MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda droga do zatrudnienia po węglu? Wcale nie jest kręta i wyboista. Program oficjalnie zainaugurowany

Marcin Maliński
Marcin Maliński
14 maja w Koninie odbyła się konferencja inaugurująca program pomocowy dla Wielkopolski Wschodniej – Droga do zatrudnienia po węglu. Była to okazja do dyskusji oraz wymienienia się poglądami pomiędzy zaproszonymi uczestnikami. W konińskim Oskardzie spotkali się zarówno przedstawiciele polskiego, jak i europejskiego parlamentu.

Spis treści

Kluczowy projekt pracowniczy dla Wschodniej Wielkopolski oficjalnie zainaugurowany

Wtorek 14 maja, to dzień, w którym można oficjalnie mówić o rozpoczęciu programu, który ma zagwarantować byłym i obecnym pracownikom węglowym pomoc w zatrudnieniu oraz otwieraniu własnych biznesów. Inaugurację, która wraz z panelami dyskusyjnymi odbyła się w konińskim Oskardzie, otworzyło przemówienie nagrane przez komisarz do spraw spójności i reform – Elisy Ferreiry z Komisji Europejskiej.

- Gracie kluczową rolę w tej zmianie. To duże wyzwanie, by znaleźć pracę po węglu dla tylu osób. [...]Ten projekt jest doskonałym przykładem, jak nasze społeczeństwo, może z sukcesem przeorganizować swoje działania. [...]Skupienie się na ludziach, na lokalnych partnerach i społecznościach, jest takie, jakie powinno być

- mówiła Elisa Ferreira.

Na to wydarzenie zaproszeni byli m.in. Minister Klimatu i Środowiska - Paulina Henning-Kloska oraz Ewa Kopacz, posłanka do Parlamentu Europejskiego. Z przyczyn zawodowych i rodzinnych nie mogły być jednak obecne podczas inauguracji. W ich imieniu odczytano napisane przez nie listy.

Kilka słów od prezydenta Andrzeja Dudy

Kilka słów przekazał także prezydent Andrzej Duda. Jego list odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Wojciech Kolarski.

- Sprawiedliwa transformacja będzie jednym z priorytetów zbliżającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Nie ma bowiem wątpliwości, że wdrożenie nowych rozwiązań systemowych służących ochronie klimatu, jest dziś koniecznością

- napisał prezydent.

W swoim liście Andrzej Duda podkreślał także, że budowa elektrowni jądrowej, jest kluczowa dla transformacji energetycznej we Wschodniej Wielkopolsce i całym kraju. - Polska energetyka potrzebuje atomu, a do tego wiedzie właśnie droga sprawiedliwej transformacji.

Droga do zatrudnienia po węglu. O co chodzi w programie?

„Droga do zatrudnienia po węglu”, to projekt, który ma pomóc ponad dwóm tysiącom osób, którzy stracili lub stracą pracę po wygaszeniu kopalń i elektrowni węglowych. Na ten cel przeznaczono ponad 257 mln. zł. Wsparcie dotyczy także rodzin tych osób.

Pokrzywdzenie zawodowo przez transformację energetyczną będą mogli skorzystać z biura pracowniczego Jobs First, gdzie znajdą pomoc w znalezieniu nowej pracy lub skorzystać ze wsparcia w założeniu własnej działalności, za co odpowiadać będzie biuro WARP. Oba te obiekty niedawno rozpoczęły funkcjonowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto