Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W instalacji przestrzenno-dźwiękowej Huberta Wińczyka – wernisaż w Galerii

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
„Pariasi” Huberta Wińczyka to metafora społecznego wykluczenia, marginalizacji jednostki i dyskomfortu z tym związanego. Odbiorca zostaje dzięki przestrzenno-dźwiękowej instalacji pozbawiony strefy komfortu i staje przed faktem zmierzenia się z uczuciem „niewidzialności” społecznej. 13 marca, o g. 18.00, w Galerii CKiS Wieża Ciśnień zostanie otwarta wystawa „Pariasi” artysty dźwiękowego, improwizatora i performera Huberta Wińczyka.

Instrumenty z instalacji „Pariasi” reprezentują wykluczonych, niedotykalnych. Jednak nawet jeżeli odmówiono im pozycji w grupie, nie dopuszczono do głosu, nie znaczy, że go nie mają. W odosobnieniu, w ciemnościach, bez dotyku i czułości wydobywają z siebie swój wewnętrzny głos. Okazuje się, że muzyk nie jest im potrzebny, a być może i słuchacz także - poprzez wibracje wzbudzane przez niskie częstotliwości mogą wydawać dźwięki bez uderzenia ręką czy pałką. Wszystko to, to tylko projekcja autora i jego osobistego stosunku do perkusjonaliów i współdzielenia sali prób z perkusistami. Wydobycie tego, co może być fascynujące w tym, co irytuje. Przesunięty jest też charakter werbli. Nie ma tu wybuchowej ekspresji, marszowych rytmów, radości bębnienia, a pojawia się przestrzeń do kontemplacji cyklu i pulsu.
Hubert Wińczyk - artysta dźwiękowy, performer, improwizator, multi-nie-instrumentalista. Absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (dyplom magisterski w Pracowni Wideo prof. Marka Wasilewskiego, dyplom licencjacki w Pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego). Wcześniej studiował także filozofię i kulturoznawstwo.
W swojej działalności eksploruje zjawisko schizofonii (oddzielenia dźwięku od jego źródła), symbolikę przemiany i motywy katastroficzne, które często funkcjonują na osiach góra<>dół <>góra oraz makrokosmos w mikrokosmosie. W pracy z dźwiękiem wykorzystuje alternatywne źródła dźwięku, odpadki, manipulacje skojarzeniami, nagrania terenowe, głos, zabawki, elektronikę, zjawiska rezonansu, skrajnie niskie i skrajnie wysokie częstotliwości.
Razem z Moniką Wińczyk działa w duecie performerskim Monster Hurricane Wihajster. Gra w zespołach kakofoNIKT, Extra Nerves, Nova Reperta, Revue svazu českých architektů. Tworzy muzykę i dźwięk dla teatru, udźwiękawiał też spektakle taneczne, słuchowiska, filmy animowane oraz park Chopina.

Wraz z artystą zapraszamy na wernisaż 13 marca.

Wystawa do 3 kwietnia

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto