MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze miejsca w Koninie i okolicach. Rozpoczęły się wakacje! Nasze propozycje na wycieczki [FOTO]

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Marcin Maliński
Marcin Maliński
Powiat koniński kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Warto wziąć pod uwagę ten kierunek, gdy będziemy planować wakacyjną wycieczkę.
Powiat koniński kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Warto wziąć pod uwagę ten kierunek, gdy będziemy planować wakacyjną wycieczkę. Krzysztof Nowak/UM Konin/Adrian Krupczyński
Wakacje oficjalnie rozpoczęte! Końcówka czerwca, lipiec i sierpień to także sezon urlopowy, który wcale nie musi kończyć się dalekimi wyjazdami. Sporo ciekawych miejsc i atrakcji można znaleźć także w Koninie i okolicach. W powiecie konińskim znajdziemy wiele zabytków i szlaków turystycznych. Nie brakuje tu także letnisk, gdzie odpoczniemy nad wodą. Co warto zwiedzić i zobaczyć? Gdzie znajdziemy najlepsze atrakcje? W naszej galerii prezentujemy najbardziej godne uwagi miejsca wraz z opisami pod każdym z nich.

Spis treści

Co zwiedzić w Koninie i okolicach?

Cudze chwalicie, swego nie znacie. To popularne powiedzenie można również odnieść do wielu miejsc wartych odwiedzenia na ziemi konińskiej.

W galerii prezentujemy obiekty i atrakcje przyrodnicze, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w Koninie i bliskiej okolicy. Opisy znajdują się pod zdjęciami.

Liczymy, że nasz przewodnik zachęci naszych czytelników do odwiedzenia polecanych miejsc. Poniżej wykaz prezentowanych atrakcji - znajdują się przy nich odnośniki do galerii, które najwygodniej otwierać w nowej karcie.

Najstarszy drogowskaz w Polsce

Najbardziej rozpoznawalnym, zabytkowym obiektem w Koninie jest Słup Milowy. To w kraju najstarszy drogowskaz, który niegdyś informował kupców o odległościach, jakie zostały do pokonania pomiędzy dwiema większymi miejscowościami.

Najstarszy słup drogowy w Polsce wyznacza połowę drogi między Kruszwicą a Kaliszem. Słup ma kształt kręgla, mierzy 252 cm, wykonano go z piaskowca. Inskrypcja głosi, że został ufundowany w 1151 roku przez komesa Piotra.

Słup Milowy znajdziemy przy kościele Św. Bartłomieja, który mieści się nieopodal ratusza na konińskiej Starówce.

Słup Milowy
Najstarszy słup drogowy w Polsce wyznacza połowę drogi między Kruszwicą a Kaliszem. Słup ma kształt kręgla, mierzy 252 cm, wykonano go z piaskowca. Inskrypcja głosi, że został ufundowany w 1151 roku przez komesa Piotra.Miasto Konin

ZOBACZ TAKŻE

Koniński Titanic

O konińskim "Titanicu" słyszała już cała Polska. Za dnia Elektrownia "Patnów", nocą zaś zmienia się w pięknie oświetlony okręt pasażerski. Nic dziwnego, że zyskał takie miano, gdyż po zmroku rzeczywiście wygląda jak kultowy statek.

Koniński "Titanic" jest chętnie uwieczniany na zdjęciach, ale także przez malarzy. Elektrownie po zmroku można podziwiać stając po drugiej stronie jeziora, nad którym jest usytuowana. Woda odbija jej światła, co jeszcze bardziej sprawia, że wygląda ona jak morski okręt.

Jezioro Gosławskie - Koniński Titanic
Największe jezioro Konina, miejsce odpoczynku, wycieczek, a także punkt widokowy na "Titanica", czyli Elektrownię Pątnów.

Za dnia to szary blok energetyczny, wieczorem piękny, oświetlony "parowiec". Konińska elektrownia w Pątnowie od lat zachwyca swoim urokiem, tym bardziej, gdy zapadnie zmrok.Krzysztof Nowak

Polskie Malediwy, czyli Jezioro Turkusowe

Nie wiele jest takich jezior w Polsce, jak Jezioro Turkusowe. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi wody. Choć wygląda zachęcająco, to stanowczo odradzamy kąpiele w tym miejscu. Zarówno sam zbiornik, jak i kolor jeziora jest dziełem człowieka. To pozostałość po odkrywce Kopalni Węgla Brunatnego, a zabarwienie wody na kolor turkusowy jest skutkiem mineralizacji po odprowadzaniu odpadów z elektrowni. Mimo wszystko warto choć raz w życiu zobaczyć to jezioro na własne oczy.

"Turkusowe Jezioro" w Koninie to poprzemysłowy zbiornik wodny, którego nazwa wzięła się od zabarwienia wody na kolor turkusowy. Jezioro jest pozostałością po odkrywce węgla brunatnego „Gosławice” Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. Jezioro powstało w latach 70. XX w., gdy wyrobisko zostało zalane wodą. Do jeziora odprowadzane były odpady z elektrowni, a w wyniku ich mineralizacji woda przybrała turkusowy kolor.

"Polskie Malediwy" cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Jezioro wygląda bajecznie. Turkusowa woda i piaszczysta plaża są idealnym miejsce, na wypoczynek! Kąpiel w Jeziorze Turkusowym w Koninie jest jednak szczególnie niebezpieczna ze względu na skażenie wody odpadami z elektrowni. Pomimo niebezpieczeństwa miejsce przyciąga fotografów, którzy chcą wzbogacić swoje portfolio o zdjęcia tego niesamowitego zjawiska przyrody.

~Klaudia Pytlak Adrian Krupczyński/dron.media.pl

ZOBACZ TAKŻE

Atrakcje w Koninie

ZOBACZ TAKŻE

Atrakcje powiatu konińskiego

ZOBACZ TAKŻE

Powiat koniński kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Warto wziąć pod uwagę ten kierunek, gdy będziemy planować wakacyjną wycieczkę.

Najciekawsze miejsca w Koninie i okolicach. Rozpoczęły się w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto