Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi - Instrukcja obsługi polskiej flagi

Izabela Kolasińska
Wieszając flagi trzeba zwrócić uwagę na właściwy układ barw - czerwony pas zawsze jest na dole
Wieszając flagi trzeba zwrócić uwagę na właściwy układ barw - czerwony pas zawsze jest na dole Fot. Izabela Kolasińska
Dzień Flagi obchodzimy 2 maja. Okazji do wywieszenia biało-czerwonej mamy w roku co najmniej kilka, głównie podczas świąt państwowych. W tym roku wielu z nas przystroiło w barwy narodowe swoje domy już 1 maja, w dniu beatyfikacji Jana Pawła II. Jak prawidłowo i godnie wyeksponować flagę?

Niestety, nie regulują tego żadne przepisy, ale weksylolodzy, czyli specjaliści od chorągwi i sztandarów, opracowali protokół flagowy, wzorując się na praktykach innych państw.

Najważniejsze, by flaga była czysta i niepostrzępiona. Stara, wyblakła, poplamiona flaga to profanacja narodowych barw. Co zrobić z takim fantem? Najlepszym sposobem likwidacji zużytych flag, jak doradzają weksylolodzy, jest ich niepubliczne spalenie. Flaga nie może również dotykać ziemi, bruku, podłogi lub wody. Nie umieszcza się na niej żadnych napisów.

Najgodniejszym sposobem eksponowania flagi jest masz pionowy lub skośny, ale można ją również wywiesić z okna lub balkonu na drążku prostopadłym do ściany budynku lub skośnie w specjalnych uchwytach. Pionowo flagę można zawiesić na lince rozpiętej pomiędzy dwoma budynkami.

A co z samochodami? Kierowcy też chcą przecież czasami pochwalić się biało-czerwoną. I na to jest sposób - przy aucie możemy umieścić chorągiewkę na pręcie umocowanym nad prawym przednim błotnikiem. Radiowa antena jest niedopuszczalna!

Najwięcej ambarasu jest zazwyczaj z zachowaniem właściwego układu barw. Niejednej instytucji, czy urzędowi przytrafiła się taka kompromitująca wpadka. Przez nieuwagę i nieznajomość zasad w jednej chwili flagę Polski możemy zamienić na barwy... Monako!

O czym należy pamiętać? Przy ekspozycji poziomej lub skośnej na dole zawsze jest pas czerwony, a biały na górze. Natomiast flaga zawieszona pionowo ma biały pas z lewej strony (dla patrzącego).

W ściśle określonej kolejności umieszcza się też flagi inne niż narodowa. Po fladze RP pierwszeństwo mają flagi innych państw. Jeśli jest ich więcej, to wiesza się je według nazw tych państw w języku polskim. Następne są flagi: województwa, powiatu, gminy, Unii Europejskiej, organizacji ogólnopolskiej, organizacji międzynarodowej, a dopiero po nich flagi służbowe (np. policji, straży pożarnej lub miejskiej), firmowe (instytucji, uczelni, organizacji, szkoły, klubu sportowego), a na końcu flagi okolicznościowe.

Składanie flagi to również cały ceremoniał. Najprościej rzecz ujmując, najpierw trzeba złożyć do środka 1/3 flagi od strony czerwonej, następnie od strony białej, a potem - rozpoczynając od rogu w białej części - składamy trójkątami flagę na przemian tak długo aż powstanie z niej mały trójkąt.

Zobacz także:
Uczniowie liceum zrobili żywą flagę

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto