Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rewitalizacja najstarszej konińskiej kamienicy

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Trwa rewitalizacja najstarszej konińskiej kamienicy.
Trwa rewitalizacja najstarszej konińskiej kamienicy.
Najstarsza murowana kamienica w Koninie, pochodząca z XVI stulecia przechodzi gruntowną rewitalizację. Po remoncie i dobudowaniu nowego pawilonu pomieści Inkubator Aktywności Kulturalnej. Jak już wcześniej informowaliśmy, Niecałe 11 milionów złotych kosztować będzie przebudowa i rozbudowa zabytkowego Domu Zemełki w Koninie. Wykona ją firma ARKON-BUD sp. z o.o. sp.k. z Gniezna.

Pod koniec roku rozpoczęła się przebudowa najstarszej kamienicy w Koninie. Po gruntownej rewitalizacji w zabytku ma się mieścić Inkubator Aktywności Kulturalnej Kulturalnej z Multimedialnym Podziemiem, z Interaktywną Galerią Miejską, Kuchnią Artystyczną, Salą Kameralną i Gościńcem Artystycznym z pokojami hostelowymi.

-Co ważne – wynosząca 11 milionów złotych przebudowa nie angażuje środków z budżetu miasta – 8 milionów złotych to dofinansowanie z WRPO 2014-2020, 3 miliony pochodzą z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.
Prace potrwają do połowy grudnia 2021 roku. Wykonuje je firma ARKON-BUD sp. z o.o. sp.k. z Gniezna. Z dziedzińca już zniknęły stare garaże, a to dopiero początek zmian. Prace już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności zostały zburzone szpecące otoczenie garaże, następnie wymieniona zostanie więźba dachowa - nowa będzie miała odtworzony oryginalny kształt, Dom Zemełki będzie rozbudowany o nowy dwukondygnacyjny pawilon, który zostanie połączony z zabytkową kamienicą przeszkloną klatką schodową z windą. Osobne części piwnic będą ze sobą połączone, a strych będzie pełnił funkcje użytkowe. W budynku położone zostaną nowe instalacje: elektryczna, sanitarna. Zamontowany będzie między innymi system pętli indukcyjnej dla osób niesłyszących.

- To wyjątkowe miejsce na mapie Konina - podkreślał Paweł Adamów, wiceprezydent miasta. - Chcemy, by Dom Zemełki był związany i z kulturą, i z dziedzictwem kulturowym. Mamy wiele postaci wartych wyeksponowania. Ta kamienica będzie miejscem, gdzie przywracamy pamięć o nich.

Dom Jana Zemełki - doktora medycyny, społecznika, darczyńcy, postaci zasłużonej dla nauki polskiej – przez lata pełnił różne funkcje. Ostatnio znajdowało się tam Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. Od 2014 roku Miasto jest wyłącznym właścicielem nieruchomości. Przez kilka ostatnich lat zabytek nie był użytkowany.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto