KBO 2024. Na te projekty głosowali mieszkańcy. Głosowało ponad 10 tys. osób [LISTA]

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Zakończyło się głosowanie na projekty w tegorocznej edycji Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wstępnej realizacji załapało się 12 projektów – 2 duże i 10 małych. Łącznie głosowało ponad 10 tys. osób, a to znacznie więcej, niż w roku ubiegłym.

Spis treści

KBO 2024 - Wyłoniono zwycięskie projekty

W niedzielne popołudnie na stronie facebookowej Konińskiego Budżetu Obywatelskiego pojawiły się pierwsze „liczby” związane z głosowaniem. W tym zagłosowało znacznie więcej osób w porównaniu do lat ubiegłych.

Mieszkańcy oddali 9443 głosów przez internet i 632 w lokalach, co daję w sumie 10 075 osób – rok temu oddano 6799 głosów.

Podano już także wyłonione w głosowaniu projekty, jakie wstępnie wchodzą do realizacji. To numery 4 i 7 w projektach dużych oraz 13, 14, 17, 25, 4, 27, 2, 30, 6 i 5 w projektach małych.

ZOBACZ TAKŻE

Duże projekty KBO 2024

4. ZIELONY ZAKĄTEK – STREFA WYPOCZYNKU, AKTYWNOŚCI I INTEGRACJI

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Maria Królikowska, Krzysztof Zieliński

Celem zadania jest stworzenie miejsca do aktywnego wypoczynku i integracji zlokalizowanego w obrębie osiedla Łężyn, otwartego dla wszystkich mieszkańców Konina. Otwarta strefa aktywności to ogólnodostępne plenerowe miejsce rekreacji i odpoczynku, w skład którego wejdą: obiekty małej architektury oraz zagospodarowanie zieleni. Strefy mają sprzyjać integracji społecznej poprzez wspólne podejmowanie aktywności fizycznej i będą skierowane do różnych grup wiekowych. Zielony zakątek zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego, zaprojektowany z dbałością o integracyjny charakter przestrzeni, ma szanse stać się miejscem spotkań i aktywności całej rodziny – dzieci, rodziców, seniorów. Chata grillowa wykorzystywana będzie na imprezy i spotkania organizowane dla mieszkańców.

W skład małej architektury wejdą:

 • chata grillowa,
 • mini scena częściowa zadaszona,
 • chodnik,
 • mini łąka kwiatowa,
 • nasadzenie drzew, krzewów i kwiatów.

7. STREFA EDUKACYJNO - REKREACYJNA Z DOSTOSOWANIEM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA III OSIEDLU

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Adam Werchlewski

Celem budowy strefy rekreacyjnej jest organizacja miejsca spotkań na świeżym powietrzu dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców III osiedla. Będzie to wydzielony plac w całości ogrodzony, podświetlony i objęty stałym monitoringiem, zlokalizowany przy zespole Szkół im. M. Kopernika
w Koninie. W ramach projektu będzie zamontowana winda, co sprawi, że będzie on przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Małe projekty KBO 2024

2. SKWER ZIELONEJ ENERGII – PRZESTRZEŃ WYPOCZYNKOWA PRZY ZESPOLE SZKÓŁ GÓRNICZO – ENERGETYCZNYCH IM. S. STASZICA W KONINIE

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Marta Woźniak

Projekt zakłada modernizację części terenu przed budynkiem Zespołu Szkół Górniczo - Energetycznych im. S. Staszica w Koninie od strony ul. kard. S. Wyszyńskiego. Jest to teren otwarty, położony pomiędzy salą gimnastyczną ZSGE a biblioteką Akademii Nauk Stosowanych, do którego każdy ma dostęp. Dziedziniec zostanie wyłożony kostką, ustawione będą również przytwierdzone na stałe ławki i stoliki. Całość zostanie zagospodarowana roślinami zielonymi, donicami kwietnymi oraz zieloną ścianą – wolnostojącym ogrodem wertykalnym. Teren będzie oświetlony energooszczędnymi latarniami. Inwestycja zwiększy estetykę terenu przed budynkiem szkoły i służyć będzie uczniom oraz mieszkańcom Konina jako miejsce odpoczynku wpisujące się
w nową strategię rozwoju miasta.

4.CZYTAMY Z FILIAMI 3 – NOWE KSIĄŻKI DLA BIBLIOTEK OSIEDLOWYCH

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Alicja Wiśniewska, Aleksandra Górska

Biblioteki osiedlowe są najlepszymi miejscami do tego, by rozbudzać i umacniać zainteresowania czytelnicze mieszkańców miasta. Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie – „Chorzeń”, „Gosławice”, „Łężyn”, „Medyczna” i „Siódemka” – wymagają doposażenia
w nowości wydawnicze, lektury szkolne, regały oraz sprzęt elektroniczny i elementy wystroju. Celem projektu jest uzupełnienie księgozbiorów filii o ciekawe i poszukiwane pozycje, a także odświeżenie pomieszczeń bibliotecznych, tak by stały się bardziej atrakcyjne, funkcjonalne i nowoczesne.

5. OPIEKA NAD KOTAMI WOLNO ŻYJĄCYMI NA TERENIE KONINA

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Marzenna Giantsios

Kastracja kotów wolno żyjących. Leczenie, szczepienia, i chipowanie kotów wolno żyjących. Zakup karmy dla kotów wolno żyjących na terenie miasta Konina. Odrobaczanie i odpchlenie kotów wolno żyjących.

6. BEZPŁATNE CZIPOWANIE I KASTRACJA PSÓW I KOTÓW DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA KONINA

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Marzenna Giantsios.

Bezpłatne czipowanie psów i kotów dla mieszkańców miasta Konina. Zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez kastrację psów i kotów, które posiadają właścicieli z terenu miasta Konina.

13. OBIEKT SZKOLNY PRZYJAZNY I BEZPIECZNY DLA UCZNIÓW

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Joanna Kucal

Celem nadrzędnym projektu jest przygotowanie bezpiecznych i higienicznych warunków edukacji dla uczniów, a solidne poszycie dachowe pozwoli zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji obiektu i zabezpieczy go przez wiele lat.

14. BEZPIECZNY I HIGIENICZNY ORLIK NA III OSIEDLU

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Paweł Bodzianowski

Projekt dotyczy ułatwienia dostępu dzieciom i młodzieży do infrastruktury sportowej znajdującej się na III osiedlu latem i zimą (lodowisko). Z boisk korzystają mieszkańcy Konina oraz młodzież szkolna, która musi się przygotować do zajęć sportowych. Teren cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego też niezbędne jest zapewnienie podstawowych warunków sanitarnych i socjalnych dla korzystających. Nadrzędnym celem jest postawienie nowego pomieszczenia dla animatorów, pomieszczenia magazynowego oraz szatni wraz z węzłem sanitarnym. Obiekt będzie przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Wymiana i remont pozwoli zintensyfikować ilość zajęć, zawodów, turniejów na terenie obiektu. Prowadzone zajęcia, a także treningi grup będą mogły odbywać się w bardziej komfortowych warunkach. Nowe szatnie przyczynią się do zwiększenia popularyzacji sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Konina, w tym w okresie eksploatacyjnym lodowiska.

17. E – SPORT MASTERS KONIN

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Jakub Walczak

Organizacja i przeprowadzenie kolejnej edycji 2 dniowych zawodów e-sportowych w Koninie. W skład przedsięwzięcia wchodzą rozgrywki
w poszczególnych zakresach:

 • COUNTER-STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE,
 • SUPER LIGA LEGEND E-SPORT,
 • STREFA FREE TO PLAY.

Docelowo, to impreza o charakterze e-sportowym dla mieszkańców Konina i okolic. Według rozeznania, które jest prowadzone na bieżąco, istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego typu imprezy dla różnych kategorii wiekowych – potwierdziły to poprzednie wydarzenia.

Wydarzenie to umożliwi przeżycie niezapomnianych chwil powiązanych ze światem e-sportu na najwyższym poziomie, co gwarantuje doświadczenie organizatora. Jednocześnie będzie możliwość zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które są mocno obecne w świecie e-sportu, będzie możliwość przetestowania wielu z nich co stanowić będzie korzyść dla mieszkańców oraz miasta Konina.

Informacje o rozgrywkach będą skutecznie i w sposób przejrzysty przekazane do wiadomości publicznej – będzie możliwość uczestniczenia w imprezie zespołów oraz uczestników również z miasta Konina.

25. Z KSIĄŻKĄ PO DRODZE 6

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Monika Kosińska

Projekt przewiduje:

 • zakup książek z literatury pięknej i popularnonaukowej ze wszystkich dziedzin dla Wypożyczalni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej
  w Koninie,
 • zakup literatury popularnonaukowej ze wszystkich dziedzin, grafiki, zbiory do 1945 roku (starodruki, książki, dokumenty życia społecznego, czasopisma, itp.), CD dla Czytelni Naukowej MBP w Koninie,
 • zakup audiobooków, filmów, płyt analogowych oraz CD, a także gogli VR do PS5 dla Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych,
 • zakup literatury pięknej i popularnonaukowej ze wszystkich dziedzin oraz monitorów komputerowych dla Filii Starówka MBP w Koninie,
 • zakup literatury pięknej i popularnonaukowej ze wszystkich dziedzin dla dzieci
  i młodzieży dla dzieci i młodzieży MBP w Koninie.

27. KONIN LUBI KSIĄŻKI 9

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Monika Kosińska

W ramach 9 edycji projektu zrealizujemy co najmniej 7 wydarzeń literackich dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. Spotkania odbywać się będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie lub w innych instytucjach kultury i mogą być również transmitowane on-line. Spotkania dla dorosłych będą tłumaczone na polski język migowy. Przewidujemy zakup książek pisarek i pisarzy, których gościliśmy na zorganizowanych spotkaniach czy warsztatach.
Zrealizujemy drugi etap remontu Wypożyczalni Głównej MBP i jej pomieszczeń do niej przyległych, który obejmie malowanie, wymianę drzwi, wymianę oświetlenia, zamontowanie dodatkowej klimatyzacji, nowe meble biblioteczne – lada biblioteczna, regały, szafy, wózek biblioteczny, itp. elementy wyposażenia.

30. WYBIEGI DLA PSÓW BEZDOMNYCH W SCHRONISKU DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Anastasia Giantsios

Schronisku dla bezdomnych zwierząt potrzebne są wybiegi dla zwierząt wyposażone w przedmioty absorbujące uwagę psów, pozwalające na socjalizację i na realizację zachowań właściwych dla ich gatunku. Projekt ten ma na celu tworzenie od 5 do 9 wybiegów o powierzchniach od ok. 200 metrów kwadratowych do ok. 500 metrów kwadratowych, gdzie zwierzęta te będą mogły swobodnie poruszać się i spędzać tam czas co najmniej 2 razy w tygodniu. Z wybiegów tych będą mogli również korzystać wolontariusze, którzy wspomagają nas w pracy i socjalizacji z trudnymi psami.

ZOBACZ TAKŻE

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie