Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedyś jedno z najbogatszych miast i ośrodek wielkich władców. Bogata historia Koła. Tak miasto wygląda z lotu ptaka [FOTO]

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Niegdyś jedno z najbogatszych miast w Wielkopolsce i chętnie odwiedzany ośrodek przez polskich władców Koło, jak każda miejscowość w kraju przeżywała swoje wzloty i upadki. Choć miasto wcale nieduże, to z bardzo bogatą i ciekawą historią. W galerii znajdziecie zdjęcia Koła z lotu ptaka, a w artykule kilka słów o przeszłości tego miejsca.

Spis treści

Początki miasta Koła

Pierwsza wzmianka o Kole w źródłach historycznych pochodzi z 24 lutego 1330 r. Wtedy to, w dokumencie lokacyjnym pobliskiego Osieka Wielkiego wystawionym przez Jaranda herbu Pomian, świadkuje niejaki Piotr z Koła.

O istnieniu samorządu miejskiego, a więc urzędu burmistrza i rady miejskiej, wspomniano w 1461 r. Początkowo miasto rozwijało się na wyspie otoczonej rzeką Wartą. Jest to najstarsza jego część, gdzie znajdują się najstarsze i najcenniejsze zabytki architektury.

W połowie XV stulecia Koło było jednym z najbogatszych miast Wielkopolski. Stan taki trwał mniej więcej do połowy XVI stulecia.

Prawdopodobną przyczyną tego, że osada została określona nazwą „Koło”, było to, że otoczona była korytem rzeki Warty tworzącym wyspę.

ZOBACZ TAKŻE

Koło w pieczęci i na herbie

Najstarszy znany wizerunek herbu miasta pochodzi z 1625 r. Znajduje się on w pieczęci, która jest przy dokumencie wystawionym przez władze miasta Koła w 1625 roku. W legendziei biegnie nieczytelny już napis, który brzmiał prawdopodobnie „sigillum civitatis colensis”, co oznacza: pieczęć miasta Koła.

Pieczęć różniła się minimalnie od obecnego herbu. w herbie staropolskim koło ma 9 szprych, a obecnie 8. Ponadto wcześniej wieżyczki strzelnicze wyrastały z boków koła, natomiast teraz wychodzą bardziej z części środkowej.

ZOBACZ TAKŻE

Wyzwolenie miasta i pierwszy burmistrz wolnego Koła

W 1793 roku m.in. Koło zostało zajęte przez Prusy i włączone do ich państwa pod nazwą Prusy Południowe. Od 1806 roku miasto znalazło się w granicach Księstwa Warszawskiego, a od 1815 w Królestwie Polskim, czyli pod zaborem rosyjskim.

Gdy w 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość, miasto mogło zostać wyzwolone. Rozbrojenie okupantów przebiegło bardzo spokojnie i bez większych incydentów militarnych.

Kiedy okupanci opuścili miasto 10 listopada, wybrano pierwszego burmistrza. Został nim Michał Ostrowski.

ZOBACZ TAKŻE

Koło w czasach II wojny światowej

Naziści do Koła po raz pierwszy dotarli już 2 września 1939 r. Tego dnia nastąpił nalot dwóch kluczy bombowców typu Heinkel 111 na dworzec PKP w Kole oraz na stojący na bocznym torze pociąg osobowy z ludnością cywilną. Uciekających do pobliskiego lasku samoloty ostrzeliwały również z broni pokładowej. Zginęło ponad 200 osób, w tym troje mieszkańców miasta.

Miasto zajęto 19 września. Niemcy dopuścili się m.in. spalenia synagogi żydowskiej oraz rozstrzeliwali mieszkańców Koła. 10 listopada, wraz z córką Krystyną, rozstrzelany został wielki patriota i społecznik, właściciel Fabryki Fajansu, Czesław Freudenreich.

Koło uwolnione zostało 20 stycznia 1945 r. przez żołnierzy radzieckich. W okresie Polski Ludowej miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać. Powstawały nowe fabryki, a w związku z tym osiedla mieszkaniowe, przedszkola i szkoły, często współfinansowane przez powstałe przedsiębiorstwa.

ZOBACZ TAKŻE

Historia kolskiego zamku. Rozpoczął ją Kazimierz Wielki

W Kole, a właściwie w Gozdowie, znajdują się malownicze ruiny zamku. Dawniej był to ośrodek, w którym gościli wielcy władcy państwa polskiego. Fortyfikacja prawdopodobnie miała bronić przeprawy przez rzekę Wartę oraz stanowić punkt poboru cła.

Badania archeologiczne przeprowadzone w 2019 roku ostatecznie dowiodły tego, że jego budowę rozpoczął król Kazimierz Wielki. Powstanie fortyfikacji datuje się na drugą połowę XIV wieku, a dokładniej po 1365 roku.

Na zamku często przebywał król Władysław Jagiełło. Później w XV wieku przeprowadzone tam duże prace budowlane. W 1475 roku Boże Narodzenie spędzili w jego murach król Kazimierz Jagiellończyk i Elżbieta Rakuszanka.

Dziś ruiny przechodzą prace remontowo-konserwacyjne. W przyszłości to miejsce ma posłużyć mieszkańcom, jako przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjna. Dookoła mają powstać atrakcyjne tereny, a zwieńczeniem całego projektu ma być taras widokowy na wieży zamku.

ZOBACZ TAKŻE

Tak dziś wygląda Koło. Zdjęcia z lotu ptaka

W naszej galerii zamieściliśmy fotografie wykonane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Kole. Na zdjęciach uchwycono miasto z dużej wysokości, gdy fotograf znajdował się w samolocie.

Zobaczcie, jak wygląda teraz Koło z góry!

Kiedyś jedno z najbogatszych miast i ośrodek wielkich władcó...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto