18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid radzi jak przeżyć gorące dni. Sposoby na upały

Ola Braciszewska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Archiwum NM
Chłodny prysznic, noszenie jasnych i lekkich ubrań, picie dużej ilości wody i unikanie alkoholu. To tylko kilka porad, które pomogą przeżyć upały.

Pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie przestrzegają przed przegrzaniem organizmu i udarem cieplnym. Żeby temu zapobiec warto stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim, kiedy temperatura na dworze osiąga powyżej 30 stopni Celsjusza należy unikać forsownego wysiłku fizycznego i wychodzenia z domu między godz. 10, a 15.

Gdy już zdecydujemy się na przebywanie na świeżym powietrzu nie zapominajmy o stosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem UV i nawadnianiu oraz chłodzeniu organizmu. W tym ostatnim pomóc może noszenie luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań, nakrycia głowy, przewiewnego obuwia i spożywanie chłodnych, lekko solonych potraw oraz owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu. Nie powinniśmy również zapominać o piciu dużej ilości wody i stosowaniu chłodnych okładów na ciało.

Zobacz także: Wakacje 2012. Gdzie jechać nad jezioro?

W mieszkaniu temperatura powietrza nie powinna przekraczać 32 stopni Celsjusza w dzień i 24 stopni w nocy. Ważne jest by zasłaniać okna żaluzjami, bądź zasłonami i otwierać je w nocy oraz wcześnie rano, kiedy temperatura jest niższa. Podczas upału nie powinniśmy zapominać o odpowiednim przechowywaniu żywności, która szybko się psuje i o zwierzętach, dla których gorączki mogą być zabójcze. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać żadnych zwierząt w samochodzie, nawet jeśli zostawimy uchylone okna. Zwierzęta powinny mieć również stały dostęp do wody.

Jeśli poczujemy, że mamy zawroty głowy, nudności, czy stan podgorączkowy, natychmiast powinniśmy wejść do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a potem skorzystać z pomocy lekarza. Jeżeli natomiast zauważymy, że ktoś majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, należy przenieść taką osobę w chłodne miejsce, ułożyć na plecach z nogami uniesionymi wyżej niż tułów i obniżać temperaturę ciała przez zimne okłady na szyi, pachach i pachwinach oraz wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto