Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie zaczynają się kariery

Paulina Dobersztyn
W koncercie galowym wystąpią w tym roku same dzieci, bo to one są największymi gwiazdami konińskiego festiwalu
W koncercie galowym wystąpią w tym roku same dzieci, bo to one są największymi gwiazdami konińskiego festiwalu Fot. Ola Braciszewska
Tysiące dzieci pojawią się 1 czerwca w Koninie. Tego dnia rozpoczyna się 32. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca.

Jest to najstarsza i największa impreza promująca amatorski ruch artystyczny w naszym kraju. Do Konina przyjedzie ponad dwa tysiące uczestników z różnych krajów. To znacznie więcej niż w latach ubiegłych. W tym roku, jak zapowiadają organizatorzy, szykuje się sporo zmian.

- Festiwal potrwa krócej, bo pięć dni zamiast sześciu. Będzie też tylko jeden koncert finałowy. Główną przyczyną są uszczuplone środki przeznaczone na kulturę - wyjaśnia Bogdan Cal, dyrektor Konińskiego Domu Kultury. - Oprócz tego jest pewna zmiana w regulaminie. W eliminacjach zespołów tanecznych utworzyliśmy nową kategorię wiekową. Postanowiliśmy, że dopuścimy uczestników od 16. do 19. roku życia. Do tej pory granica wieku zawsze wynosiła 16 lat - dodaje Cal.

- Wyszliśmy z założenia, że jeśli chodzi o hip-hop, break dance, electric boogie czy funky, to tancerze swoje najlepsze umiejętności osiągają po 16. roku życia. Chcemy, żeby w festiwalu startowali najlepsi. Dzięki zmianie regulaminu mamy nadzieję ich przyciągnąć do siebie - wyjaśnia Robert Glapa, zastępca dyrektora KDK, który koordynuje tegoroczny festiwal.

Organizatorzy mówią, że to eksperyment i zobaczą jak wyjdzie on w praktyce. Obiecują, że nie zapomną jednak o dziecięcym wymiarze festiwalu. Zmienił się także reżyser gali. W tym roku będzie nim Mateusz Polit, który jest współpracownikiem wieloletniego scenografa festiwalu Marka Grabowskiego. Na scenie motywem przewodnim będą zakręcone i kolorowe bączki. Oświetleniem zajmie się natomiast Adam Tyszka, jeden z pięciu najlepszych oświetleniowców w kraju.

Występy tancerzy oceniać będzie jury pod przewodnictwem znanej choreografki Iwony Orzełowskiej, która tworzyła układy także w "You can dance". Eliminacje tancerzy odbędą się tradycyjnie w KDK i każdy może na nie popatrzeć. Natomiast przesłuchania wokalistów odbędą się po raz pierwszy w nowej auli PWSZ. Oceniało będzie je jury pod przewodnictwem Janusza Tylmana, wieloletniego przyjaciela festiwalu.- Chcemy sprawdzić akustykę auli, na którą tak się narzeka - wyjaśnia Bogdan Cal.

Jednym z większych osiągnięć organizatorów jest powrót festiwalu na antenę TVP 1.

- Po ośmiu latach wracamy do "jedynki". Będzie więcej kamer, wejścia na żywo i zapis w systemie HD. Powtórki z festiwalu będą w lipcu i sierpniu, również w TVP Polonia i Kultura - mówi Robert Glapa.

Oprócz tego powstanie dokument o kulisach festiwalu i jego uczestnikach. Osobami prowadzącymi będą Kasia Żurawik i Łukasz Muszyński, którzy wielokrotnie brali udział w konkursie. Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi 2 czerwca na skwerze przed KDK. W górę poszybują balony i serpentyny. Największą atrakcją tego dnia będzie "lasershow", który zacznie się o godz. 22. Natomiast festiwalowa Gala odbędzie się w amfiteatrze "Na Skarpie".

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto