Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliska kultura online. Co proponuje nam Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu?

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kaliska kultura online. Co proponuje nam Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu?
Kaliska kultura online. Co proponuje nam Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu? MBP w Kaliszu
Biblioteki - jak na razie - będą zamknięte są do 29 listopada. Ale jak zaznaczają kaliscy bibliotekarze, to wcale nie znaczy, że w książnicy nic się nie dzieje. Oto wydarzenia online, które polecają.

Choć Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała się już wiosną do prowadzenia swej działalności z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, to jednak październikowe zalecenia rządowe, Głównego Inspektora Sanitarnego i Biblioteki Narodowej spowodowały ponowne zamknięcie wszystkich filii.

- Jest z nam tego powodu bardzo smutno, tak jak wszystkim naszym czytelnikom, ale sytuacja wymaga odpowiedzialnego zachowania, polegającego na maksymalnym ograniczeniu kontaktów, nie tylko bibliotekarzy i czytelników, ale także samych pracowników - mówi Robert Kuciński, dyrektor MBP. - Wkraczamy w tryb pracy za zamkniętymi drzwiami po raz drugi, więc z doświadczeniem, jak najlepiej wykorzystać ten czas.

Wielkie "sprzątanie"

Wszystkie placówki biblioteki są sprzątane na bieżąco, ale zamknięcie daje szansę na gruntowne porządki... w księgozbiorze. Bibliotekarze mają teraz czas, aby dokonać tzw. skontrum, czyli dokładnej kontroli zbiorów bibliotecznych i archiwalnych. To także świetny moment, aby przygotować perfekcyjne scenariusze spotkań czy wystaw oraz w pełni skorzystać z profesjonalnych warsztatów, które realizowane są on-line. Na ich podstawie pracownicy MBP szykują nowe projekty promocji czytelnictwa, pracy z dziećmi i seniorami oraz doskonalenia umiejętności cyfrowych, to znaczy tworzenia grafik komputerowych czy montażu filmów.

Wypożyczanie on-line

Owszem, wypożyczalnie są zamknięte, to znaczy nie można sięgnąć po książkę w formie papierowej, ale nie ma żadnych ograniczeń w korzystaniu z księgozbioru cyfrowego. Każdy czytelnik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu może zadzwonić lub napisać maila do Biblioteki Głównej lub Filii nr 4 i otrzymać kod umożliwiający korzystanie z dwóch platform cyfrowych: Legimi i IBUK Libra. To są tysiące tytułów, również nowości, ponieważ ze względu na pandemię wielu pisarzy zdecydowało się na premiery cyfrowe swoich najnowszych książek. Na profilu facebookowym – w ramach cyklu "e-booki na kliknięcie" - bibliotekarze polecają najciekawsze tytuły.

ZAJRZYJ TUTAJ

Graj z biblioteką!

MBP w październiku zakończyła dwa projekty dofinansowane przez MKiDN. W ich efekcie powstały dwie atrakcyjne gry edukacyjne – jedna to aplikacja w telefonie, druga to gra internetowa. Aby zagrać w „Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej” wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację ActionTrack i zeskanować kod QR na stronie MBP.

ZAJRZYJ TUTAJ

Z Kalisza do Kamerunu. Śladami Stefana Szolca-Rogozińskiego" z kolei to niezwykłe połączenie atrakcyjnej wizualnie gry z podcastami i zdigitalizowanymi dokumentami ze zbiorów Biblioteki.

LINK DO GRY

- Obie gry cieszą się ogromnym powodzeniem, zwłaszcza ta poświęcona Rogozińskiemu, bo sięgają po nią gracze z całej Polski, a aplikacją poświęconą Bitwie 1920 zainteresowaliśmy wszystkie szkoły z Kalisza i okolic - mówi dyrektor Robert Kuciński. - To doskonałe narzędzia edukacyjne, które można wykorzystać na lekcjach historii i geografii, a także w projektach realizujących tzw. ścieżki regionalne.

ZAJRZYJ TUTAJ

Plany projektowe

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc kaliska biblioteka chce w przyszłym roku jeszcze pełniej skorzystać z oferty MKiDN. Rozszerzona formuła działalności placówki, podkreślająca, że jest instytucją kultury, a nie tylko wypożyczalnią książek, pozwala na aplikowanie w wielu programach. MBP stara się znaleźć swoje miejsce nie tylko w działach „Promocji czytelnictwa” czy "Partnerstwa dla książki", ale także w "Edukacji kulturalnej", "Kulturze cyfrowej", "Kulturze dostępnej" i "Filmie", a nawet w "Grobach i cmentarzach wojennych". Swe pomysły bibliotekarze przelewają są na papier właśnie teraz, bo projekty trzeba złożyć do końca listopada.

Vlogi i wywiady, podcasty i tutoriale

Zamknięcie bibliotek po raz kolejny pozwala na rozwinięcie działalności placówki w Internecie, przede wszystkim w social mediach. Powstają kolejne odcinki popularnego wideobloga „W białych rękawiczkach”, w którym Monika Sobczak-Waliś w niezwykle przystępny sposób opowiada o zbiorach specjalnych MBP. Co ciekawe, w najbliższej odsłonie na chwilę odłoży rękopisy i starodruki, by pokazać znaki własnościowe, tzn. pieczęcie, podpisy i ekslibrisy.

ZAJRZYJ TUTAJ

Swą recenzencką przygodę znakomicie rozwija Michał Hynas z Filii nr 4, który co tydzień przygotowuje nowy odcinek vloga "Lektury Michała". W najbliższym sięgnie po "Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy" Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.

ZAJRZYJ TUTAJ

W internetowej, ale pisanej wersji powstaje, także rytmicznie, blog „Się pisze, się czyta”, w którym pod opieką Arkadiusza Pacholskiego z Filii nr 7 recenzje książek pisze kilkoro bibliotekarzy, między innymi Grzegorz Łomżyński, Rafał Otto i Anna Katarzyna Raczko.

ZAJRZYJ TUTAJ

W przyszłym tygodniu w filmowym cyklu Mateusza Halaka, również z filii nr 4, zatytułowanym "Podpisz się jak", zobaczymy podpis kogoś, kto prawo miał podobno głębokim poważaniu lub - mówiąc bardziej dosadnie - w czterech literach. Tak przynajmniej tłumaczono usytuowanie jego oblicza tyłem do przybytku Temidy w alei Wolności. Stojący w latach 1900-1918 pomnik cara Aleksandra II miał być wieczną pamiątką sympatii Romanowa do naszego miasta, a był w rzeczywistości solą w oku kaliszan. Te same ręce, które go zbudowały, niespełna dwie dekady później (raczymy nadmienić, że z satysfakcją) go rozebrały. Mowa o kamieniarzu Ginterze i ślusarzu Kulisiewiczu. Aleksander II "podpisze się" piórem z Nowego Jorku z początków XX wieku.

Biblioteka -dzięki współpracy z lokalnym wydawnictwem - kontynuuje "Czytanie z Martelem". Bibliotekarki sięgają po pięknie napisane i zilustrowane bajki, by przeczytać je najmłodszym użytkownikom MBP.
ZAJRZYJ TUTAJ

Znakomicie rozwija się podcast Moniki Sobczak-Waliś "Poranki hrabianki". W najnowszym odcinku – możemy to zdradzić – wpadnie jej w ręce "Kaliszanin" z roku 1874. Dodajmy, że u Hrabianki czas szybko płynie, więc w przyszłym roku zacznie czytać lokalną prasę z lat 20. XX wieku. Nieodłączną częścią internetowej działalności biblioteki są wywiady z artystami.

W ramach "Autor Movie" Anna Kubiak, zastępca dyrektora szykuje wywiad z Marcinem Wysockim na temat jego najnowszej książki „Portal randkowy”, a Monika Sobczak-Waliś, Kierownik Działu Zbiorów Specjalnych spotkanie z Jerzym Bielawskim poświęcone jego najnowszej książce filatelistycznej.

ZARZYJ TUTAJ

Bohaterem kolejnego odcinka "Historii z plakatu", planowanego na początek grudnia, będzie Mariusz Kurzajczyk, z którym Monika Waliś porozmawia o sportowych wydarzeniach z dawnych lat, pokazując plakaty i afisze zgromadzone przez kaliską bibliotekę.

Nowy wideoblog szykuje Izabela Fietkiewicz-Paszek, na co dzień związana z filią nr 6 naszej biblioteki. Chce nim w ciekawy sposób prezentować najpiękniejsze strofy poetyckie zarówno z klasyki, jak i z literatury najnowszej.

O internetowy kontakt z czytelnikami dba także Filia nr 7, której kierownik Aneta Lipińska zapowiada rychły start literackiej zabawy na facebookowym profilu. Zadanie w ramach "Zgaduj z Siódemką" polegało będzie na odgadnięciu autora i tytułu książki, której fragment będzie czytany przez bibliotekarzy lub zaproszonych gości.

ZARZYJ TUTAJ

W okresie przedświątecznym pojawi się także więcej plastycznych tutoriali w cyklu "Zrób sobie…", a swymi zdolnościami manualnymi pochwalą się Katarzyna Michalska, Małgorzata Matczak (kierownik Filii nr 2) oraz Katarzyna Chudzik. Czytelnicy znajdą w nich pomysły na wykonanie niecodziennych zakładek do książek oraz ozdób świątecznych.

Wystawy w realu i on-line

W drugim tygodniu listopada MBP otworzyła plenerową wystawę prac Tomasza Brody pt. „Bookface. Księga twarzy pisarzy”. Oglądać można ją do połowy stycznia nieopodal Biblioteki Głównej. Jednocześnie, zeskanowawszy kod QR na stronie tytułowej, można przenieść się na www biblioteki i wysłuchać wywiadu z artystą na temat pisarskich portretów oraz książki, która jest bazą całego przedsięwzięcia.

BOOKFACE

Obecnie trwają przygotowania wystaw w kilku wnętrzach. W filii nr 6 w rozbudowywana jest ekspozycja w Izbie Pamięci Szczypiorna poświęcona między innymi obozowi legionistów. Kierownik filii, Maria Kurbacka-Gorwecka pragnie w jednym z wystawienniczych pomieszczeń zaproponować dodatkowo ekspozycję zatytułowaną "Ze Szczypiorna do świata sztuki", poświęconą dwóm artystom - kompozytorowi Romanowi Adamowi Statkowskiemu oraz aktorce Janinie Ordężance.

W filii nr3 Zenona Kubiak, wspierana przez Mateusza Halaka, realizuje wystawę poświęconą historiografii kwartału zabudowy stanowiącego część historycznego Przedmieścia Wrocławskiego, ograniczonego ulicami: Tadeusza Kościuszki, Krótkiej oraz Śródmiejskiej. Być może uda się wystawę wzbogacić muralem w miejscu, w którym stała niegdyś reformowana synagoga.

Biblioteka nie chce jeszcze zdradzić szczegółów, ale już niebawem zaprosi nas na pierwszą odsłonę plenerowej wystawy realizowanej w cyklu zatytułowanym "Nasze rewiry", który powstaje we współpracy z Fundacją Nasza Historia Tomasza Chlebby. Miejsce ekspozycji będzie nietypowe – nieopodal IV Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Serbinowskiej.

W Bibliotece Głównej z kolei ruszyły prace nad niecodzienną ekspozycją tzw. dokumentów życia społecznego. Monika Sobczak-Waliś pragnie pokazać przedmioty, o których gromadzenie biblioteka jest najprawdopodobniej niepodejrzewana, to znaczy proporczyki, odznaki, przypinki, telefony, projektory itd., a zatem rzeczy, które przed kilkoma dekadami „uczestniczyły” w naszym życiu codziennym.

Wystawy te przybierają realne kształty, a ich formy internetowe mają być jedynie dodatkiem, bowiem bibliotekarze żyją nadzieją, że już w grudniu znów otworzą swe podwoje. Wtedy będzie można nie tylko wypożyczyć książkę, ale także zobaczyć ciekawą wystawę.

Wystawa "Bookface" Tomasza Brody przed siedzibą główną Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu

Wystawa "Bookface" Tomasza Brody przed siedzibą główną Miejs...

Wystawa Artura Żmijewskiego "Miłe złego porządki"

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza na wydarzenia w pr...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kaliska kultura online. Co proponuje nam Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu? - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto