Konin: „Znajdziesz mnie w bibliotece”, czyli Tydzień Bibliotekarza i Bibliotek 2021

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest od dniu 8 maja do 15 maja . Powstanie tego święta zostało zainicjowane 18 lat temu przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem święta jest podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji a także zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów naszego społeczeństwa. Tegoroczne hasło promujące XVIII edycję jest „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Autorką hasła jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest co roku od 8 do 15 maja. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Działania bibliotek podczas Tygodnia Bibliotek mają na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa i co bardzo istotne, są stałym elementem w krajobrazie wiejskim i miejskim zapewniającym bezpłatny dostęp do udziału w szeroko pojętym życiu kulturalnym. „Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek.

Nawiązując do hasła MBP w Koninie proponuje państwu szereg działań, które pozwolą myśleć o bibliotece jako o miejscu w domu poprzez księgozbiory, wydarzenia, różnorodną ofertę czytelniczą i wystawienniczą, jednocześnie pozostawiając czytelnikowi swobodę wyboru, czy zechce skorzystać z tego zaproszenia.

Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” jest skierowane bezpośrednio do czytelnika, pozwala przywołać książkowych i filmowych bohaterów, pokazać bibliotekę jako doskonałe miejsce do spotkań i rozmów, pozwala myśleć czytelnikowi o bibliotece jak o miejscu, w którym zawsze ktoś lub coś ważnego na niego czeka i daje szansę na spełnianie marzeń o przeżyciu czegoś wyjątkowego.

b]Wystarczy tylko chcieć.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbędzie się głównie w przestrzeni wirtualnej, jednak część wydarzeń będzie miała również miejsce bezpośrednio w bibliotece. Wszystkie działania będą przebiegały z zachowaniem szczególnej ostrożności w zakresie przestrzegania zasad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa zgodnego z reżimem sanitarnym i wytycznymi Ministra Zdrowia. Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP, autorka hasła, podkreśla, że hasło ma wymiar wielowątkowy i wielozdarzeniowy oraz nawiązuje „do bieżącej sytuacji.

Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury. Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe.

Znajdziesz mnie w bibliotece.

Dzięki technologiom informacyjnym będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (np. na spotkaniu autorskim online, konferencji, warsztacie szkoleniowym, czy w trakcie pracy zdalnej, itp.). Znajdziesz mnie w bibliotece, także wówczas, kiedy przeszukujesz zasoby biblioteki cyfrowej (np. fotografie, urwane i odkryte wątki genealogiczne, bądź starodruk dzięki konserwacji i digitalizacji przywrócone czytelnikowi) lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej”.

Przypominamy o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego w bibliotece, w tym zakładaniu maseczek, dezynfekcji rąk i zachowania odpowiedniej, bezpiecznej odległości.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie