Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znakomita aktorka Grażyna Barszczewska była gościem w Salonie Poezji i Literatury. To był piękny wieczór w Konińskim Domu Kultury

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Po długiej przerwie wrócił Salon Poezji i Literatury. Na scenie Konińskiego Domu Kultury gościła znakomita aktorka Grażyna Barszczewska.Aktorka przeczytała wiersze i fragmenty listów autorstwa Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Grażyna Barszczewska czytała Boya-Żeleńskiego w w Konińskim Domu Kultury[/sc]

Tak pięknego wieczoru w Konińskim Domu Kultury dawno nie było. Na scenie KDK, w Salonie Poezji i Literatury, gościła Grażyna Barszczewska. Aktorka przeczytała wiersze i fragmenty listów autorstwa Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 27 marca.

Tadeusz Boy-Żeleński urodził się w 1874 w Warszawie. Zmarł w wieku 67 lat we Lwowie. To polski intelektualista, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, poeta-satyryk, kronikarz i eseista, a także działacz społeczny. Z wykształcenia był lekarzem.
[przycisk_galeria]
„Autor nieśmiertelnych Słówek, którego głos w latach 30. ub. wieku, zawsze śmiały, czasem drastyczny - o edukacji, przemianach obyczajowych, o historii bez łgarstw, upominanie się o tolerancję, o wolność jednostki, brzmi tak współcześnie, jakby wtrącał się do naszych dzisiejszych dyskusji” – napisał z Boyu-Żeleńskim w książce ,,Błazen – wielki mąż” Józef Hen. Wiele w tym prawdy. Przekonali się o tym widzowie Salonu Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury.


Tadeusz Boy-Żeleński pisał o czasach sobie współczesnych, jednak czytając Jego twórczość odnosi się wrażenie, że pisze tu i teraz, jakby żył i tworzył obok nas.

Ważny obserwator, krytyk ale i optymista. Na dowód fragment wiersza ,,Rozkosze życia”

Wszystko dziś biada: «lepiej wcale nie żyć»

I pesymizmu słychać zewsząd jęk:

A jednak, państwo, zechciejcie mi wierzyć,

Życie jest piękne, życie ma swój wdzięk;

Umieć je cenić, to pierwsza zaleta,

Nie żądać więcej, niż nam może dać:

Wówczas, braciszku, jak mówi poeta,

Garściami rozkosz zewsząd będziesz brać!

(…)

Nie ma co mówić: dobrze jest, jak jest!

Więc choć świat biada: «lepiej wcale nie żyć»

I pesymizmu słychać zewsząd jęk,

Najmilsi bracia, zechciejcie mi wierzyć,

Życie jest piękne, życie ma swój wdzięk!

Wiersze i fragmenty listów Boya-Żeleńskiego przeczytał Grażyna Barszczewska, aktorka teatralna, filmowa, kabaretowa, znana także z występów w Teatrze Polskiego Radia. Reżyserka teatralna.

Na scenie Grażynie Barszczewskiej towarzyszyły Muzyczne Anioły: na skrzypcach zagrał Mirosław Grzanka, na fortepianie Michał Ziobrowski.

Salon Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury odbywa się pod patronatem Krakowskiego Salonu Poezji i Literatury Anny Dymnej.

[g]9266921[/g]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto