Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najładniejszy świąteczny baranek powstał w Barczygłowie

Paulina Dobersztyn
Najpiękniejszego baranka wykonało KGW w Barczygłowie
Najpiękniejszego baranka wykonało KGW w Barczygłowie Fot. Paulina Dobersztyn
Kilkanaście Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Stare Miasto stanęło do konkursu na najpiękniejszego baranka wielkanocnego. Jest on nie tylko symbolem Jezusa Zmartwychwstałego, ale także pokory i łagodności.

Konkurs rozstrzygnięto w remizie strażackiej w Liścu Wielkim. Jego uczestniczki miały najróżniejsze pomysły na wykonanie zadania.

- Przygotowałyśmy baranka z masy solnej, a wełnę zastąpiła kasza jęczmienna. Do zrobienia baranka można było użyć dowolnych materiałów, bez zastrzeżenia, że musi być jadalny - wyjaśnia Albina Krawczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Liścu Wielkim. - Bierzemy udział w konkursie wielkanocnym co roku i zawsze są inne konkurencje. W poprzednich latach był to mazurek, koszyczek, czy zastawa na stół.

W lisieckiej strażnicy można było podziwiać baranka wykonanego na szydełku, z masy solnej, tektury, ciasta i z masła. Każde koło wzajemnie oceniało swoje prace i wybierało trzy najciekawsze.

Najładniejszym, spośród 13 figurek, okazał się ten wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Barczygłowie. Panie Elżbieta Krukowska, Janina Adamczyk i Barbara Lewandowska zaprezentowały okazałego baranka wielkanocnego wyrzeźbionego ze styropianu. Jego wykonanie zajęło im dwa popołudnia, a najwięcej czasu zabrało robienie styropianowych kulek. Drugie miejsce zajęło KGW w Janowicach, a trzecie KGW w Biczu.

- Cieszymy się, że konkurs dziedzictwa kulturowego jest popularny wśród mieszkańców i odbył się już po raz 15. Jest on potwierdzeniem, że obrzędy narodowe i regionalne związane ze świętami wielkanocnymi są dla nas ważne. Należą do tradycji, którą warto kultywować wśród młodszych pokoleń - mówił Ryszard Nawrocki, wójt Starego Miasta.

Goście, którzy przybyli w sobotnie popołudnie na zorganizowaną w remizie imprezę, mogli podziwiać także występy zespołu tanecznego "Uśmiech" z Liśca Wielkiego. Młodzież przygotowała prezentacje tańców ludowych. Zarówno dziewczyny, jak i chłopcy mieli na sobie tradycyjne stroje kurpiowskie, góralskie, łowickie i wielkopolskie, a tańczyli aż miło!

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto