Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatny rezonans w Koninie

Paulina Dobersztyn
W ramach kontraktu z NFZ w Koninie będzie można wykonać osiem badań dziennie
W ramach kontraktu z NFZ w Koninie będzie można wykonać osiem badań dziennie Fot. Paulina Dobersztyn
Kiedy w maju w Koninie otwarto pracownię rezonansu magnetycznego, szybko okazało się, że nie ma się z czego cieszyć. Urządzenie warte 5,5 mln złotych, które dotarło do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, okazało się być dostępne jedynie dla wybranych, bo za każde badanie trzeba było słono zapłacić. Zwolnieni z takich opłat byli jedynie pacjenci szpitala, a pozostali mimo posiadanych skierowań odbijali się od drzwi. Wszystko za sprawą tego, że pracownia nie miała podpisanego kontraktu z NFZ, który początkowo miał być zawarty już w lipcu.

- Informowaliśmy NFZ o tym, że w Koninie powstanie taka pracowania, ale okazało się, że nie ma obowiązku rezerwowania pieniędzy na pokrycie kosztów takich badań i kontakt trafił do Kalisza, a my musieliśmy czekać na ogłoszenie dużego konkursu i dopiero w nim ubiegać się o kontrakt - wyjaśnia Beata Leszczyńska, dyrektor pionu diagnostycznego "Enel-Med".

Na szczęście dla pacjentów udało się wreszcie wywalczyć zadowalającą umowę z NFZ. - Przed przerwą świąteczną otrzymaliśmy pozytywne wieści i koninianie nie muszą już jeździć na takie badania do Poznania czy Kalisza - wyjaśnia Katarzyna Kwiatkowska, koordynator pracowni rezonansu magnetycznego w Koninie. - W tej chwili w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możemy wykonać osiem badań. Telefony się rozdzwoniły i zapisujemy już pacjentów na luty. W każdym miesiącu obowiązują nas bowiem limity miejsc - dodaje Kwiatkowska.

Konińskiej lecznicy udało się wywalczyć trzyletni kontrakt na lata 2012-2015

Pracownia jest wyposażona w nowoczesny 1,5-teslowy aparat, który umożliwia badanie kręgosłupa, stawów, głowy czy urografii. Dzięki opiece anestezjologa rezonans można wykonać także dzieciom i osobom z klaustrofobią, a nie każda pracownia może sobie na to pozwolić. Największą popularnością cieszy się jednak rezonans głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa.- Należy pamiętać, że na te badania trzeba mieć skierowanie od lekarza. Jeśli chodzi o badania komercyjne, to inna sprawa i nie są one wymagane - przypomina Katarzyna Kwiatkowska.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia również kontrakty na świadczenia ze wszystkimi 17 oddziałami, podobnie jak w 2011 roku.

W tym roku w ramach kontraktu będą działać także następujące poradnie szpitalne. W budynku przy ul. Szpitalnej: wirusowego zapalenia wątroby, dla pacjentów ze stomią, neurochirurgiczna, kardiologiczna, ortopedyczna dziecięca, urologiczna, neurologiczna, chirurgiczna ogólna I. Natomiast przy ul. Wyszyńskiego: położniczo-ginekologiczna i chirurgiczna ogólna II.

**Chcesz skontaktować się z autorem informacji?

[email protected]

**

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto