Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin: Rok z pandemią. Podsumowanie działań miasta

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Miasto podsumowało swoje działania w pierwszym roku pandemii
Miasto podsumowało swoje działania w pierwszym roku pandemii Miasto Konin
24 marca zeszłego roku służby medyczne odnotowały pierwszy w naszym regionie przypadek SARS-CoV-2. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u mieszkańca gminy Stare Miasto.

Niemal dokładnie rok temu stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie konińskim. Jak wyglądał ten rok w samorządzie?

Można powiedzieć, że nauczyliśmy się funkcjonować w warunkach pandemii, ale wszyscy chcielibyśmy, żeby się już zakończyła

– mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Powszechna praca zdalna

Powszechną praktyką stał się system pracy zdalnej. Wprowadził ją też koniński urząd. Zmienił również sposób obsługi interesantów - promowana jest komunikacja elektroniczna, jeśli to możliwe wizyty interesantów umawiane są na konkretne terminy. Urząd w Koninie nigdy nie zaprzestał bezpośredniej obsługi i bez przerw przyjmował mieszkańców.

W różnych punktach urzędu zainstalowano dozowniki z płynami odkażającymi, przestrzega się zasad bezpieczeństwa (obsługa w maseczkach, pleksi w punktach obsługi interesantów, itp.). Wiele konferencji, zebrań, nawet sesje Rady Miasta Konina czy komisje Rady odbywają się w systemie zdalnym.

Wiele odwołanych imprez i zmienianych planów

Rok pandemii to wiele wydarzeń kulturalnych czy sportowych odwołanych na skutek obostrzeń, a także funkcjonowanie placówek kultury i sportu w ograniczonym zakresie. To też rewolucja w szkołach, które musiały przejść na zdalny system nauki.

Aby wspomóc uczniów i nauczycieli stojących przed tym wyzwaniem, miasto zrealizowało dwa ogólnopolskie programy: „Zdalna szkoła", gdzie za 99 962,10 zł kupiono 42 laptopy do zdalnej nauki i „Zdalna szkoła+". W tym ostatnim przypadku 125 076,24 zł przeznaczono na zakup 76 tabletów. W Koninie 1 256 nauczycieli skorzystało z rządowego wsparcia przeznaczonego na zakup sprzętu czy oprogramowania do kształcenia na odległość.

Udzielano też wsparcia mieszkańcom. Miasto przekazało ponad 30 tysięcy pakietów składających się z maseczki i rękawiczek. Zamontowano trzy publiczne dystrybutory z płynami odkażającymi. Przedszkola, szkoły, hospicjum, Dom Pomocy Społecznej zaopatrywane są regularnie w płyny odkażające, środki ochrony i urządzenia odkażające.

Publicznym przewoźnikom: MZK i PKS-owi, przekazano zamgławiacze do odkażania autobusów. Stację Pogotowia Ratunkowego oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie wyposażono w namioty do poboru wymazów oraz organizacji śluz kontaminacyjnych. W ubiegłym roku wspólnie z Inspekcją Sanitarną i Wojskami Obrony Terytorialnej przygotowano polowy punkt poboru wymazów, który był okazją do sprawdzenia systemu współdziałania między podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Dzięki wsparciu konińskiego samorządu, które wynosiło 100 tysięcy złotych szpital zakupił samochód do przewozu próbek do laboratorium oraz sprzęt medyczny. Prezydent powołał miejskiego koordynatora ds. szczepień, którego zadaniem jest m.in. organizowanie dowozów na szczepienia osób potrzebujących takiej formy pomocy. Według danych rządowych w naszym mieście zaszczepionych zostało 11 937 osób, liczba szczepień dziennych 142, 3 286 osób przyjęło drugą dawkę szczepionki.

Inwestycje w trudnym czasie

W tym trudnym czasie realizuje się duże i ważne inwestycje, takie jak: budowa łącznika ulic Wyzwolenia z I. Paderewskiego, przebudowa zabytkowego Domu Zemełki oraz mostu Bernardynka. Koronawirus wpłynął na tempo prac przy ul. Kleczewskiej. W tym przypadku zaszła konieczność wyznaczenia nowego terminu zakończenia inwestycji. Razem z partnerami, Metropolią Poznań oraz Poznańskim Centrum Otolaryngologii, miasto chce utworzyć w Hotelu Konin Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodych ludzi, borykających się z problemami wywołanymi przez pandemię. Warto podkreślić, że na początku pandemii Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Koninie zaoferowała mieszkańcom telefoniczne wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Na pierwszej linii frontu cały czas są pracownicy socjalni, asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej MOPR. To osoby pracujące w terenie i świadczące bezpośrednią pomoc w domach mieszkańców.

Działalności mimo pandemii nie zawiesiła Sekcja Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej, która zapewnia całodobowe schronienie osobom doświadczającym przemocy domowej, w tym dzieciom. Bez przerw działa też administracja MOPR, dzięki czemu wszystkie świadczenia są wypłacane na czas. Co prawda zawieszono organizację otwartych spotkań świątecznych, ale zaopatrzono najbardziej potrzebujących w wigilijne paczki żywnościowe.

Konin pierwszy w regionie

Samorząd Konina jako pierwszy w regionie, 1 kwietnia ubiegłego roku, uruchomił pakiet pomocy przedsiębiorcom pokrzywdzonym przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Zaoferowano dwa rodzaje wsparcia: odroczenie zapłaty lub rozłożenie na raty (na 4 miesiące) podatku od nieruchomości, a także zmniejszenie opłaty za najem miejskich lokali usługowych przedsiębiorcom, którzy utracili dochody. Z tej ostatniej formy wsparcia skorzystały 122 firmy. Decyzją prezydenta miasto pomogło też sprzedawcom kwiatów i zniczy, którzy liczyli straty na skutek nagłego zamknięcia cmentarzy przed 1 listopada.
Mimo pandemii są też pozytywne informacje. Po finansowym rozliczeniu roku o sześć lat wcześniej spłacony zostanie kredyt w wysokości 11 milionów złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto