MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Droga do zatrudnienia po węglu. Ogłoszono wsparcie dla pracowników ZE PAK po utracie zatrudnienia. Ponad 270 mln. zł dla poszkodowanych

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Region koniński od kilku lat przechodzi dynamiczną transformację energetyczną. Zamykane są kopalnie i elektrownie opalane węglem, co niestety wiąże się z utratą pracy przez tysiące osób. Wielu z nich zostało zwolnionych już pod koniec 2017 roku. To jednak nie koniec. W związku z dalszym odchodzeniem od wydobycia i spalania węgla, w niedalekiej przyszłości nieuniknione będą kolejne zwolnienia. Aby poradzić sobie z problemem, jaki dotknie oraz już dotknął aktualnych i byłych pracowników grupy ZE PAK zapowiedziano pomoc w znalezieniu dla nich pracy oraz opłaceniu ich przez pewien okres. Wsparcie otrzyma ponad 2 tys. osób.

Pracownicy byli o obecni grupy ZE PAK otrzymają wsparcie po zwolnieniu

Szeroko zorganizowane wsparcie dla pracowników poszkodowanych transformacją energetyczną w konińskim zagłębiu węglowym zapowiedziano w poniedziałek 18 marca. W ramach projektu pracowniczego zaplanowano łącznie ponad 257 mln zł na wsparcie 2,2 tys. osób, w szczególności pracowników grupy ZE PAK - zarówno obecnych, jak i byłych.

W ramach tego planu przewidziano katalog instrumentów aktywizacji zawodowej, w tym dotacje na założenie działalności gospodarczej w wysokości nawet do 120 tys. zł na osobę. W działania mające pomóc w znalezieniu pracy chętnym osobom zaangażowane będą powiatowe urzędy pracy w Koninie, Turku, Kole i Słupcy, firma Jobs First i Wielkopolska Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie.

ZOBACZ TAKŻE

Pomoc dla najbardziej poszkodowanych utratą pracy

Wsparcie w pierwszej kolejności mają otrzymać ci, którzy najbardziej tego potrzebują oraz ich rodziny – podkreślano podczas poniedziałkowej konferencji.

- W pierwszej kolejności są pracownicy, byli pracownicy i członkowie ich rodzin. Musimy tak gospodarować pieniędzmi, aby do ostatniego wygaszenia bloku w elektrowni, ostatni pracownik został zaopiekowany, żebyśmy wszyscy mogli spokojnie spać, że nikogo nie zostawiliśmy. Wtedy wówczas mamy jeszcze rodziny około górnicze, które należy jak najbardziej wspierać, ale dopiero po zaopatrzeniu naszych pracowników. Musimy przede wszystkim mieć na względzie tych, którzy najbardziej teraz potrzebują tej pomocy

- mówiła Alicja Messerszmidt ze Związków Zawodowych GK ZEPAK.

Projekt możliwy jest dzięki funduszom na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (70%) i wkładu budżetu państwa. Realizacja przedsięwzięcia przewidziana jest na lata 2023 – 2029.

ZOBACZ TAKŻE

Droga do zatrudnienia po węglu. Ogłoszono wsparcie dla praco...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto