Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Biskupi: Znaleźli płytę, pochodzącą z grobu św. Mateusza?

Ola Braciszewska
Płytę nagrobną znaleziono w kościele w Kazimierzu Biskupim
Płytę nagrobną znaleziono w kościele w Kazimierzu Biskupim Fot. Ola Braciszewska
Nagrobną płytę najprawdopodobniej któregoś z Pięciu Braci Męczenników znaleziono w kościele w Kazimierzu Biskupim. Odkrycia dokonali murarze remontujący świątynię.

Kult Pięciu Braci Męczenników w podkonińskiej miejscowości jest żywy od wieków. Pustelnicy według legend mieli zamieszkać w Kazimierzu Biskupim w 1000 roku. Zginęli trzy lata później. Miejscowi wierzą, że dzięki Pięciu Braciom miasteczko ominęły różne klęski, które dotykały okoliczne gminy.

- Kazimierz Biskupi zawdzięcza swoje istnienie kultowi Pięciu Braci. To nie są legendy, a hipoteza granicząca z pewnością, że znaleziona płyta pochodzi z grobu św. Mateusza. W tym miejscu, gdzie mamy kościół parafialny znajdował się kiedyś erem św. Mateusza. Historycy mieli problem, żeby do niego dotrzeć. Okazuje się, że dotarli do tego murarze - mówi Szczepan Mrówczyński, starszy Bractwa Pięciu Braci Męczenników. - Myślę, że ten kościół kryje więcej takich niespodzianek.

Znalezisko zaskoczyło nie tylko samych murarzy, ale również proboszcza. - To była niespodzianka. W tej kruchcie niczego żeśmy się nie spodziewali - mówi ks. Krzysztof Gąsiorowski.

Mieszkańcy Kazimierza nie mają wątpliwości, że znaleziona tablica pochodzi z grobu króregoś z pustelników. - Kult Pięciu Braci nie powstał tutaj z niczego. Namacalnymi śladami są relikwie, które zostały tu sprowadzone. W czasie wojny hitlerowcy je wyrzucili, a mieszkańcy je pozbierali i schowali - mówi Waldemar Dryjański, mieszkaniec Kazimierza Biskupiego.

Płyta pochodzi z XI, lub XII wieku. Janusz Tomala, konserwator zabytków w Koninie podkreśla, że to niezwykłe odkrycie. - Takich płyt w Wielkopolsce mamy pięć, a ta jest szósta. Płyta wyobraża krzyż procesyjny i to jedyne wyobrażenie, gdzie krzyż ma aureole. To symbol drzewa życia, z którego krzyż procesyjny się wziął. Mamy dowód na nietuzinkową rangę tego miejsca - mówi Janusz Tomala.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto