Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licheń. Odpust w sanktuarium. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Odpust 15 sierpnia w Licheniu Starym
Odpust 15 sierpnia w Licheniu Starym BP Sanktuarium w Licheniu
15 sierpnia, w dniu Matki Bożej Zielnej czy też w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Licheniu odbyły się tradycyjne uroczystości odpustowe.

Odpust w licheńskim sanktuarium - święto Matki Bożej Zielnej

Dziś wpatrujemy się w niebo, gdzie została wzięta Najświętsza Maryja Panna

– mówił ks. Tomasz Nowaczek MIC podczas sumy w licheńskiej bazylice 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystości odpustowe w licheńskim sanktuarium rozpoczęły się już dzień wcześniej modlitwą i nieszporami przy ołtarzu koronacyjnym przed kościołem parafialnym pw. św. Doroty. Sobotniej Mszy Świętej przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zgromadzenia księży marianów. Sobotę zakończył Apel Maryjny oraz koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki.

Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej to dzień szczególny dla licheńskiego sanktuarium. Zawsze gromadzi wielu pielgrzymów, zwłaszcza mieszkańców ziemi konińskiej

– mówił ks. Janusz Kumala MIC rozpoczynając liturgię głównej niedzielnej Mszy Świętej. Ksiądz kustosz przypominał, że 15 sierpnia 1967 kard. St. Wyszyński powiedział, że Matka Boża Licheńska jest patronką ziemi konińskiej.

Uroczystej Mszy Świętej odpustowej przewodniczył ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów.

Patrzę na wnętrze licheńskiej świątyni wypełnione żywymi kamieniami, którymi wy jesteście i czuję jak moje serce zaczyna uznawać to miejsce za dom. Miejsce bezpieczne, gdzie człowiek czuje się dobrze, gdzie jest pięknie, gdzie chce się zawsze powracać. Gdybyście byli tu, gdzie ja teraz stoję, zobaczylibyście, jak piękna jest ta świątynia, jak wy jesteście piękni

– mówił ks. Nowaczek.

Podczas południowej Eucharystii modlono się, by ludzie z ufnością powierzali się opiece Maryi i dbali o wierność na polskiej ziemi. Rozważając wniebowzięcie Matki Bożej zgromadzeni przypominali sobie o powołaniu do wieczności.

Gdy patrzymy na mapę geograficzną naszej ojczyzny, widzimy Licheń w sercu polski. Gdy patrzymy na wizerunek Matki Bożej Licheńskiej z orłem na piersi, widzimy Polskę w sercu Maryi

– zauważył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium, przypominając, że 54 lata temu kard. Stefan Wyszyński podczas koronacji licheńskiego wizerunku, powiedział, że to jest właśnie program na przyszłość.

Maryja przytula naszą ojczyznę, nas wszystkich do serca, w którym jest Jezus. Jesteśmy bezpieczni, bo jesteśmy z Jezusem

– podkreślał ksiądz kustosz.

Na zakończenie liturgii odbyła się procesja eucharystyczna na zewnątrz bazyliki. Alejkami sanktuarium, dziękując Matce Bożej za Jej obecność w licheńskim wizerunku, za Najświętszym Sakramentem szli księża, asysta liturgiczna i licznie zgromadzeni wierni.

Uroczystości odpustowe uświetniły Sanktuaryjny Kwintet Dęty oraz Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego, organisty bazyliki wraz z akompaniatorem, Michałem Botorem.

Odpust 15 sierpnia w Licheniu Starym

Licheń. Odpust w sanktuarium. Uroczystość Wniebowzięcia Najś...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto