Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniński Orszak Trzech Króli 2024. Kiedy i skąd wyruszy w tym roku? [SZCZEGÓŁY]

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
6 stycznia 2024 roku – zgodnie z tradycją – odbędzie się Orszak Trzech Króli na konińskiej Starówce.Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się pod hasłem „W jasełkach leży!”
6 stycznia 2024 roku – zgodnie z tradycją – odbędzie się Orszak Trzech Króli na konińskiej Starówce.Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się pod hasłem „W jasełkach leży!” Fot. Krzysztof Nowak
Orszak Trzech Króli już w najbliższą sobotę przejdzie ulicami konińskiej Starówki. Przedstawiamy szczegóły dotyczące tego wydarzenia.

XII Orszaki Trzech Króli 2024 pod hasłem „W jasełkach leży!”

Po raz kolejny ulicami konińskiej Starówki przejdzie XII Orszak Trzech Króli pod hasłem „W jasełkach leży!” W sobotę – 6 stycznia o 11:30 w kościele św. Bartłomieja odbędzie się Msza Święta, a po niej nastąpi przemarsz barwnego korowodu.

W programie wydarzenia miedzy innymi: wspólne kolędowanie, anioły, diabły, trzej królowie i Herod wraz z małżonką, rozstrzygnięcie odwiecznej walki dobra ze złem oraz dzielenie się chlebem.

Orszak Trzech Króli. Tradycja

Zgodnie z tradycją chrześcijańską trzej królowie mieli podążać do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa, by oddać mu pokłon i złożyć dary. Mędrcy prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską, dotarli do Maryi, Józefa i ich nowonarodzonego dziecka i podarowali złoto, kadzidło i mirrę. Informację na temat mędrców można przeczytać w Ewangelii pw. Św. Mateusza, gdzie nie podano ich liczby i imion. Jednak przyjęło się, że było ich trzech i nazywali się Kacper Melchior i Baltazar. Każde ze złożonych przez nich darów ma symboliczne znaczenie. Złoto było nawiązaniem do godności królewskiej Jezusa, kadzidło symbolizowało jego boskości, a mirra miała odnosić się do męczeńskiej śmierci Chrystusa na krzyżu.

Do 2010 roku Święto Objawienia Pańskiego uznawane było jedynie za święto kościelne. Od 2011 jest też uroczystością państwową, a co za tym idzie dniem wolnym od pracy. Tego dnia w wielu miastach na terenie całego kraju odbywają się tradycyjne Orszaki Trzech Króli.

Zobacz, jak wyglądał Orszak Trzech Króli 2023 w parafii pw. św. Bartłomieja w Koninie ubiegłego roku!

​"Niechaj prowadzi nas gwiazda". XI Orszak Trzech Króli w Ko...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto