Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybitna aktorka teatralna i filmowa, Marta Lipińska będzie gościem Salonu Poezji i Literatury w Konińskim domu Kultury

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Marta Lipińska będzie gościem kolejnej edycji Salonu Poezji i Literatury . Aktor przeczyta fragmenty poezji Wisławy Szymborskiej. Na spotkanie zapraszamy do Konińskiego Domu Kultury 11 marca o godz. 18.00. Muzycznymi Aniołami Salonu będą młodzi konińscy muzycy Iga Lewandowska i Wojciech Oliński. Bilety można już kupić w kasie KDK oraz przez zakładkę KupBilet (bez opłaty serwisowej).

Salon Poezji i Literatury: Marta Lipińska czyta poezję Wisławy Szymborskiej

Marcowy Salon Poezji i Literatury poświęcony będzie poezji Wisławy Szymborskiej. Wybrane wiersze laureatki Nagrody Nobla z 1996 roku, przeczyta aktorka Marta Lipińska. Na wydarzenie zapraszamy do Konińskiego Domu Kultury 11 marca (poniedziałek) o godz. 18.00.

Wisława Szymborska, poetka i eseistka. Urodziła się 2 lipca 1923 roku w Bninie pod Poznaniem (według metryki, bo rodzinne przekazy wskazują Kórnik), związana całe życie z Krakowem, gdzie zmarła 1 lutego 2012 roku. Debiutowała w 1945 r. wierszem ,,Szukam słowa”. W latach 1953-1981 pracowała w krakowskim tygodniku „Życie Literackie”, gdzie prowadziła dział poezji i stałą rubrykę Lektury nadobowiązkowe (wznowioną później na łamach dodatku do „Gazety Wyborczej” – „Gazeta o Książkach”). Wybór tych felietonów opublikowany został kilkakrotnie w formie książkowej. W 1996 roku przyznano jej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Wisława Szymborska wydała 13 tomów wierszy: Dlatego żyjemy (1952), Pytania zadawane sobie (1954), Wołanie do Yeti (1957), Sól (1962), Sto pociech (1967), Wszelki wypadek (1972), Wielka liczba (1976), Ludzie na moście (1986), Koniec i początek (1993, 1996), Chwila (2002), Dwukropek (2005), Tutaj (2009) oraz – opublikowany pośmiertnie, niedokończony tom Wystarczy (2012). W 2023 r., nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się Wiersze wszystkie. W książce znalazły się wszystkie utwory poetyckie Szymborskiej, w tym te nigdy nie publikowane oraz te przepisane z rękopisów i maszynopisów. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

Poezja polskiej noblistki wybrzmi w marcowym Salonie Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury. Wybrane wiersze przeczyta aktorka Marta Lipińska.

Marta Lipińska urodziła się w 1940 r. pod Lwowem. Po wojnie jako repatriantki z mamą i babcią zamieszkały w Gliwicach. Tam odnalazł je ojciec, który służył w armii gen. Maczka. Cała rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Szkołę teatralną Marta Lipińska ukończyła w 1962 r. Od tamtej pory związana jest z Teatrem Współczesnym. Debiutowała w przedstawieniu ,,Trzy siostry" Czechowa. W kinie zabłysła w „Salcie" Konwickiego. Ma na swoim koncie setki ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Szerokiej publiczności kojarzy się jako Eliza ze słuchowiska „Kocham pana, panie Sułku" czy Michałowa z serialu „Ranczo". W listopadzie 2023 roku wszedł na ekrany film ,,Uwierz w Mikołaja”, w którym zagrała ,,babcię” Sabinę.

Muzycznymi Aniołami salonu będą Iga Lewandowska i Wojtek Oliński.

Bilety na wydarzenie w cenie 25 zł (seniorzy 20 zł) kupicie w kasie KDK oraz na bilety.kdk.konin.pl

Wybitna aktorka teatralna i filmowa, Marta Lipińska będzie g...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto