Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium w Licheniu w liczbach [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska
Sanktuarium w Licheniu
Sanktuarium w Licheniu Robert Adamczyk
Sanktuarium w Licheniu w liczbach czyli podsumowanie 2016 roku. Kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego, rekolekcje charyzmatyczne z o. Johnem Bashoborą, obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży zdominowały ubiegłoroczne wydarzenia.

Sanktuarium w Licheniu w liczbach

Do największej świątyni w Polsce przybyło około miliona wiernych.

Najważniejszym wydarzeniem dla Kościoła katolickiego były Światowe Dni Młodzieży, które w lipcu odbyły się w Polsce. Główne uroczystości w diecezji włocławskiej zorganizowano w dniu 23 lipca właśnie na terenie licheńskiego Sanktuarium.

Drugim ważnym wydarzeniem były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. 16 kwietnia do Lichenia przybył abp Józef Kowalczyk, prymas senior, który poświęcił przygotowaną specjalnie z okazji jubileuszu Bramę Miłosierdzia.

Z kolei 5 czerwca marianie cieszyli się z kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Watykańskim uroczystościom przewodniczył papież Franciszek, a przebieg całej uroczystości wierni mogli śledzić w licheńskiej bazylice za pomocą specjalnie na tę okazję przygotowanych telebimów. Radość była tym większa, iż w 2016 roku Ojciec Święty kanonizował tylko dwie osoby (drugą była Matka Teresa z Kalkuty).

Z kolei tuż przed zakończeniem wakacji w Sanktuarium przebywał ugandyjski kapłan, o. John Bashobora, który odprawił rekolekcje charyzmatyczne dla ponad 20 tysięcy ludzi, którzy zgromadzili się na placu przed świątynią.

W trakcie minionych 12 miesięcy w Sanktuarium w Licheniu gromadziły się grupy przybywające z pielgrzymkami, m.in. NSZZ „Solidarność”, honorowi dawcy krwi, sybiracy, kobiety zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich czy żołnierze-górnicy. Odbyły się warsztaty Ars Celebrandi, w trakcie których uczestnicy mogli poznać tajniki sprawowania liturgii sprzed Soboru Watykańskiego II.

Coraz chętniej wierni przybywają do Lichenia na rowerach. Nie zabrakło oczywiście pielgrzymek pieszych, które podążając do Częstochowy, obowiązkowo zatrzymywały się na nocleg. Warto wspomnieć o pielgrzymach z Helu, Gdyni, Gdańska czy Bydgoszczy.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej niesie także pomoc osobom borykającym się zarówno z problemami natury psychicznej, jak i cielesnej.
Z pomocy Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w 2016 roku skorzystało ok. 1500 osób. Był to zarówno kontakt osobisty, jak i telefoniczny i mailowy. Największy procent stanowiły osoby uzależnione od alkoholu, z problemami rodzinnymi oraz współuzależnione od nałogów. W ostatni weekend lipca na terenie Sanktuarium odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe, które zgromadziły ponad 30 tysięcy osób.

Z kolei opieką hospicyjną w minionym roku objęto 129 osób. Z tej liczby 84 pacjentów placówki odeszło, natomiast 25 wypisano do domu. Dominujące schorzenia to nowotwory.

Wierni mogli także zwiedzać Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego znajdujące się w bazylice, tuż nad zakrystią. Z tej możliwości w przeciągu całego minionego roku skorzystało ponad 40 tysięcy osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto