18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSZ w Koninie. Muzyczne seminarium

GB
PWSZ w Koninie
PWSZ w Koninie Fot. PWSZ w Koninie
"Perypetie dźwięku w kulturze i edukacji” - to tytuł seminarium naukowego, przygotowanego przez Studenckie Koło Naukowe „Wizja” i Bibliotekę PWSZ w Koninie.

Seminarium miało ukazać jak twórcza wyobraźnia i ciągła potrzeba poszukiwań pozwalają przekraczać i poszerzać granice percepcji dźwięków, które uznajemy za muzykę.

– Sztuka jest wrażliwa na tropienie granic i ich zacieranie. Kiedyś dźwięki muzyczne od niemuzycznych oddzielały sztywne granice – wyjaśnił dr Tomasz Misiak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Dzięki postępowi technicznemu i rozwojowi technologii cyfrowych, zasoby dźwięków możliwych do wykorzystania w muzyce stały się nieograniczone. Jako przykład uczestnicy wysłuchali fragmentu projektu muzycznego Christiny Kubisch „Elektryczne spacery".

Dr Adam Nowaczyk (UA w Poznaniu) skupił się na znaczeniu i potencjalności ciszy i pustki w doświadczaniu muzyki i malarstwa. – Pustka i pauza są afirmacją przestrzeni i można je wypełniać. Są istotnym elementem kształtowania formy, niezbędnym do spełniania się idei obrazu i utworu muzycznego – tłumaczył.

– Podejście prezentowane przez moich poprzedników, jest dla mnie nieco egzotyczne – rozpoczął swoje wystąpienie w opozycji do nich dr Paweł Trzos z Zakładu Pedagogiki i Pracy Socjalnej PWSZ w Koninie. Jako specjalista od audiacji dzieci, mówił o wewnętrznym rozumieniu dźwięku jako kategorii rozwoju muzycznego myślenia wg koncepcji E.E. Gordona, za którym stał na stanowisku, że dźwięk jako taki nie jest muzyką. Staje się nią dopiero dzięki audiacji, kiedy analogicznie jak w języku, przełożony zostanie w umyśle na określone znaczenie.

O doświadczaniu muzyki w edukacji dziecka mówiły Dorota Gołdyn, Marta Konopacka, Joanna Walczak i Justyna Winkiel, studentki II roku pedagogiki, członkinie SKN „Wizja”.

Seminarium o muzyce byłoby niepełne, gdyby zabrakło samej muzyki. W oświetlonej jedynie świecami „Galerii pod Biblioteką” zagrał zespół Monopium (Marcin Olejniczak, Michał Majcher), z którym improwizowała na saksofonie Paulina Owczarek. Na zakończenie masaż dla uszu i duszy wykonał na misach, gongach i dzwonkach Andrzej Białas, muzyk i muzyczny terapeuta.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto