18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milowy Słup. Pierwsza nagroda dla Edyty Wysockiej

Paulina Dobersztyn
Fot. Paulina Dobersztyn
Edyta Wysocka z Miastka zdobyła pierwszą nagrodę w XXXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” w Koninie. Jury wyróżniło poetkę za wiersz „Autosekcja”, „Miejsca” i „Nekroza”. W sumie na konkurs nadesłano aż 321 wierszy napisanych przez 107 osób.

Na drugim miejscu znalazł się Wojciech Kądziela z Łodzi za wiersze „Próbowałem obok Boga”, „Poszukiwacz skarbu”, „Drugi list św. Pawła do Tesaloniczan”, natomiast trzeci na podium stanął Adam Bolesław Wierzbicki z Dłużek (gmina Lubsko) za m.in. wiersz „Autoportret w knajpie”.

Skład jury stwierdził, że nie było problemów z wyborem najlepszych tekstów i współpraca przebiegała naprawdę w dobrej atmosferze. - To jest bardzo ważny konkurs w kraju, zwłaszcza dla mnie, bo pochodzę z Konina i Milowy Słup kojarzy mi się z dzieciństwem. Jeśli chodzi o poziom wierszy to bywało z tym różnie. Niektóre były bardzo ciekawe, inne słabsze. Jednak one wszystkie pokazują, że poezja jest czymś ważnym dla autorów – wyjaśnia Maria Kwiatkowska-Ratajczak, profesor w UAM w Poznaniu i przewodnicząca jury.

Wiersze na różne tematy

Tematyka wierszy była przeróżna. Począwszy od tekstów o Koninie, po te dotyczące holokaustu, Żydów, po wiersze, w których dziadek pisze o tym, co jest w życiu najważniejsze.

- Werdykt nigdy nie jest obiektywny w przypadku poezji. Jeśli coś ocenialiśmy negatywnie, to w sytuacji, gdy tekst nie był pisany językiem poezji. Kiedyś ktoś starał się zaskoczyć nas na przykład wulgaryzmami. Takich tekstów było dużo i były one odrzucane. Jeśli się taki ostry język pojawia się w poezji, to musi czemuś służyć, a nie tylko epatować prymitywnością. Trudno powiedzieć o tych wierszach, że są na miarę Herberta czy Miłosza, ale to bardzo istotne teksty. Przede wszystkim znaczące dla twórców, ważne w ich egzystencjalnym istnieniu – twierdzi Maria Kwiatkowska-Ratajczak.

Jury przyznało wyróżnienia

Komisja przyznała także wyróżnienia, które otrzymali: Ela Galoch z Turku, Józef Mazurkiewicz z Konina, Katarzyna Piątkowska z Lublina, Jadwiga Naskręcka z Konina oraz Mirosława Dimitrow z Konina.

- Uważam, że konkurs jest organizowany rewelacyjnie. Komisja szanuje autorów, a dla nich takie poddanie się pod oceną to ogromne przeżycie. Cieszy mnie fakt, że jest wydawany tomik z wierszami nagrodzonych i wyróżnionych. Dla mnie to duża satysfakcja – mówi wyróżniona Mirosława Dimitrow.

Nagrodę Młodych ufundowaną przez konińską pisarkę i poetkę Janinę Perathoner Wenedę otrzymała Alicja Ignaczak z Kazimierza Biskupiego za wiersze „kreślę palcem na piasku”, „jedna wielka konspiracja”, „remont dworca”.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto