Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid Konin - ostrzega [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska
Sanepid Konin Piestrzenica Kasztanowata
Sanepid Konin Piestrzenica Kasztanowata Wielki Atlas Grzybów Pavol Skubla
Sanepid Konin ostrzega: Napływają informacje o pojawieniu się grzybów o nazwie Piestrzenica Kasztanowata, która wywołuje zatrucia i mylona jest z grzybem o nazwie Smardz Jadalny.

Sanepid Konin - ostrzega. Zdarzyły się przypadki pomyłki gatunków grzybów. W Wielkopolsce odnotowano zatrucie Piestrzenicą kasztanowatą, która pomylono z grzybem o nazwie Smardz Jadalny - informuje rzecznik prasowy Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Koninie - Beata Szeląg.

Sanepid Konin zaleca ostrożność. Nie jesteś pewien, nie zbieraj! Gyromitryna - trucizna występująca w Piestrzenicy Kasztanowatej przyjęta w większych ilościach może spowodować śmiertelne zatrucie.

Owocnik tego trującego grzyba jest wyraźnie podzielony na główkę i trzon. Główka jest ciemnobrązowa (do czerwonobrązowej), ma miękko pofałdowaną powierzchnię z nieregularną strukturą podobną do mózgu
lub też powierzchni orzecha włoskiego, jej szerokość to ok.8-10 cm, nie jest pusta; trzon białawy, niekiedy silnie wygięty, ma podłużne fałdy i jest częściowo pusty. Miąższ pachnie przyjemnie, aromatycznie, jest twardy w trzonie,zaś w kapeluszu trochę łamliwy.
Występowanie: (wczesna wiosna) III-V w lasach sosnowych na piaskach, często gromadnie.

PIESTRZENICA KASZTANOWATA USZKADZA WĄTROBĘ I NERKI.

Toksyna nawet podczas gotowania nie ulega zniszczeniu; zwłaszcza powtórne spożycie piestrzenicy kasztanowatej często prowadzi do przypadków śmiertelnych. Jak informuje Sanepid Konin objawy chorobowe występują po 6-12, a niekiedy po 14 godzinach od spożycia potrawy przygotowanej ze świeżej piestrzenicy. Manifestują się nudnościami, wymiotami, kurczowymi bólami brzucha, bólami i zawrotami głowy oraz dużym osłabieniem. Niekiedy występuje biegunka (o różnym nasileniu, czasem krwista). Często stwierdza się też zaparcia, duże pragnienie, czasem ślinotok.
Obserwuje się ostrą niewydolność nerek, stany pożółtaczkowe, bolesne powiększenie wątroby i wzmożone wydzielanie barwników – mocz przybiera barwę czerwonobrązową. Najczęstszą przyczyną śmierci jest śpiączka wątrobowa. W niektórych ciężkich zatruciach obserwowano także działanie na ośrodkowy układ nerwowy, wywołujące zaburzenia świadomości, koordynacji i drgawki. Leczenie w przypadkach ciężkich i bardzo ciężkich przebiegających z bezmoczem, żółtaczką, śpiączką, skazą krwotoczną, jest identyczne jak w przypadku muchomora sromotnikowego. Wwywołuje zapalenie spojówek, błon śluzowych nosa i gardzieli i nieżyty górnych dróg oddechowych.
Sanepid Konin podaje zasadnicze różnice w wyglądzie grzybów:
Piestrzenica kasztanowata:
- struktura główki ukształtowana jak mózg lub orzech włoski
- główka wypełniona
Smardz jadalny:
- struktura główki ukształtowana jak plaster miodu, główka i trzon puste.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto