Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncertowy finał XXV Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie i 30-lecie Kasy Stefczyka

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Finał XXV Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie był wyjątkowy. Utwór Lustra Gedymina Grubby poruszył widzów nie tylko w warstwie muzycznej. Miał przesłanie -społeczne, solidarnościowe. Koncert był zarazem jubileuszem 30-lecia Kasy Stefczyka, która jest nie tylko instytucją finansową, ale także darczyńcą,  mecenasem kultury. Od ponad 20 lat należy do najbardziej ofiarnych darczyńców pelplińskiego festiwalu.
Finał XXV Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie był wyjątkowy. Utwór Lustra Gedymina Grubby poruszył widzów nie tylko w warstwie muzycznej. Miał przesłanie -społeczne, solidarnościowe. Koncert był zarazem jubileuszem 30-lecia Kasy Stefczyka, która jest nie tylko instytucją finansową, ale także darczyńcą, mecenasem kultury. Od ponad 20 lat należy do najbardziej ofiarnych darczyńców pelplińskiego festiwalu. Andrzej Gurba
Finał XXV Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie był wyjątkowy. Utwór Lustra Gedymina Grubby poruszył widzów nie tylko w warstwie muzycznej. Miał przesłanie -społeczne, solidarnościowe. Koncert był zarazem jubileuszem 30-lecia Kasy Stefczyka, która jest nie tylko instytucją finansową, ale także darczyńcą, mecenasem kultury. Od ponad 20 lat należy do najbardziej ofiarnych darczyńców pelplińskiego festiwalu.

Utwór Lustra - Wyspiański, Stefczyk, Herbert skomponowany przez Gedymina Grubbę, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, a w czasie finałowego koncertu także dyrygenta, to nawiązanie do życia i twórczości tych trzech wielkich naszych rodaków. Poświęcono go Polakom przyrzekającym przed Jej Jasnogórskim Wizerunkiem, budującym Solidarność, pomagającym Ukrainie. 29 sierpnia 2023 roku utwór miał premierę w Częstochowie, a 30 sierpnia właśnie w Pelplinie.

- Lustra to koncert szczególny, też z racji tej wyjątkowej dedykacji, która odnosi się do naszej wspólnej historii, a właściwie do tych momentów z jej ostatnich 80 lat, które twórcy koncertu uznali za prawdziwie wypełniające sens takiego czynu, do którego podjęcia wzywał Polaków Stanisław Wyspiański, a starał się realizować w życiu społecznym Franciszek Stefczyk. Podsumowanie można znaleźć w wierszu Przesłanie Pana Cogito Zbigniewa Herberta - podkreślał Marcin Wikło, prowadzący koncert.

W murach wypełnionej po brzegi Bazyliki Pelplińskiej wystąpiła Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej i Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum". Partie solowe wykonywali: Anita Rywalska-Sosnowska i Marek Piekarczyk. Wykonawcami partii instrumentalnych byli: Jacek Królik - gitara elektryczna, Dariusz Bafeltowski - gitara, Paweł Szewczyk - instrumenty perkusyjne, Paweł Gruba - bazuna. Koncert uzupełniła nagrana wcześniej recytacja częstochowskiego aktora Michała Kuli.

Koncert odbył się w pięknej scenograficznej oprawie, dzięki życzliwości i współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Zamek Królewski w Warszawie.

Gedymin Grubba - inicjator i organizator koncertów w ramach Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej w Pelplinie nie krył wzruszenia i dumy wspominając początki festiwalu i te 25 lat.

- Dziękuję biskupie Ryszardzie i panie burmistrzu za chęć i wolę kontynuacji tego przedsięwzięcia. To ogromny zaszczyt. Cieszę się, że jesteście z nami. Dzisiejszy koncert to także 30-lecie Kasy Stefczyka, która wspiera festiwal od 20 lat. Jest z nami jej założyciel Andrzej Sosnowski. Dziękuję Ci Andrzeju, że nigdy nie odmówiłeś współpracy, pomocy. Nie tylko tej materialnej, bo zawsze służysz dobrą radą - mówił Gedymin Grubba.

Joanna Mędrzecka, prezes zarządu Kasy Stefczyka dziękowała wszystkim za uczestnictwo w tym pięknym koncercie.

- Szczególnie chcę podziękować członkom Kasy Stefczyka, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie na tę uroczystość, a także pracownikom Kasy. Ten niesamowity koncert poświęcony jest ludziom tworzącym wspólnotę. Bardzo mocno można było usłyszeć w warstwie tekstowej, głosach artystów, dźwiękach instrumentów, troskę o dobro wspólne. Tym, co łączy pisma Franciszka Stefczyka, dramaty Stanisława Wyspiańskiego, poezję Zbigniewa Herberta, to jest właśnie pragnienie, aby ludzie więcej troszczyli się o dobro wspólne, wcale nie tracąc przy tym swojej wolności. Myślę, że marzeniem, zarówno twórców tego wspaniałego spektaklu, jak i wszystkich ludzi, których chcą uhonorować, jest właśnie dążenie do tworzenia takiej wspólnoty, w której ludzie są razem w wolności. I można powiedzieć, że ten koncert jest obrazem takiej wspólnoty, której wielcy artyści, z których każdy jest indywidualistą, z których każdy ma swoją odmienną osobowość, łączą swoje wysiłki, aby stworzyć jedno wspólne dzieło - mówiła Joanna Mędrzecka.

Ks. dr Ryszard Kasyna, biskup Diecezji Pelplińskiej, gospodarz Katedry powiedział, że kiedy człowiek może okazać wdzięczność, wówczas jest człowiekiem, który dostrzega miłość, drugiego człowieka. Nie jest samotny, zamknięty w sobie.

- Kończący się miesiąc sierpień dla wielu starszych osób, to czas wspomnień tragicznego 1 września 1939 roku, dla osób dojrzałych to czas wspomnień sierpnia 1980 roku, a dla dzieci i młodzieży to czas kończących się wakacji. To więc taki inny czas. W codzienności tak jest. Pan Bóg pozwala nam przeżywać to życie głębiej. Mamy okazję zatrzymać się. Też tu, w tym miejscu, które zostało stworzone przez Ojców Cystersów. Cieszymy się, że właśnie w tym miejscu mamy okazję doświadczyć bogactwa duchowego, piękna które płynie z muzyki i śpiewu. Dziękuję za to wyjątkowe przeżycie wszystkim organizatorom, sponsorom, patronom i oczywiście wykonawcom - mówił ks. dr biskup Ryszard Kasyna.

Burmistrz Pelplina Mirosław Chyła podkreślił wyjątkowość miasta.

- Od wieków zachwyca swoim pięknem, katedrą, barokowymi ogrodami. Od 25 lat tworzymy nową perełkę. Jest nią właśnie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, którego dyrektorem jest pan Gedymin Grubba. Cieszę się, że mogliśmy spotkać się w Pelplinie, aby podsumować ten czas, podziękować tym, którzy mieli wkład w stworzenie tego wspaniałego dzieła - powiedział Mirosław Chyła.

Organizatorem koncertu była Kasa Stefczyka. Główny sponsor to Saltus Ubezpieczenia. Koncert był transmitowany w TVP Kultura.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto