Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Koninie powstanie park technologiczny. Łódzka spółka rozwija Wschodnią Wielkopolskę. Wszystko dzięki jednej ustawie [WIDEO]

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Wideo
od 16 lat
W przyszłości w Koninie ma powstać park technologiczny – zapowiedział prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która na ten moment posiada już ziemię na terenie miasta. Wkrótce teren ten ma się znacznie powiększyć. O tym oraz o dokonaniach spółki we Wschodniej Wielkopolsce mówił jej prezes u boku posła Witolda Czarneckiego.

Spis treści

Jak działa ŁSSE w Koninie?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na rzecz utworzenia kompleksowych, dobrze uzbrojonych parków przemysłowych dostępnych dla każdego inwestora i tego dużego z zagranicy i tego małego z Polski. Już teraz tworzony jest park przemysłowy w Koninie.

W ramach 1-szego etapu realizacji parku ŁSSE zakupiła już teren od KOWR o powierzchni ok. 14 ha. W drugim etapie zaplanowano zakup kolejnych 21 ha. Powstanie wówczas strefa przemysłowa o łącznej powierzchni ok. 35 ha dedykowana przedsiębiorcom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

- Uważamy, że tereny, ten pomysł, a także współpraca z miastem i posłami układa się dobrze. Wszyscy grają, by te inwestycje do Konina przyszły. To jest bardzo atmosfera. Zdecydowaliśmy się więc kupić ten teren, będziemy go powiększać o kolejne hektary. [...]W przyszłości ten teren podzielimy na mniejsze części, będzie to taki park technologiczny

- powiedział Marek Michalik, prezes ŁSSE.

od 16 lat

Dwie z pięciu największych inwestycji w Wielkopolsce, w obszarze zarządzanym przez ŁSSE, znajdują się na terenie powiatu konińskiego.

Inwestycje we Wschodnią Wielkopolskę

W ciągu pięciu lat we Wschodniej Wielkopolsce Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała 35 decyzji o łącznym nakładzie blisko 2 miliardów 400 milionów złotych. Dzięki temu utrzymanych powstanie 1200 nowych miejsc pracy a utrzymanych zostanie ponad 6 400 miejsc.

Strefy inwestycyjne są prawie wszędzie

Polska Strefa Inwestycji powstała w 2018 roku dzięki uchwaleniu Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Zmiana polegała głównie na zniesieniu dotychczasowych granic stref ekonomicznych i rozszerzeniu ich zasięgu terytorialnego z niecałego procenta (0,08%) obszaru kraju na teren niemal całej Polski.

Dzięki PSI zachęty podatkowe dla przedsiębiorców planujących nowe inwestycje są dostępne na terenie całej Polski. Przedsiębiorcy nie muszą inwestować jedynie na terenach objętych statusem strefy - inwestycja może zostać zlokalizowana na prywatnych lub publicznych terenach na obszarze całego kraju.

PSI oferuje dodatkowe zachęty (np. niższe progi nakładów inwestycyjnych) dla inwestorów, którzy lokują się w obszarach słabiej rozwiniętych i miastach średnich. Kryteria określające minimalne nakłady nowych inwestycji wynoszą dla Konina i gmin sąsiadujących w odniesieniu do poszczególnych kategorii przedsiębiorców:

  • Mikroprzedsiębiorcy - 200 tys. zł
  • Male przedsiębiorstwa - 500 tys. zł
  • Średnie przedsiębiorstwa - 1 mln zł
  • Duże przedsiębiorstwa - 10 mln. zł

Co istotne, dla reinwestycji te wymagania są obniżone o 50%, czyli wystarczy 100 tys. zł, by mikro przedsiębiorca mógł skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

ZOBACZ TAKŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto