Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podręcznik do HiT. 5 szkół w powiecie konińskim nie będzie z niego korzystać? 3 LO na pewno

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Przed rozpoczęciem się roku szkolnego, kierownictwo III Liceum zakomunikowało uczniom, że na lekcjach Historii i Teraźniejszości będą pracować bez podręczników. Materiały będą przygotowywać nauczyciele.
Przed rozpoczęciem się roku szkolnego, kierownictwo III Liceum zakomunikowało uczniom, że na lekcjach Historii i Teraźniejszości będą pracować bez podręczników. Materiały będą przygotowywać nauczyciele. 3 LO/FB
Wprowadzenie nowego przedmiotu, jakim jest Historia i Teraźniejszość, a także wydany do niego podręcznik od samego początku wzbudzają wiele kontrowersji. Z zasadnością zmiany podstawy programowej nie zgadza się wielu nauczycieli, a w szczególności Ci, którzy jeszcze przed wakacjami w szkołach średnich uczyli Historii, czy Wiedzy o Społeczeństwie. W związku z tym powstała mapa szkół, które rzekomo mają nie korzystać z owego podręcznika. Sprawdziliśmy to. W 3 LO w Koninie wszystkie materiały przygotują nauczyciele, a w CKU… jeszcze nie wiadomo.

Szkoły średnie w Koninie bez podręcznika do HiT? Powstała mapa „wolnych od HiT-u”

Coraz więcej słyszy się o szkołach rezygnujących z korzystania z podręczników do HiT autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. W internecie powstała nawet mapa - „Szkoła wolna od (s)HIT-u”, która jest bazą takich placówek. Została ona stworzona na podstawie zestawów podręczników udostępnionych na szkolnych stronach www.

Na mapie „szkół wolnych od HiT-u” znalazły się 3 placówki w obrębie Konina:

  • III Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Koninie,
  • II Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Koninie,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie,

Oraz jedna pod miastem:

  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.

Na mapie znalazły się także szkoły średnie z pobliskich miejscowości: Z Kleczewa, Turku, Koła oraz Słupcy.

Póki co, nie znamy ostatecznej decyzji kierownictwa szkół 2LO, ZSEU, a także tych z pobliskich miejscowości odnośnie korzystania z budzącego kontrowersje podręcznika. Gdy tylko się dowiemy, poinformujemy Was o tym.

SZKOŁA WOLNA OD HiTu - MAPA

ZOBACZ TAKŻE

W 3 LO nie będzie podręcznika do HiT. Materiały przygotują nauczyciele

Przed rozpoczęciem się roku szkolnego, kierownictwo III Liceum zakomunikowało uczniom, że na lekcjach Historii i Teraźniejszości będą pracować bez podręczników:

Od początku roku szkolnego w naszej szkole na lekcjach Historii i Teraźniejszości pracujemy bez podręcznika. Jeżeli jakiś nowy podręcznik zostanie dopuszczony do użytku, to zastanowimy się czy zalecimy uczniom jego zakup.

- czytamy w komunikacie.

Dlaczego tak zdecydowano? Wyjaśnił nam to wicedyrektor i nauczyciel HiT - Michał Wanjas.

Jak zdradził nam wicedyrektor 3 LO, władze szkoły uważają, że samo wprowadzenie przedmiotu HiT nie wydaje się być dobrym posunięciem.

- Uczniowie zyskaliby o wiele więcej, gdyby została Wiedza o Społeczeństwie. Odnieśliby więcej korzyści ucząc się funkcjonowaniu państwa i społeczeństwa obywatelskiego, niż gdy skupiają się na trudnej historii Polski i świata po 45 roku, której teraz uczymy 14 i 15-latków.

- mówił.

Drugi problem w związku z prowadzeniem przedmioty – wyjaśnia Michał Wanjas – dotyczy postawienia szkół w sytuacji, w której ministerstwo nie daje żadnego wyboru. - Albo podręcznik wydawnictwa Biały Kruk, który dostał dopuszczony, albo żaden inny – powiedział wicedyrektor.

- Tutaj brakuje nam „pluralizmu”. To pojęcie, którego uczniowie nie będą znali, jak nie będzie WOS-u.

"Podręcznik przedstawia jeden światopogląd"

Trzeci element, który wpłynął na decyzje w 3 LO o niekorzystaniu z podręcznika Roszkowskiego, jest związany z kontrowersjami dotyczącymi jego treści. Jak tłumaczy Michał Wanjas, jest on napisany ciężkim językiem, trudnym do zrozumienia dla uczniów, a przede wszystkim przedstawia jeden światopogląd.

- Mam wątpliwości co do podstawy programowej, która została przygotowana do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Są tam zapisy, które dość zero-jedynkowo każą oceniać pewne wydarzenia i procesy z historii Polski, z czym ja np. osobiście się nie zgadzam.

- mówił wicedyrektor Wanjas, który jak dalej wyjaśnia, podstawa programowa nakazuje nauczycielom w jaki sposób mają mówić o danym okresie w historii Polski.

Według Michała Wanjasa podręcznik przedstawia tylko i wyłącznie jedną wizję światopoglądową, która występuje w społeczeństwie Polskim, ale obok wielu innych, nie uwzględnionych przez Wojciecha Roszkowskiego.

W „Trzecim”, to nauczyciele będą przygotowywać materiały dla uczniów, które omawiane będą na lekcjach HiT. Wszystko jednak odbędzie w zgodzie z rozporządzeniem nakazującym realizowanie podstawy programowej, która nie narzuca bowiem korzystania ze wskazanego przez ministerstwo podręcznika.

ZSCKU także wolne od podręcznika do HiT-u? Tak wskazuje mapa. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej

O tym, że Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie znalazł się na mapie „wolnych od HiT-u” dyrektor tej placówki, Ewa Dąbrowska, dowiedziała się od nas. Autorzy mapy sporządzili ją na podstawie tego, co znaleźli na stronach internetowych szkół i rzeczywiście – spis podręczników w ZSCKU na obecny rok szkolny zakłada, że uczniowie mieliby korzystać z podręcznika wydawnictwa WSiP, jednak jak wyjaśnia dyrektor Dąbrowska, jeszcze nie zdecydowano, którym podręcznikiem będą się posiłkować nauczyciele.

- Czekamy aż zostaną dopuszczone inne podręczniki, abyśmy mogli przeanalizować, który z nich zechcemy wybrać. [...]Na razie nie wyeliminowaliśmy podręcznika Wojciecha Roszkowskiego.

- mówiła Ewa Dąbrowska.

ZOBACZ TAKŻE

Historia i Teraźniejszość. Co zakłada przedmiot?

Jak czytamy w rozporządzeniu ministra Czarnka zmieniającym podstawę programową:

Historia i teraźniejszość to przedmiot interdyscyplinarny łączący wiedzę o życiu społecznym człowieka i jego głównych instytucjach z wiedzą o najnowszych dziejach Polski i świata. Przedmiot, realizowany na początku procesu kształcenia w liceum ogólnokształcącym i technikum, umożliwi uczniom poznanie i zrozumienie najnowszych dziejów Polski i świata oraz przygotuje ich do świadomego i odpowiedzialnego udziału w życiu publicznym.

ZOBACZ TAKŻE

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto