Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hufiec ZHP werbuje studentów pedagogiki

Paulina Dobersztyn
W Koninie młodzież garnie się do harcerstwa, ale ZHP brakuje instruktorów i drużynowych
W Koninie młodzież garnie się do harcerstwa, ale ZHP brakuje instruktorów i drużynowych Fot. Izabela Kolasińska
Hufiec ZHP Konin boryka się z dotkliwym problemem kadry instruktorskiej. Chociaż młodzież garnie się do harcerstwa, nie ma kto prowadzić drużyn. Szukając rozwiązania tego problemu, hufiec zaproponował Instytutowi Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie współpracę.

Miałaby ona polegać na werbowaniu studentów pedagogiki do struktur organizacyjnych ZHP. Okazją do przedyskutowania tego pomysłu było sympozjum naukowe, które odbyło się w Instytucie Pedagogiki.

- Zorganizowaliśmy to spotkanie między innymi w ramach obchodów stulecia harcerstwa polskiego. Założyliśmy sobie, że taka okrągła rocznica będzie świetną okazją do nawiązania ścisłej współpracy z instytucją kształcącą nauczycieli. Chcielibyśmy, by obecni studenci pedagogiki zostali instruktorami w ZHP Konin. Z racji wybranego kierunku mają predyspozycje do pracy z dziećmi i młodzieżą. Warto wykorzystać ich umiejętności - wyjaśnił Michał Kałużny, komendant hufca ZHP Konin.

Jeśli projekt uda się wprowadzić w życie, istnieje nawet możliwość utworzenia przedmiotu fakultatywnego "metodyka harcerska". Zanim ochotnicy zaczną pracę z drużyną harcerską, wcześniej przejdą kurs na drużynowego na uczelni lub w hufcu. Korzyści z takiej współpracy byłyby obopólne. Pracując z harcerzami, student odbyłby świetną praktykę przygotowującą do zawodu nauczyciela, dla ZHP to szansa na pozyskanie kadry. Jak się okazuje, werbowanie instruktorów jest głównym problemem nie tylko w ZHP Konin. To bolączka, która dotknęła ZHP w całej Polsce.

- Jest to działalność na zasadzie wolontariatu. Na tym się zresztą opiera harcerstwo. Drużynowy czy instruktor nie dostaje żadnego wynagrodzenia, a do takiej pracy nikogo nie można zmusić- tłumaczy podharcmistrz Michał Kałużny.

Dyrektor Instytutu Pedagogiki także przychylnie patrzy na pomysł nawiązania współpracy.

- Wiem, że tylko nieliczni studenci i nauczyciele angażują się w pracę w harcerstwie. Mam nadzieję, że uda się to zmienić. Planujemy wspólne działania i mamy nadzieję, że ta konferencja pozwoli znaleźć studentów zainteresowanych współpracą. Byłoby to połączenie teorii z praktyką - mówi Jan Grzesiak, dyrektor Instytutu Pedagogiki.

Dziekan Instytutu Społeczno-Technicznego również zapewnia, że uczelnia jest otwarta na nowości i uważa, że taka praktyka każdemu pedagogowi wyjdzie na dobre. - Będę wspierał tę inicjatywę. Jeśli chodzi o dodatkowy przedmiot również nie widzę problemów, by zajęcia z niego odbywały się w murach uczelni - mówi dziekan Jerzy Jasiński.

Na razie na deklaracjach się kończy. - Jak wiadomo w PWSZ jest teraz czas zmiany władz uczelni i do tej pory konkretne decyzje nie mogły zapadać, ale jestem dobrej myśli - dodaje Michał Kałużny.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto