Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodziec. Obchody Rocznicy Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Foto . Gmina Grodziec
W miesiącu grudniu grodziecczanie wraz z innymi mieszkańcami Wielkopolski świętowali 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego miał charakter święta państwowego. Z tej okazji 14 grudnia w Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec odbyła się prelekcja o bohaterskim zrywie Wielkopolan, którą poprowadził Bartosz Kiełbasa – regionalista i publicysta. Prelegent przybliżył uczestnikom genezę, przebieg i skutki powstania.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w gminie Grodziec

Gmina Grodziec uczciła pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim nie ograniczając się do jednego wydarzenia. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy w formie quizu on-line ph.

„Wielkopolskie drogi do wolności” skierowany do młodzieży kl. 7 i 8 z terenu gminy. Jego celem było zdobywanie oraz popularyzowanie wiedzy o powstaniu i jego uczestnikach. Z pośród siedemnastu biorących udział w konkursie komisja wyłoniła czterech zwycięzców z maksymalną ilością punktów. W gronie laureatów znaleźli się:

· Dominika Woźniak – kl. VIII SP im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie;

· Bartosz Skowroński – kl. VII SP im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie;

· Zuzanna Malczyk – kl. VIII a SP im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu;

· Tomasz Mikołajczyk – kl. VIII b SP im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu.

Ważnym elementem obchodów jubileuszu była również wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” autorstwa Marcina Podemskiego, przygotowana w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę można oglądać w Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec do końca stycznia 2022 roku.

Ostatnim akcentem, który pozwolił godnie uczcić wydarzenie sprzed 100 lat było rozwieszenie 27 grudnia flag biało-czerwonych oraz powstańczych chorągwi. O godz. 16:40 w jednostkach OSP rozległ się dźwięk syren alarmowych. Był to dźwięk ciągły, trwający jedną minutę.

Zorganizowane wydarzenia były niezwykłą podróżą w czasie, która pozwoliła docenić poświęcenie naszych przodków, a także zrozumieć jak wielki wpływ miało Powstanie Wielkopolskie na dzisiejszy wygląd i charakter naszej ukochanej „małej ojczyzny”.

Organizatorem wydarzeń był Wójt Gminy Grodziec i Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec.

[g] 8627701[/g]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto