Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapisz dobro – dobroczynność w nowym wydaniu

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
W dniach 15 - 21 marca trwa ogólnopolska kampania społeczna „Zapisz Dobro”, której celem jest zachęcenie Polaków do pisania testamentów i uwzględniania w nich fundacji i stowarzyszeń. W ramach kampanii przeprowadzono badania testamentowe, działa też strona www.zapiszdobro.pl i infolinia, przy której dyżurują prawnicy.

Zapisz dobro – dobroczynność w nowym wydaniu

Testament pisany w sile wieku, w pełnym zdrowiu, z zamiarem zabezpieczenia najbliższych przed wszelkimi ewentualnościami jest też narzędziem, które pozwala zostawić cząstkę siebie przyszłym pokoleniom, mieć wpływ na dobrostan innych, czynić dobro nie tylko za życia, ale również po śmierci.

Charytatywny zapis testamentowy to piękny gest, dzięki któremu organizacje pozarządowe mogą planować swoją działalność w przyszłości - mówi Ewelina Szeratics, organizator kampanii, która od lat edukuje Polaków w dziedzinie testamentów. - Po tym, jak w testamencie uwzględnimy najbliższych członków rodziny oraz przyjaciół, możemy rozważyć zapis na zaprzyjaźnioną fundację lub stowarzyszenie. Kwota, która nam wydaje się niewielka, może okazać się bardzo pomocna w działaniach podejmowanych przez organizacje pozarządowe.

Na Zachodzie uwzględnianie organizacji pozarządowych w testamentach należy do codziennej praktyki, w Polsce popularyzacja tej formy dobroczynności dopiero się zaczyna.

Wiemy, że w ludziach drzemią ogromne pokłady dobra, a pomaganie innym przynosi radość i satysfakcję. Wiemy też, że mówienie o testamentach jest tematem trudnym. Jednak testament to nie tylko smutek i rozważania o śmierci, ale też możliwość czynienia dobra nawet wtedy, gdy mnie już nie będzie…

– podkreśla Zuzanna Janaszek - Maciaszek, Prezes Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, która wraz z 11 innymi organizacjami realizuje kampanię „Zapisz Dobro”.

Kim są ludzie, uwzględniający w testamentach fundacje i stowarzyszenia?

To zazwyczaj osoby, które już za życia wspierają jakąś organizację finansowo albo działają jako wolontariusz. Jedną z takich osób jest p. Maria spod Warszawy, która mówi:

Napisałam testament powoli, z rozmysłem, póki umysł mam jasny, po wielu spokojnych rozmowach z synem i córką. Napisałam testament, aby moje dzieci z kochającego się rodzeństwa nie stały się zaciekłymi wrogami walczącymi ze sobą o ściany, rzeczy i monety.

Informator testamentowy i pomoc prawników Na stronie kampanii:

www.zapiszdobro.pl

każdy zainteresowany może bezpłatnie pobrać informator testamentowy. Osoby, które chciałyby porozmawiać z prawnikiem i dowiedzieć się, jak napisać testament, mogą w dniach od 15 do 21 marca zadzwonić na infolinię testamentową. Pod numerem telefonu 500 857 074 dyżurują prawnicy specjalizujący się w prawie spadkowym.

Kampanię testamentową „Zapisz Dobro” realizuje koalicja organizacji:

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, Fundacja DKMS, Fundacja Gajusz, Fundacja Pociecha, WWF, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt „Viva”, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Fundacja Ronalda McDonalda, Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES, Fundacja Dorastaj z Nami, Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Partnerem kampanii jest kancelaria prawno-podatkowa GWW.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto