Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ponad 141 mln złotych unijnych dotacji dla wielkopolskich przedsiębiorstw oraz kwalifikacji pracodawców i pracowników

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu zostały podpisane umowy na dofinansowanie z marszałkowskich Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027. Celem projektuest jest podnoszenie jakości działalności wielkopolskich przedsiębiorstw oraz kwalifikacji pracodawców i pracowników. Na ten cel z unijnej kasy popłynie ponad 141 mln zł.

Ponad 141 mln złotych unijnych dotacji dla przedsiębiorstw oraz kwalifikacji pracodawców i pracowników.z marszałkowskich Funduszy Europejskich dla Wielkopolski

W czwartek 30 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której podpisane zostały umowy na dofinansowanie z marszałkowskich Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 projektów, których celem jest podnoszenie jakości działalności wielkopolskich przedsiębiorstw oraz kwalifikacji pracodawców i pracowników. Na ten cel z unijnej kasy popłynie ponad 141 mln zł.

Umowy w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisał Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Naszymi beneficjentami w tym rozdaniu w ramach nowego programu regionalnego są Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie, Krajowa Izba Gospodarcza i Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego.

Projekty są skierowane do przedsiębiorców i innych pracodawców oraz ich pracowników. Wsparciem mogą zostać objęte nie tylko MŚP, ale też duże przedsiębiorstwa czy przedsiębiorstwa społeczne. W ramach projektów przedsiębiorcy będą mogli podnosić jakość swojej działalności, zarządzania i kompetencji pracowników.

Zyskają aktywni przedsiębiorcy, którzy chcą podnosić kwalifikacje swoich pracowników, ale też swoje, m.in. w zakresie sposobu zarządzania, wprowadzania nowych technologii. W poprzedniej perspektywie unijnej z tej formy kształcenia i doskonalenia skorzystało ponad 40 tys. osób na terenie Wielkopolski, teraz chcemy osiągnąć podobny efekt. W ramach tego rozdania ze wsparcia będą mogli skorzystać też duzi przedsiębiorcy, ponieważ oni też są w procesach przekształceniowych, co jest istotne dla rozwoju regionu

– podkreśla Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Usługi rozwojowe, czyli wsparcie dla przedsiębiorców, którzy chcą podnosić kwalifikacje swoich pracowników, to niezwykle istotny element transformacji. Musimy stawiać na nowe kwalifikacje, zwłaszcza w kontekście ludzi młodych czy kobiet. W ramach usług przewidujemy również wsparcie dla przedsiębiorców chcących osadzić swoją działalność w nowoczesnym, zielonym podejściu do gospodarki. Świat zmienia się bardzo szybko, dzisiaj tak naprawdę trzeba stale podnosić swoje kompetencje, żeby nadążyć na rynku pracy. Usługi rozwojowe to narzędzie, które temu właśnie służy

– zaznacza Maciej Sytek, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Projekty będą realizowane w oparciu o Bazę Usług Rozwojowych (BUR), czyli internetową bazę zawierającą oferty szkoleń, kursów zawodowych, studiów podyplomowych oraz inne formy wsparcia. Wybrani beneficjenci będą pełnili rolę operatorów BUR w poszczególnych podregionach województwa wielkopolskiego:

 • podregion poznański wraz z miastem Poznań – operatorem będzie Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
 • podregion kaliski – operatorem będzie Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości,
 • podregion koniński – operatorem będzie Agencja Rozwoju Regionalnego,
 • podregion leszczyński – operatorem będzie Krajowa Izba Gospodarcza,
 • podregion pilski – operatorem będzie Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego.

Analogiczne projekty były realizowane w ramach poprzedniej perspektywy finansowej i cztery z wybranych podmiotów pełniły już funkcję operatorów BUR. Wybrani beneficjenci w obecnej perspektywie posiadają doświadczenie w realizacji usług szkoleniowych dla przedsiębiorców lub pracodawców.

Przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem będą wybierać usługę rozwojową w Bazie Usług Rozwojowych i zgłaszać się do operatora w danym subregionie.

Projekty będą współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach regionalnego programu operacyjnego „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027”, którego Instytucją Zarządzającą jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Realizowane będą w ramach priorytetu „Fundusze europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+)”.

Łączna wartość projektów to ok. 202 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych wynosi ok. 141,5 mln zł (dofinansowanie unijne stanowi 70 proc., 30 proc. kosztów pokrywa wkład własny). Wysokość dofinansowania w poszczególnych podregionach:

 • podregion poznański: ok. 67,4 mln zł,
 • podregion kaliski: ok. 21,9 mln zł.
 • podregion koniński: ok. 20,7 mln zł,
 • podregion leszczyński: ok. 19,5 mln zł,
 • podregion pilski: ok. 11,8 mln zł,

  Realizacja projektów rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 roku - będą one trwały do końca 2028 roku. Szacuje się, że wsparciem objętych zostanie ok. 10 tys. instytucji, w tym ok. 31 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto