Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemne muzeum pod kościołem, a w nim pamiątki z całego świata. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje takie miejsce

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
od 16 lat
Wrażanie robią już same podziemia bazyliki mniejszej w Górce Klasztornej w północnej Wielkopolsce oraz ich XVII wieczne mury. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy podejdzie się do gablot, półek czy stojaków i zobaczy różności z bardzo odległych zakątków świata.

Początki pierwszego góreckiego muzeum sięgają końca lat 70. XX wieku. Wyeksponowano w nim pamiątki, które zostały zgromadzone, przywożone przez Misjonarzy Świętej Rodziny z odległych stron świata znacznie wcześniej.

Wśród ofiarowanych na misjach pamiątek spotkać można eksponaty wyjątkowe, jak chociażby ozdoby – figurki np. z Wietnamu, Oceanii, Indonezji. Znajdują się tam także rzeczy rzadkie, których dzisiaj nie można by byłoby pewnie sprowadzić do kraju, jak np. potężnych rozmiarów, wypchany żółw morski. Nie brakuje także przedmiotów codziennego użytku, rzeczy technicznych, typowych dla różnych krajów. Ideę pokazania tego szerszemu niż Misjonarze gronu osób zapoczątkował ks. Zygmunt Żubrycki MSF.

Dawniej przez kilka dekad muzeum mieściło się w podziemiach kościoła, w części, pod prezbiterium. Wchodziło się do niego z zewnątrz, po wąskich, krętych schodach. Do nowego muzeum wchodzi się przez kaplicę Apostolstwa Dobrej Śmierci, bądź od strony mieszkalnej klasztoru. Działa ono głównie w sezonie pielgrzymkowym, tj. wiosną i latem, dlatego zachęcamy, by skorzystać z okazji i zobaczyć na naszych zdjęciach oraz w relacji wideo, co się tam znajduje.

Wideo oraz galeria zdjęć z tego miejsca

Podziemne muzeum pod kościołem, a w nim pamiątki z całego św...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podziemne muzeum pod kościołem, a w nim pamiątki z całego świata. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje takie miejsce - Piła Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto