Nasza Loteria

Inauguracja Roku Kulturalnego w Koninie 2023/2024. Podczas niej odznaczono zasłużonych dla kultury mieszkańców. Lista nagrodzonych [ZDJĘCIA]

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
fot. Mirosław Jurgielewicz
Zainaugurowano rok kulturalny w Koninie 2023/2024. Były nagrody i odznaki dla ludzi kultury oraz stypendium dla zdolnego młodego muzyka. Wieczór zakończyli wybitni artyści, gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, absolwent konińskiej szkoły muzycznej oraz akordeonista Marcin Wyrostek, w towarzystwie muzyków z Poznania z koncertem "Argentyńska noc".

Gala Inauguracji Sezonu Kulturalnego 2023/2024 w Koninie. Uroczystość zakończył niezwykły koncert ,,Argentyńska noc" z utworami Astora Piazzoli w wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego i Marcina Wyrostka z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

W Konińskim Domu Kultury 22 września odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego 2023/2024. Tradycyjnie wręczone zostały nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Mijający rok kulturalny został podsumowany, a nowy – rozpoczęty z nadzieją na realizację wspaniałych wydarzeń kulturalnych i z życzeniami, by nasi konińscy artyści zdobywali zamierzone cele i osiągali sukcesy.

Uroczystość rozpoczął występ Damiana Kołodziejczaka, utalentowanego puzonisty, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie, wychowanka Zbigniewa Kołodziejczaka. W jego wykonaniu publiczność usłyszała utwór „Colores” Steven’a Verhelst’a. Akompaniował Michał Ziobrowski.

Inauguracja Roku Kulturalnego była doskonałym momentem, by przywołać to, co wydarzyło się w ciągu minionych 12 miesięcy na kulturalnej scenie Konina. Wielość i różnorodność kulturalnych wydarzeń przedstawiona została na podsumowującym rok filmie.

Prezydent Konina, Piotr Korytkowski rozpoczął swoje przemówienie od wspomnienia Joanny Kowalczykiewicz, pracownicy Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie, która przedwcześnie zmarła kilka miesięcy temu. Uczestnicy uroczystości uczcili jej pamięć minutą ciszy.

Prezydent podziękował wszystkim osobom związanym z kulturą za działalność w minionym roku.

- Wierzę w kulturę i nie mówię tego, by Wam, ludziom kultury, się przypodobać. Jestem aktywnym odbiorcą kultury i lubię wystawiać na próbę swoją wrażliwość – mówił Piotr Korytkowski. – Dziękuję, że dajecie odbiorcom kultury pełen wachlarz emocji, a macie autentyczną siłę, która zmienia ludzi i tworzy lepszy świat. Podziwiam Państwa odwagę, kreatywność, doceniam niezależność i dziękuję za wszelkie działania, które odwołują się do głęboko zakorzenionej lokalnej tożsamości. Co roku w Koninie w publicznych instytucjach kultury i w ramach prywatnych inicjatyw, odbywa się kilkaset różnych wydarzeń i ostrzegam, że kolejny rok nie będzie uboższy. Szykujcie się na kolejne wydarzenia kulturalne w naszym mieście. Nasze placówki będą się starały dać jeszcze bogatszą ofertę i więcej okazji do niezwykłych przeżyć. Wszystko dzięki bohaterom dzisiejszej uroczystości – twórcom i animatorom kultury. Życzę Państwu wielu pięknych chwil w całym nowym sezonie kulturalnym w Koninie.

Prezydent wraz ze swoim zastępcą, Witoldem Nowakiem, wręczyli nagrody Prezydenta Miasta Konina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku otrzymali je:

Danuta i Henryk Drzewieccy

To jest rok Danuty i Henryka Drzewieckich, którzy w tym roku świętują jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Małżeństwo stworzyło własną galerię Łaźnia, w której prezentują twórczość swoją i znanych artystów. Danuta Drzewiecka swoją wiedzą i talentem dzieli się z najmłodszymi. Jej obrazy to nie tylko zmysłowe portrety kobiet ale także pejzaże i sceny rodzajowe. W swojej twórczości równie pewnie stąpa po ziemi co buja w obłokach.

Henryk Drzewiecki zajmuje się malarstwem i grafiką w małym i dużym wydaniu. Ma na swoim koncie także murale i grafitti oraz o czym pewnie niewielu wie … gobeliny. W jego twórczości jest sporo prac związanych z Koninem, wiele niebanalnych ujęć natury czy architektury.

Danuta i Henryk Drzewieccy to artyści będący marką Konina.

Krzysztof Pydyński

Niezwykle aktywny muzyk, dyrygent, a przede wszystkim, od wielu lat dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie i prezes Konińskiej Fundacji Kultury oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina koło w Żychlinie. Zaangażowany w życie muzyczne miasta, organizator seminariów, konferencji, warsztatów big-bandowych, współpracuje ze szkołami muzycznymi w Niemczech i Czechach. Kierowana przez niego fundacja wspiera m.in. wydarzenia kulturalne w mieście oraz młodych artystów. Współtwórca Festiwalu Pianistycznego Chopinowskie Interpretacje Młodych. Od kilkunastu lat z big – bandem szkoły muzycznej towarzyszy artystom festiwalu Jazzonalia.

Agnieszka Łapaj – Lewandowska

Roztańczona i wiecznie uśmiechnięta współtwórczyni Konińskiego Teatru Tańca, instruktorka Młodzieżowego Domu Kultury, gdzie z powodzeniem prowadzi zajęcia dla ponad 230 tancerzy - dzieci, młodzieży i dorosłych skupionych w zespole Top Dance MDK Konin. Autorka widowisk tanecznych, jej największym szczęściem są sukcesy wychowanków i udany sezon artystyczny. Niezwykle twórcza, z ogromnym szacunkiem do pracy i ludzi. Taniec i muzyka to jej życie. Swoją pasję realizuje z przyjaciółmi z Konińskiego Teatru Tańca, gdzie jest choreografem. Grupa z ogromnym powodzeniem zrealizowała takie przedstawienia jak Dowód bardzo osobisty, Usłane balonami, Origami. A osadzony w żydowskim Koninie spektakl Sztetl zdobył ogromne uznanie publiczności podczas Festiwalu ULICA w Krakowie. Teatr, poprzez swoją działalność promuje Konin w kraju i zagranicą.

Katarzyna Mijakowska

Miłośniczka sztuk plastycznych i psów. Z powodzeniem, w Konińskim Domu Kultury prowadzi Atelier Kredka dla niemal setki małych artystów. Łączy edukację artystyczną z własną twórczością. Inicjatorka twórczych działań dla dzieci i młodzieży. Autorka scenografii, plakatów, rekwizytów scenicznych. Kreatywna, zaangażowana, ma wszechstronne zainteresowania, które gwarantują jej podopiecznym poznanie nie tylko tradycyjnych technik plastycznych, ale także nowoczesnych - wizualizacji i design’u. Autorka wielu wystaw.

Dagmara Frydrychowicz

Kustosz Muzeum Okręgowego w Koninie, gdzie prowadzi dział geologiczno – przyrodniczy. Zaangażowana i sumienna, dba o cenne eksponaty poświęcone konińskiej kopalni i tradycjom górniczym naszego regionu. Organizatorka akcji „Nie tylko dinozaury” będącej promocją zbiorów paleontologicznych w muzeum. Prowadzi lekcje muzealne, podczas których nie nudzą się nawet najbardziej wymagający słuchacze, promuje dziedzictwo kulturowe Wielkopolski, bierze aktywny udział w życiu muzeum.

Andrzej Moś

Wybitny filmowiec i fotograf, związany z Konińskim Domem Kultury. Kamera i aparat fotograficzny to jego znaki rozpoznawcze. Współtwórca i organizator Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych Debiuty oraz przeglądu Żyją wśród nas, który poświęcony był osobom niepełnosprawnym. Swoją wiedzę i pasję przekazywał młodym adeptom sztuki filmowej w Amatorskim Klubie Filmowym Muza, którego był opiekunem. Jego wychowankowie byli wielokrotnie nagradzani na festiwalach filmowych, a amatorskie obrazy utrwaliły historię miasta. Jako niezależny dokumentalista, scenarzysta i operator zrealizował wiele filmów przypominających postaci i bogatą historię Wielkopolski. Promotor Konina. Najwięcej w swojej twórczości poświęcił właśnie Koninowi tworząc filmy o mieście i jego mieszkańcach .in. o Polskiej Organizacji Harcerskiej, aktorze Szymonie Pawlickim czy Wincentym Grętkiewiczu – przedwojennym burmistrzu Konina. Wiele z nich pokazywanych było w telewizji i na ogólnopolskich festiwalach.

Beata Stanisławska – Zielak

Pełna pozytywnej energii pianistka i dyrygentka, która niestrudzenie propaguje muzykę gospel i sztukę wielogłosowego śpiewu prowadząc z powodzeniem, od 20 lat, Konin Gospel Choir. To jedyny tego typu zespół w mieście, który w ciągu dwóch dekad skupił około 250 osób i dał ponad 200 koncertów w kraju i zagranicą. Grupa koncertowała m.in. z Kayah, Pawłem Domagałą Piaskiem, Michałem Szpakiem czy Kamilem Bednarkiem. Beata Stanisławska – Zielak to szefowa grupy ludzi, która swoją pozytywną energię oddaje miastu, w którym tworzy. Koncerty konińskiego chóru gospel cieszą się niesłabnącym powodzeniem i z roku na rok zyskują coraz większe rzesze fanów.

Dorota Pasek

Pisarka z niezwykłym poczuciem humoru, polonistka z ogromnym doświadczeniem, związana z I liceum ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Dzięki Dorocie Pasek zrobiło się głośno o Koninie w wydawnictwach , na salonach literackich i w bibliotekach. Jest autorką powieści obyczajowych i fantasy, wśród tytułów które przyniosły jej popularność warto wymienić : Czas gniazdowania, Dziewczyna od trawnika i cykl Królowe Kharu. Podczas spotkań autorskich błyskawicznie łapie kontakt z publicznością. Jest ambasadorką Konina w kraju i zagranicą.

Podczas Inauguracja Roku Kulturalnego w Koninie 2023/2024 wręczenia stypendium dla damiana kołodziejczaka

Stypendium Prezydenta Miasta Konina otrzymał natomiast Damian Kołodziejczak – uczeń konińskiej szkoły muzycznej, aktywny uczestnik warsztatów prowadzonych przez najlepszych muzyków. Laureat wielu nagród i wyróżnień zdobytych w prestiżowych konkursach dla puzonistów. Jego talent można podziwiać podczas koncertów Szkoła Muzyczna Swojemu Miastu, gdzie występuje jako solista. Brał udział w projekcie Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna. Aktywny uczestnik życia kulturalnego szkoły.

Uroczystość zakończył niezwykły koncert. Publiczność przeniosła się do Argentyny, by poczuć moc tanga Astora Piazzoli. W ten zaczarowany muzyczny świat zabrali nas światowej sławy gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, który swoją przygodę z gitarą rozpoczynał w konińskiej szkole muzycznej pod czujnym okiem, a właściwie uchem Andrzeja Majewskiego oraz wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek. Artystom towarzyszyła Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Warto dodać, że w tym roku wyjątkowo Inauguracja Roku Kulturalnego trwała dwa dni. 19 września w KDK odbył się spektakl ,,My way" Krystyny Jandy, a 22 września - główna uroczystość oraz koncert ,,Argentyńska noc" z utworami Astora Piazzoli w wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego i Marcina Wyrostka z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Inauguracja Roku Kulturalnego w Koninie 2023/2024. Podczas n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto