkich przypadkach wzrost wynosi około 14% w stosunku do roku ubiegłego.

Poniżej podajemy, ile wynosi podatek od nieruchomości w 2024 roku dla wszystkich przypadków. W nawiasie umieściliśmy stawki dla porównania, które obowiązywały mieszkańców i przedsiębiorców w minionym roku.

  • od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części - 0,92 zł (0,81 zł)
  • od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 32,26 zł (28,30 zł)
  • od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 14,91 zł (13,08 zł)
  • od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 6,76 zł (5,87 zł)
  • od 1 m2 powierzchni użytkowej pozostałych budynków lub ich części, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 8,78 zł (7,70 zł)

Bez zmian pozostaje podatek od budowli, który wciąż wynosi 2% ich wartości. W górę natomiast podskoczyły także stawki od gruntów:

  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 1,29 zł od 1 m2 powierzchni (1,13 zł)
  • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 6,57 zł od 1 ha powierzchni (5,76 zł)
  • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,55 zł od 1 m2 powierzchni (0,48 zł)
  • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji - 4,39 zł od 1 m2 powierzchni (3,81 zł)

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto