Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ViaTOLL na K-92: Samorządowcy obawiają się dodatkowych kosztów

Ola Braciszewska
Samorządowcy zamierzają żądać rekompensat za drogi zniszczone przez ciężarówki
Samorządowcy zamierzają żądać rekompensat za drogi zniszczone przez ciężarówki Fot. Ola Braciszewska
Brakuje komunikacji i dokładnej informacji. Tak twierdzą samorządowcy z powiatu konińskiego, kolskiego, tureckiego i słupeckiego. Mowa o systemie elektronicznego poboru opłat, który od 1 lipca ma zacząć obowiązywać na drodze krajowej nr 92.

Wójtowie, burmistrzowie i starostowie podczas specjalnego spotkania w Starostwie Powiatowym w Koninie wypracowali stanowisko, które zostanie przesłane do Ministerstwa Transportu oraz zarządców drogi. Samorządowcy boją się, że wprowadzenie systemu viaTOLL na DK-92 narazi ich budżety na dodatkowe koszta.

- Obawiamy się, że będziemy musieli z własnych budżetów wygospodarować pieniądze na dowóz dzieci do szkół. W przypadku mojej gminy, autobus szkolny jeździ drogą krajową cztery razy dziennie. Nie wiem jakich argumentów użyjemy, żeby wytłumaczyć mieszkańcom dlaczego będziemy musieli za to płacić. Każda złotówka wydawana z budżetu gminy jest wielokrotnie analizowana, a potrzeb jest wiele – tłumaczy Bożena Dominiak, wójt gminy Grzegorzew w pow. kolskim.

Zobacz także: Opłaty za przejazd na K-92 [WIDEO]

Samorządowcy podkreślają, że rozumieją potrzebę wprowadzenia systemu elektronicznego poboru opłat dla samochodów powyżej 3,5 tony. Ma to bowiem uporządkować komunikację i zmusić tiry do powrotu na autostradę. Zanim jednak do tego dojdzie, kierowcy ciężarówek mogą zacząć uciekać na drogi lokalne. To budzi oburzenie gospodarzy gmin i powiatów.

- Zdajemy sobie sprawę, że w mentalności przewoźników jest omijanie płatnych dróg. Teraz omijają autostradę i wjeżdżają na DK-92, a potem z „krajówki” wejdą na drogi lokalne, które będą niszczone. W gminach przy autostradzie takich jak Zagórów, Lądek, Strzałkowo i Słupca szczególnie będziemy odczuwali zwiększony ruch – mówi Mariusz Roga, starosta słupecki.

Skierowali pismo do ministra transportu

Konieczność korzystania z viaTOLL może odbić się również na lokalnych przedsiębiorcach. - Nie wiemy, czy przewoźnik mleka który kilkakrotnie w ciągu dnia porusza się w obrębie kratownic będzie musiał zapłacić. Jest wiele znaków zapytania i mamy pretensje do zarządców dróg, że z nami nie rozmawiają – mówi Ryszard Nawrocki, wójt Starego Miasta i szef stowarzyszenia samorządowego A2. - Nie może być tak, że samorządy stają przed faktem dokonanym. Chcemy być partnerem w dyskusji o funkcjonowaniu systemu, że skutki jego wdrożenia były jak najmniejsze dla gmin oraz powiatów. Mamy oczekiwania wobec zarządców co do rekompensat i swoje stanowisko zamierzamy przedstawić m.in. ministrowi.

**Chcesz skontaktować się z autorem informacji?

[email protected]

**

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto