Wójt, radni i sołtysi Gminy Krzymów będą zarabiać więcej

Aleksandra Polewska-Wianecka
Aleksandra Polewska-Wianecka
Urząd Gminy w Krzymowie
Udostępnij:
Wójt, radni i sołtysi będą zarabiać więcej. Takie decyzje podjęli radni gminy Krzymów krótko przed świętami Bożego Narodzenia.

Wójt, radni i sołtysi będą zarabiać więcej. Takie decyzje podjęli radni gminy Krzymów 15 grudnia br. na czterdziestej piątej sesji.

Uposażenie Wójta Gminy

Co do pani wójt rada była zobligowana zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ustalić takie wynagrodzenie. Były podane maksymalne kwoty, jakie mogą zarabiać wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast, jak również określona najniższa stawka. Byliśmy zobligowani, żeby do trzydziestego pierwszego grudnia taką uchwałę podjąć. I, co też jest bardzo ważne, chciałbym mieszkańcom powiedzieć, że trzeba było taką uchwałę podjąć z mocą obowiązującą od pierwszego sierpnia

– czytamy wypowiedź Leszka Staszaka, Przewodniczącego Rady Gminy Krzymów na stronie internetowej Gminy Krzymów. Oznacza to, że wójt otrzyma wyrównanie za czas od pierwszego sierpnia. Po zmianach, wynagrodzenie miesięczne Danuty Mazur obejmujące część podstawową i dodatki, będzie wynosiło dziewiętnaście tysięcy dwieście czterdzieści pięć złotych. Maksymalna kwota, jaką może zarabiać wójt gminy takiej jak nasza, czyli do piętnastu tysięcy mieszkańców, wynosi dziewiętnaście tysięcy czterysta siedemdziesiąt złotych.

Uposażenia sołtysów

Radni, mimo braku jedności, przegłosowali też podwyżki swoich diet. Wzrosną one o trzydzieści procent. Przewodniczący rady otrzyma tysiąc siedemset czterdzieści pięć złotych, jego zastępca dostanie tysiąc sto pięć złotych, przewodniczący komisji stałej tysiąc czterdzieści i radnemu, który jest członkiem komisji będzie przysługiwać dieta w wysokości dziewięciuset dziesięciu złotych. Natomiast jednogłośnie radni przychylili się do podniesienia uposażeń sołtysów.

Do tej pory sołtys w formie comiesięcznego ryczałtu miał dwieście pięćdziesiąt złotych. Na posiedzeniu komisji podjęliśmy decyzję o podwyższeniu tego ryczałtu. Nie jest to może dużo, ale tutaj jest to zwyżka o czterdzieści procent i z dwustu pięćdziesięciu złotych ryczałtu zrobiło się trzysta pięćdziesiąt

– stwierdził Leszek Staszak.

Koszty gospodarowania odpadami komunalnymi

Na sesji została też podjęta uchwała w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych, niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie tymi odpadami.

Do tej pory gmina nie mogła pokryć z budżetu brakującej kwoty jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami komunalnymi i funkcjonowania całego systemu utrzymania czystości. Wielokrotnie się zdarzało, że kwota brakująca, chociażby do rozstrzygnięcia przetargu, czy możliwości podpisania umowy z firmą, która przystąpiła do przetargu i ten przetarg wygrała na odbiór i unieszkodliwianie odpadów komunalnych na terenie gminy, trzeba było znaleźć te środki. Wiemy na podstawie ubiegłych lat, czy innych podejmowanych uchwał, że najszybszą taką drogą było podnoszenie stawki za odbiór tych odpadów i ich unieszkodliwianie. Tym razem nie było takiej decyzji i akceptacji, abyśmy znów te stawki podnosili, w związku z powyższym te środki zostały wygospodarowane z budżetu gminy. (…) Ustawodawca wprowadził zmiany, które pozwalają na to, aby można było za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokrywać ten system z budżetu gminy

– mówił Leszek Staszak. -

W naszym przypadku trzeba było dołożyć ponad sto pięćdziesiąt tysięcy złotych, co też radni przegłosowali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie