Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin: Więcej łóżek covidowych w szpitalu. "Słupca już pęka w szwach"

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Koniński szpital przygotowuje się na kolejną falę koronawirusa.
Koniński szpital przygotowuje się na kolejną falę koronawirusa. Krzysztof Nowak
Personel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie dostrzega już nadchodzącą trzecią falę pandemii. W placówce trwają przygotowania.

Wojewódzki Szpital Zespolony nie jest placówką jednoimienną i wciąż wykonuje planowe zabiegi. Nie oznacza to, że nie trwają w nim intensywne przygotowania do trzeciej fali koronawirusa, która doprowadziła do wprowadzenia od 20 marca lockdownu w całym kraju.

Więcej łóżek dla pacjentów z Covidem

Widzimy, ze dużo pacjentów przybywa do wymazów drive thru. Współpracujemy z wojskiem, które wykonuje wymazy od poniedziałku do piątku między 8:00 a 13:00. Wykonuje się około 120 testów dziennie, ale zapotrzebowanie jest większe. Przekrój wieku jest różny, natomiast pojawia się coraz więcej osób młodych

- mówi Maria Wróbel, Naczelna Pielęgniarka konińskiego szpitala.

Zdaniem personelu szpitala młode osoby często bagatelizują wirusa albo pierwsze objawy, licząc na łagodny przebieg, co skutkuje tym, że za późno trafiają pod opiekę lekarza. Oprócz tego na wymazach pojawia się sporo osób do 69 roku życia, które jeszcze nie zostały zaszczepione.

Jesteśmy gotowi do zwiększenia liczby łóżek dla pacjentów covidowych. Na ten moment mamy 34 łóżka, a od 19 marca będzie ich 58, w tym 6 łóżek intensywnego nadzoru. Mamy 27 pacjentów z Covidem, dwóch pod respiratorami. Od piątku oddział diagnostyczno-internistyczny zmieniamy ponownie w covidowy. Personel jest już przećwiczony i doświadczony po poprzedniej fali. Nie zmienialiśmy tam nic, bo wiedzieliśmy, że trzecia fala nadejdzie. Wyposażenie, strefy czysta i brudna pozostały

- informuje Maria Wróbel.

W szpitalu usłyszeliśmy, że choć w naszym regionie sytuacja nie wygląda póki co tragicznie, to placówki jednoimienne zaczynają się przepełniać i w końcu pacjenci będą kierowani gdzie indziej, również do Konina.

Słupca już pęka w szwach

- powiedziała Naczelna Pielęgniarka z Konina o najbliższej naszego miasta placówce covidowej.

Koniński szpital ma własny analizator i przeprowadził nim już ponad 300 badań od zeszłego tygodnia. W ten sposób wykryto kilkanaście przypadków koronawirusa, dzięki czemu chorych udało się w porę wychwycić i odizolować przed przyjęciem na oddział.

Szczepienia bez powikłań

Personel konińskiego szpitala został już zaszczepiony i przystąpił do szczepienia pacjentów z grup ryzyka, np. chorujących onkologicznie. Najczęściej wykorzystywano do tego preparaty Pfizera i Astry Zeneki. Ta druga szczepionka budzi ostatnio kontrowersje. Zapytaliśmy o nią Naczelną Pielęgniarkę WSZ.

Nie mieliśmy żadnego przypadku poważnych powikłań po Astra Zenece. Zdarzały się dolegliwości bólowe w miejscu szczepienia albo bolesność stawów czy mięśni, występowała też podwyższona temperatura, ale po półtorej doby to wszystko ustępuje

- zapewnia Maria Wróbel.

Jak powiedział nam Paweł Figurski z Urzędu Miasta, na terenie Konina odbyło się jak dotąd około 11 tysięcy szczepień.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto