Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Popularny lek przeciwbólowy dla dzieci wycofany z obrotu. Wykryto w nim pęcherzyki gazu. GIF ostrzega!

Marcin Maliński
Marcin Maliński
GIF ostrzega przed lekami, które musiały zostać wycofane z obrotu. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce!
GIF ostrzega przed lekami, które musiały zostać wycofane z obrotu. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce! Pixabay
Główny Inspektorat Farmaceutyczny na bieżąco kontroluje leki i wyroby medyczne. W przypadku nieprawidłowości dany produkt ląduje na „czarnej” liście, a tym razem dopisano do niej popularny lek przeciwbólowy dla dzieci. Warto się z nią zapoznać, aby nie dopuścić do sytuacji, by wycofane ze sprzedaży leki znajdowały się w naszej apteczce. Sprawcie aktualna listę produktów medycznych wycofanych przez GIF!

APAP dla dzieci wycofany z obrotu. O które partie chodzi?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny w ostatnim czasie wycofał z obrotu popularny lek przeciwbólowy dla dzieci. Chodzi o APAP dla dzieci FORTE, a dokładniej o 20 serii tego preparatu. Powodem wycofanie, a także wprowadzenia do dalszego obrotu tego leku było wykrycie w nim pęcherzyków gazu, co doprowadziło do jego spienienia. Pod żadnym pozorem nie należy podawać go swojemu dziecku.

W galerii pod zdjęciem opisanego wyżej leku znajdziecie dokładne numery serii, w których wykryto niepożądane pęcherzyki.

ZOBACZ TAKŻE

GIF i jego misja

Misją Głównego Inspektora Farmaceutycznego jest zapewnienie bezpieczeństwa Pacjentom poprzez sprawowanie nadzoru i kontroli nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi. GIF na bieżąco dopisuje do listy produkty, które musiały zostać wycofane, ze względu na różne nieprawidłowości.

Wśród leków i wyrobów medycznych wycofanych z obrotu w ostatnim czasie, znajdziemy takie pozycje, jak:

  • roztwór do wstrzykiwania we wstrzykiwaczu dla cukrzyków,
  • maść do oczu,
  • leki przeciwbólowe,
  • roztwory do infuzji (dożylnie).

Uwaga na sfałszowany wstrzykiwacz!

GIF ostrzega pacjentów: w legalnym łańcuchu dostaw do Unii Europejskiej pojawił się sfałszowany produkt. Jest to wstrzykiwacz Ozempic z roztworem, stosowany przez osoby z cukrzycą typu 2.

Istnieją różnice w wyglądzie pomiędzy sfałszowanym wstrzykiwaczem, a oryginalnym. Zdjęcia oryginalnego i sfałszowanego wstrzykiwacza znajdują się na poniższym zdjęciu (należy pamiętać, że zdjęcie sfałszowanego wstrzykiwacza jest przykładowe, a oferowane w sprzedaży sfałszowane wstrzykiwacze mogą się nieznacznie różnić).

Nazwa: Ozempic
Moc: 1 mg

Postać: roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu

Podmiot odpowiedzialny: Novo Nordisk A/S z siedzibą w Danii

Produkt sfałszowany: Tak
GIF

- Nie używaj wstrzykiwaczy Ozempic, jeśli podejrzewasz, że są sfałszowane, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych

- ostrzega GIF.

Pełna treść komunikatu dostępna pod tym LINKIEM.

ZOBACZ TAKŻE

Nie wyrzucaj leków do śmietnika!

Gdzie wyrzucać przeterminowane, lub wycofany ze sprzedaży leki, jeśli znajdziemy takie w swoje apteczce? Na pewno nie do domowego śmietnika. Dlaczego? ponieważ stanowi to poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Odpady, które ląduje w naszym śmietniku, następnie przewożone są na wysypisko śmieci. Zawarte w nich leki mogą rozkładać się nawet kilkadziesiąt lat, w tym czasie przenikają do gleby oraz stanowią zagrożenie dla roślin, zwierząt, a także ludzi.

Odpady medyczne powinny być wyrzucane do specjalnych pojemników, przeznaczonych do zbiórki selektywnej. Takie kosze możemy znaleźć w budynkach publicznych, jak np. urzędy, ale w szczególności w aptekach. Zawartość pojemników trafia następnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie jest odpowiednio segregowana i utylizowana.

ZOBACZ TAKŻE

GIF ostrzega przed lekami, które musiały zostać wycofane z obrotu. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce!

Popularny lek przeciwbólowy dla dzieci wycofany z obrotu. Wy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Popularny lek przeciwbólowy dla dzieci wycofany z obrotu. Wykryto w nim pęcherzyki gazu. GIF ostrzega! - Szamotuły Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto