Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo o ruchu drogowym - jak się zmieni z 1 lipca? będzie łatwiej czy trudniej? Sprawdziliśmy

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Iwona Burdzanowska/Polska Press
Z dniem 1 lipca w życie wchodzą zmiany w prawie o ruchu drogowym. Sprawdziliśmy, czy kierowcy będą mieć łatwiej, czy jednak nie będą się cieszyli z takiego obrotu sprawy

Jak zwykle, nowe przepisy o ruchu drogowym, wprowadza się głównie po to, by podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach - co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jednak zdarza się czasem tak, że zastanawiamy się nad celem zmian. 1 lipca wchodzą w życie nowe zasady, ale nie jest ich dużo.

Poprzednie zmiany wprowadzone zostały w ubiegłym roku

Jeśli kierowcy pamiętają, w 2022 roku, podniesiono dość znacznie kwoty w taryfikatorze kar dla niepoprawnych kierujących oraz liczbę punktów, które można otrzymać. Tu, niestety, nic się nie zmienia.

Nowość w "punktowaniu" jednak się pojawia

Do tej pory punkty karne usuwane były z centralnej ewidencji po dwóch latach. Obecnie znikną one z kont kierujących już po roku.

Urzędy nie będą mogły pobierać opłat ewidencyjnych

Jak podaje portalsamorzadowy.pl:

(...) od 1 lipca nie będą one już pobierane ani przez organy samorządowe przy rejestracji pojazdów, m.in. za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego czy tablic rejestracyjnych. Nie będą mogły ich pobierać także stacje kontroli pojazdów za przeprowadzenie badania technicznego i odnotowanie odczytu drogomierza pojazdu po jego wymianie. Obecnie opłata ewidencyjna mieści się w przedziale od 50 gr do 1 zł

.

Poprawie ulegnie bezpieczeństwo podróżujących taksówkami z aplikacji

Jeszcze przed przyjęciem do pracy kierowcy będą ściśle skontrolowani. Kierujący będzie musiał pofatygować się do przedsiębiorcy od przewozów osobiście, zostanie sprawdzona jego tożsamość, posiadane uprawnienia do prowadzenia pojazdów i o niekaralności, a także będzie miał zrobione zdjęcie.

Przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób będzie weryfikował, w tym elektronicznie w trakcie przewozu, nie rzadziej niż raz na 50 przewozów, czy osoba wykonująca przewóz osób jest rzeczywiście tą, której go zlecono. Kierowca będzie musiał wysyłać dla potwierdzenia własne zdjęcie - czytamy na stronie portalsamorzadowy.pl

Kursy reedukacyjne dla kierowców

Niepoprawni kierowcy, którzy mają na koncie punkty karne, będą mogli 6 z nich zniwelować, biorąc udział w kursach reedukacyjnych. Takie działania będzie można realizować raz na 6 miesięcy. Kierujący musi jednak sam je opłacić i wziąć w nich udział osobiście, a nie przez internet.

Państwowe odcinki autostrady bez opłat

Przepis ten dotyczy wyłącznie pojazdów o masie do 3,5 tony. Powyżej tego tonażu będzie trzeba opłatę uiszczać.

Dodatkowymi zmianami są także zakaz wyprzedzania na trasach szybkiego ruchu dla ciężarówek oraz wzrost kary za nieaktualne ubezpieczenie OC.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawo o ruchu drogowym - jak się zmieni z 1 lipca? będzie łatwiej czy trudniej? Sprawdziliśmy - Wągrowiec Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto