Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na zamku w Kole trwa remont. Końca dobiega czwarty etap prac. Znasz historię tego miejsca?

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Zamek w Kole, a właściwie w Gozdowie w gminie Kościelec, ma bardzo długą historię. Jego budowę zainicjował sam Kazimierz Wielki. Póżniej Regularnie gościli w nim kolejni królowie.
Zamek w Kole, a właściwie w Gozdowie w gminie Kościelec, ma bardzo długą historię. Jego budowę zainicjował sam Kazimierz Wielki. Póżniej Regularnie gościli w nim kolejni królowie. Miasto Koło
Choć zamek w Kole nie zostanie odbudowany, to jego ruiny czeka drugie życie. Na początku sierpnia rozpoczął się czwarty już etap rewitalizacji tego historycznego obiektu, a teraz powoli dobiega końca. Wciąż są to jednak prace przygotowawcze pod celową inwestycję związaną z wybudowaniem tarasu widokowego. Plany, co do wykorzystania tego miejsca są jednak znacznie obszerniejsze. Wiedząc, co czeka zamek w przyszłości, warto znać jego przeszłość. Czy wiesz, kiedy powstały te fortyfikacje i kto rozpoczął ich budowę?

Spis treści

Prace na zamku trwają. IV etap dobiega końca

Czyszczeniu cegieł, uzupełnieniu ubytków oraz zabezpieczenie korony murów – na tym polegał czwarty etap prac budowlano-konserwatorskich związanych z rewitalizacją Zamku w Kole, a właściwie w Gozdowie. Robotnicy wkroczyli do akcji na początku sierpnia. Tym razem przyszedł czas na odświeżenie baszty narożnej.

Na zadanie pod nazwą „Gozdów, ruiny gotyckiego zamku kazimierzowskiego (II poł. XIV w.): zabezpieczenie i konserwacja ruin zamku – etap IV” otrzymano dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Ochrona zabytków” w kwocie 129 tysięcy złotych. Całość prac, to koszt ponad 535 tysięcy złotych.

3 listopada Urząd Miasta Koła poinformował w mediach społecznościowych o tym, że powoli dobiega końca IV etap prac na zamku.

- Powoli znikają rusztowania z ratuszowej wieży. Ich demontaż oznacza, że prace konserwatorsko-budowlane przy baszcie narożnej dobiegają końca… Ale to nie oznacza końca prac na warowni! Jak już informowaliśmy wcześniej, w przygotowaniu jest dokumentacja techniczna na taras widokowy

- czytamy w poście kolskiego urzędu na Facebooku.

Powstaje projekt tarasu widokowego. Ruiny będą oświetlone

Zabezpieczenie ruin jest koniecznym etapem przed przystąpieniem do ich rewitalizacji. Jest już wykonywany projekt techniczny na taras widokowy na zamku oraz ozdobną iluminację świetlną obiektu.

W niedługim czasie Miasto Koło ma otrzymać ponad 8-hektarową działkę znajdującą się w pobliżu zamku. W przyszłości będzie można tam zainstalować obiekty małej architektury takie chociażby jak ławki, czy kosze na śmieci.

- Rewitalizacja zamku ma stworzyć ciekawe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Od lat wiele się mówiło o zamku, ale niestety niewiele się do tej pory działo. To żmudny i powolny proces, ale myślę, że warto stworzyć nową przestrzeń do odpoczynku i obcowania z naszą historią

– powiedział Krzysztof Witkowski, burmistrz miasta.

ZOBACZ TAKŻE

Długa historia zamku. Rozpoczął ją Kazimierz Wielki

Badania archeologiczne przeprowadzone na zamku w 2019 roku ostatecznie dowiodły tego, że jego budowę rozpoczął król Kazimierz Wielki. Powstanie fortyfikacji datuje się na drugą połowę XIV wieku, a dokładniej po 1365 roku, czyli w ostatnich latach panowanie Kazimierza Wielkiego.

Pierwszą fazą było wybudowanie wieży mieszkalnej, tzw. wieży-donżon. Stanowiła ona samodzielny obiekt o charakterze militarno-rezydencjonalnym. Z jej murów ocalały tylko fragmenty konstrukcji piwnic, wybudowanej z okrąglaków polnych i ciosów piaskowca i szczątki muru ceglanego oraz pozostałości ściany dzielącej resztki piwnicy na dwa pomieszczenia.

Na zamku często przebywał król Władysław Jagiełło. Później w XV wieku przeprowadzone tam duże prace budowlane. W 1475 roku Boże Narodzenie spędzili w jego murach król Kazimierz Jagiellończyk i Elżbieta Rakuszanka.

Zamek kolski prawdopodobnie miał bronić przeprawy przez rzekę Wartę oraz pilnować poboru cła.

ZOBACZ TAKŻE

Zamek w Kole, a właściwie w Gozdowie w gminie Kościelec, ma bardzo długą historię. Jego budowę zainicjował sam Kazimierz Wielki. Póżniej Regularnie gościli w nim kolejni królowie.

Na zamku w Kole trwa remont. Końca dobiega czwarty etap prac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na zamku w Kole trwa remont. Końca dobiega czwarty etap prac. Znasz historię tego miejsca? - Koło Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto