Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metamorfozy dworca w Koninie. Znasz historię tego miejsca? [ZDJĘCIA]

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Już wkrótce w Koninie otwarty zostanie nowy dworzec kolejowy, który ma być połączony z niewielkim centrum handlowym „Dekada”. To inwestycja, na którą wszyscy czekaliśmy zdecydowanie zbyt długo.
Już wkrótce w Koninie otwarty zostanie nowy dworzec kolejowy, który ma być połączony z niewielkim centrum handlowym „Dekada”. To inwestycja, na którą wszyscy czekaliśmy zdecydowanie zbyt długo. fotopolska.eu/Marcin Maliński
Budowa dworca kolejowego w Koninie, to dla mieszkańców, ale także dla przyjezdnych, bardzo duża i znacząca zmiana. Konstrukcja i ogólny wygląd budynku z wyjątkiem jego fasady pozostały niezmienione przez prawie pół wieku. Teraz na oczach wszystkich dokonuje się historyczny moment, który zmieni oblicze Konina po ponad 40 latach. W naszej galerii przedstawiamy archiwalne zdjęcia konińskiego dworca od jego początków, po zdjęcia z obecnej budowy, do przyszłego wizerunku.

Spis treści

Początki dworca kolejowego w Koninie

Dworzec w Koninie służy podróżującym od 1926 r. Został zbudowany wtedy w typowym dla tego typu obiektów stylu narodowego – podobny dworzec po rewitalizacji znajduje się w Kole. Pierwszy projekt architektoniczny opracował arch. inż. Romuald Miller, naczelnik wydziału budownictwa Warszawskiej Dyrekcji Kolei Państwowych. Budynek charakteryzował się jasnymi ścianami, zdobieniami, spadzistym dachem i wydatnymi gzymsami z elementami polskiego renesansu i baroku.

Dworzec w Koninie w czasach II wojny światowej

Na budynek konińskiego dworca, w 1939 r. spadły niemieckie bomby, które nie zniszczyły go całkowicie. Możliwa była jego błyskawiczna odbudowa, co nastąpiło jeszcze w trakcie trwania wojny, na początku lat 40. Swój dawny wygląd zachował aż do drugiej połowy lat 70, kiedy to rozpoczęto wyburzanie na rzecz nowego dworca kolejowego, którego znamy do dziś.

ZOBACZ TAKŻE

Dworzec w Koninie obecnie

Nowy dworzec w Koninie, oddany do użytku w 1979 roku, konstrukcją znacznie odbiega od poprzedniego, klasycznego budynku. Autorem, jak na tamte lata modernistycznego obiektu, był Zygmunt Kłopocki z Biura Projektów Kolejowych w Poznaniu. Co ciekawe dworzec, który znamy, to tak naprawdę tylko połowa tego, co finalnie miało powstać. Finansujące inwestycję Ministerstwo Komunikacji, wycofało fundusze przeznaczone na projekt. Zbudowano więc jedynie wschodnią część kompleksu, która miała mieścić PKS. Tę jednak przejęło PKP, a PKS pozostało przy ul. Grunwaldzkiej – w miejscu gdzie obecnie znajdują się bloki mieszkalne MTBS. W roku 2012 zorganizowano akcję, w której to chętni mieszkańcy Konina złapali za puszki z farbą oraz pędzle i sami odmalowali szary dworzec na kolory, które do dziś szpecą wizerunek dworca oraz całego miasta.

ZOBACZ TAKŻE

Nowy dworzec w Koninie

Do końca września wykonawcy mają ukończyć budowę dworca, który ma być połączony z niewielkim centrum handlowym „Dekada”.  Łączna powierzchnia kompleksu wynosić będzie około 5,5 tys. mkw. Wygodny parking przed centrum umożliwi zaparkowanie 180 samochodów. Dodatkowo, na dachu wybudowanych zostanie 100 miejsc postojowych w systemie Park&Ride (Parkuj i Jedź).

Zobacz jak zmieniał się dworzec w Koninie na przestrzeni lat!

Już wkrótce w Koninie otwarty zostanie nowy dworzec kolejowy, który ma być połączony z niewielkim centrum handlowym „Dekada”. To inwestycja, na którą wszyscy czekaliśmy zdecydowanie zbyt długo.

Metamorfozy dworca w Koninie. Znasz historię tego miejsca? [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto