Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi patroni konińskich ulic

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Tematem, który w ostatnich miesiącach rozgrzał emocje w Radzie Miasta Konina była sprawa patronatu dla ważnej placówki kultury - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Po analizie biogramu, radni odrzucili (głosami 14 przeciw, przy 9 za) kandydaturę Ernesta Pawła Michla, lokalnego przedsiębiorcy – drukarza i księgarza, a w czasach I Wojny Światowej wiceburmistrza Konina z nadania niemieckiego, którą zgłosił Damian Kruczkowski dyrektor biblioteki. 27.01.2021 r. w głosowaniu 18 za, 4 przeciw i 1 wstrzymujący się, radni ustanowili patronką tej placówki pisarkę Zofię Urbanowską.

Nowi patroni konińskich ulic.

Wnioskodawcą nadania imienia bibliotece był radny Tomasz Andrzej Nowak, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Konina, który wcześniej, w październiku 2020 r. zgłosił inicjatywy uchwałodawcze przedstawiając kandydatury patronów dla dwóch rond i dwóch wiaduktów, które ostatecznie przybrały następujące treści i lokalizacje: 1. wiadukt drogowy na skrzyżowania ulic: Warszawska, Kolska i ul. Europejska – nadanie imienia Przemysła II, 2. rondo u zbiegu ulic Kolskiej i Warszawskiej – nadanie imienia Konińskich Ochotników 1920 r., 3. rondo u zbiegu ulic: Wyzwolenia, Zakole i 11 Listopada – nadanie imienia Janiny Komornickiej, 4. wiadukt u zbiegu ulic Paderewskiego i Wyzwolenia – nadanie imienia Gabriela Narutowicza. Właśnie w sprawie nazewnictwa tych obiektów prezydent Konina Piotr Korytkowski ogłosił konsultacje społeczne.

Jak mówi radny: kandydatury są wcześniej znane, skonsultowane merytorycznie i starannie dobrane, aby szerzej łączyć i budować zgodę na szczeblu lokalnym.

Kandydatura Prezydenta RP Gabriela Narutowicza (1865 – 1922), wybitnego uczonego, profesora hydrotechnika, pierwszego prezydenta w historii Polski, zamordowanego w 1922 r. przez Eligiusza Niewiadomskiego, jest symbolem poszanowania demokracji, a także przestrogą, do czego może doprowadzić brak zgody i ideologiczne zacietrzewienie przeciwników politycznych.

Kandydatura Króla Przemysła II (1257 – 1296), to oddanie czci władcy Polski, który w 1283 r., jeszcze jako Książę Wielkopolski, nadał istniejącemu już wcześniej Koninowi prawa miejskie, a który to król do dziś nie ma w Koninie nawet małej uliczki.

Kandydatura Konińskich Ochotników 1920 r. to wspomnienie i oddanie czci 92 uczniom i nauczycielom Gimnazjum Męskiego w Koninie, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej zaciągnęli się do Armii Polskiej, aby walczyć przeciwko Rosji Sowieckiej. Dokładnie 10.07.2021 r. mija 100 lat od odwiedzin marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie, który uczcił wówczas pamięć o jednym z poległych uczniów Władysławie Bronisławie Michalaku poległym w bitwie pod Oranami.

Ostatnia kandydatura Janiny Komornickiej (1881 – 1947), symbolizuje walkę o prawa kobiet do edukacji, działalności politycznej i nieograniczonej działalności społecznej związanej z patriotyzmem. Przykład życia pełnego ciężkiej pracy i wielu sukcesów na różnych szczeblach i wielu miejscach Polski.

To uczczenie wspaniałej kobiety, konińskiej nauczycielki, emancypantki, działaczki społecznej, oświatowej i politycznej. Założycielki Pensji Żeńskiej w Koninie, Szkoły Handlowej Żeńskiej w Koninie, szkół i bibliotek, wyższym urzędnikiem oświatowym i działaczką związków nauczycielskich, związaną także z Białymstokiem, Lublinem (radna dwóch kadencji) i Warszawą. Janina Komornicka była również działaczką konspiracyjną Państwa Podziemnego, uczestniczką Powstania Warszawskiego w stopniu podporucznika, odznaczoną Krzyżem Walecznych. Wcześniej odznaczona Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta. Działaczka tajnych Związków Młodzieży Polskiej „Pet”, „Zet”, Związku Patriotycznego, Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej i Związku Syndykalistów Polskich, a także przewodnicząca zrzeszenia wojewódzkiego Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet w Lublinie i sekretarz stowarzyszenia Samopomoc Społeczna Kobiet w Warszawie.

Jak wskazuje radny Nowak, członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Konina i popularyzator wiedzy o mieście, wszystkie kandydatury mają powiązania z historią lokalną, nawet Prezydent Gabriel Narutowicz.

Naprawdę warto poprzeć te kandydatury. Wierzę, że pozostali radni, pochylą się nad tymi postaciami i ich głębszą symboliką ze spokojem i zrozumieniem. Mam też nadzieję, że prezydent Piotr Korytkowski, jego zastępcy i otoczenie docenią takie właśnie inicjatywy, ponieważ to wspaniała lekcja historii, polityki i patriotyzmu nie tylko lokalnego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto