Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust w Grąblinie 2020 [ZDJĘCIA]

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Odpust w Grąblinie 2020 - podczas uroczystości wierni modlili się o nowe powołania zakonne do wspólnot: księży marianów i sióstr anuncjatek. Mszy św. w grąblińskiej świątyni przewodniczył Bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy wrocławski.

Bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy wrocławski, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, przewodniczył uroczystej Mszy św. odpustowej w Grąblinie. 10 lipca przypada bowiem wspomnienie Matki Bożej 10. Cnót Ewangelicznych. W tym roku uroczystość miała szczególny wymiar, gdyż siostry anuncjatki obchodzą 10. rocznicę pobytu w grąblińskim klasztorze.

Mszę św. koncelebrowali także: ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym oraz ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty marianów.

W homilii skierowanej do wiernych bp Kiciński mówił o obecności sióstr w grąblińskim lesie, która jest obecnością modlitewną. Dziękował także za obecność mniszek w miejscu, gdzie objawiła się Matka Boża i za dar ich konsekrowanego życia.

Cytując papieża Franciszka, biskup wrocławski powiedział, że „zakony są sercem Kościoła”. – „Zakony stanowią dla Kościoła taką wartość, jak serce dla człowieka. Jeśli wystąpią problemy z sercem, to człowiek źle się czuje. Jeśli dobrze funkcjonują zakony, to dobrze funkcjonuje Kościół. Każda reforma Kościoła zaczyna się od reformy życia zakonnego.” – mówił bp Kiciński.

Homileta wskazał także na 3 przestrzenie pokazujące drogę wzrastania w wierze. – „Powinniśmy patrzeć z wdzięcznością na to co było, na teraźniejszość powinniśmy patrzeć z pasją, a na przeszłość z nadzieją.”

- „Musimy dziękować Bogu za Jego prowadzenie. Potrzeba wdzięczności za to, co było. Dla sióstr anuncjatek to przykład ich założycielki, św. Joanny de Valois, która żyła zaledwie 33 lata, a i tak w swoim krótkim życiu udało jej się założyć zakon poświęcony Maryi. Pokazuje nam to, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.”

Mówiąc dalej o św. Joannie, bp Kiciński wskazał, że niemal każdy ziemski etap życia św. Joanny był porażką. Jednak całe jej życie ostatecznie okazało się wielkim zwycięstwem. Zdaniem hierarchy, na tym właśnie polega świętość. – „To, co nas dotyka w życiu św. Joanny, to całkowite zawierzenie i zaufanie Maryi i Chrystusowi. Siostry anuncjatki swoim życiem wskazują na Maryję. Ich dzieło zawiera się w dwóch stwierdzeniach: podobać się Chrystusowi poprzez naśladowanie cnót Maryi oraz naśladować Maryję by podobać się Chrystusowi.”

W dalszej części homilii ksiądz biskup ponownie przytoczył słowa papieża Franciszka, mówiąc, iż obecność sióstr anuncjatek w Grąblinie jest „duszpasterstwem obecności”. Zaznaczył, że na naszą teraźniejszość będziemy patrzeć z pasją, jeśli będziemy żyć Słowem Bożym. Nawiązując do odczytanej Ewangelii o cudownym przemienieniu wody w wino w Kanie Galilejskiej, bp Kiciński powiedział, że Maryja uczy nas uprzedzającej miłości. – „Naszym zadaniem jest odsłaniać Jezusa drugiemu człowiekowi. Dziś doświadczamy kryzysu słuchania Boga. Jeśli człowiek nie nauczy się słuchać Boga, nigdy nie nauczy się słuchać drugiego człowieka. Dlatego dziękujmy dziś za siostry anuncjatki, za ich codzienne słuchanie Boga na modlitwie.”

Bp Kiciński zachęcał także do ufnego spoglądania w przyszłość z nadzieją. – „Charyzmat sióstr jest ponadczasowy, jak ponadczasowa jest Ewangelia. Ich charyzmat to praca, wspólnota, samotność i przeżywanie ślubów zakonnych. Razem mają one tworzyć kulturę spotkania człowieka z Bogiem.”

Przed zakończeniem Eucharystii głos zabrała s. Maria Ludwika, matka odpowiedzialna sióstr anuncjatek w Grąblinie. Podziękowała wszystkim za przybycie i zapewniła o pamięci w modlitwie.

Siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny mieszkają w Grąblinie od 2010 roku. Aktualnie w klasztorze mieszka 6 mniszek, w tym 2 Polki. Msze św. w dzień powszedni w kościele pw. Matki Bożej 10.Cnót Ewangelicznych odbywają się o godz. 7:30, a w niedziele o godz. 8:00.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto