Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzeci rok z „LUDOWYMI MECYJAMI”Wspieranie zjawisk związanych z kulturą tradycją .

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Wspieranie zjawisk związanych z kulturą tradycyjną funkcjonującą na terenie niespójnego etnograficznie subregionu konińskiego to niezmiennie główny cel projektu „LUDOWE MECYJE – edukacja, animacja, warsztat”, który pierwszą odsłonę miał w 2017 r.

Trzeci rok z „LUDOWYMI MECYJAMI”

Wspieranie zjawisk związanych z kulturą tradycyjną funkcjonującą na terenie niespójnego etnograficznie subregionu konińskiego to niezmiennie główny cel projektu „LUDOWE MECYJE – edukacja, animacja, warsztat”, który pierwszą odsłonę miał w 2017 r.

Z powodzeniem konińskie Centrum Kultury i Sztuki kontynuuje projekt, wspierając osoby i zespoły kultywujące regionalne tradycje. Przede wszystkim opiera się to na organizowaniu szeregu warsztatów, konsultacji i spotkań, dzięki którym uczestnicy otrzymują konkretne wskazówki związane z pozyskiwaniem repertuaru, doskonaleniem możliwości wykonawczych, uczą się regionalnych tańców i zabaw tanecznych. Poznają również zagadnienia związane ze strojem, rekwizytami, instrumentami oraz zwyczajami ludowymi na naszym terenie. Wszystko po to, by jak najwierniej wykorzystywać w sowim repertuarze regionalne tradycje.

Od marca zostały zrealizowane następujące wydarzenia:
- „Tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego” – warsztaty dla instruktorów i nauczycieli
- Warsztaty dla ludowych zespołów tanecznych, w których wziął udział „Mały Babiak”
- Warsztaty dla ludowych zespołów śpiewaczych: „Jarzębinek”, „Tradycji”, „Zgody”, „Lubonianek”, „Kłodawiaków” i „Nadnerzanek”
- „Wiwaty, walcerki i tyrolinki”, czyli warsztaty dla dziecięcych grup folklorystycznych z Kościelca i Brudzewa.
Z najmłodszymi pracował Piotr Kulka znany folklorysta, tancerz, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” z Poznania oraz Maciej Mielczarski - kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka. Dorosłych wiedzą wspierała dr Arleta Nawrocka-Wysocka – muzykolog z Instytutu Sztuki PAN. Spotkania warsztatowe zaplanowano do czerwca.

Finalna część projektu Festiwal Kultury w Stronę tradycji” odbędzie się 16 czerwca br. w Kramsku. Obok prezentacji folkloru dziecięcego, młodzieżowego i dorosłego, znajdzie się tu miejsce na wystawę rękodzieła artystycznego, kiermasz sztuki ludowej, degustację tradycyjnych potraw oraz otwarte warsztaty wikliniarskie, rzeźbiarskie, garncarskie i kujawskie wysypywanie wzorów piaskiem.
Prezentacje muzyczne i taneczne będą miały formułę konkursową. Zostanie także rozstrzygnięty konkurs „Tradycje w twórczości plastycznej”.
Na zakończenie Festiwalu przewidziano potańcówkę opartą na muzyce tradycyjnej, granej na żywo z zabawami i nauką tańca oraz spotkanie przy ognisku.
Projekt „LUDOWE MECYJE 2019 – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzeci rok z „LUDOWYMI MECYJAMI”Wspieranie zjawisk związanych z kulturą tradycją . - Konin Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto